آشنایی با انواع زگیل

زگیل یک عارضه‌ی پوستی ویروسی هست که بر روی قسمت‌های مختلفی از بدن مانند پا و دست ایجاد می‌شود. زگیل انواع زیادی دارد و روش درمان و بهبود زگیل توسط پزشک انجام می‌شود اما درمان با توجه به نوع زگیل متفاوت  هست.

انواع زگیل:

زگیل کف پا:

رنگ این نوع از زگیل رنگ قهوه‌ای روشن و رنگ گوشت بدن هست که همراه آن نقاط سیاه نیز وجود دارد.

 

زگیل تناسلی:

همان‌طور که اسمش پیداست این زگیل در ناحیه‌ی آلت و مقعد ایجاد می‌شود. این زگیل‌ها شبیه یک گوشت اضافی کوچک است که به رنگ صورتی یا قرمز هست. این نوع از زگیل می‌تواند مانند تکه‌های بسیار کوچک گل‌کلم باشد و یا خیلی ریز باشد که دیده نشود.

این زگیل‌ها اصولاً در خوشه‌های 4 تایی ایجاد می‌شوند و می‌تواند رشد و پخش شوند. زگیل تناسلی اصلاً درد ندارد اما می‌تواند دچار خونریزی، خارش، دردی کم شود.

 

زگیل‌های مسطح:

این زگیل بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. زگیل‌های مسطح بسیار صاف، نرم و کوچک می‌باشند و اصولاً روی صورت ظاهر می‌شود. این زگیل روی پاها در زنان ایجاد می‌شود.

 

چه کسانی مبتلا به زگیل می‌شوند؟

  • هر فردی امکان دارد زگیل بگیرد اما بعضی‌ها بیشتر در معرض ابتلا به عفونت و ویروس پاپیلومای انسانی هستند.
  • افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف هست.
  • افرادی که ناخن‌های خود را می‌جوند و یا ریشه و پوست‌های اطراف ناخن را می‌کنند.

 

زگیل‌ها چگونه درمان می‌شوند؟

زگیل‌ها در کودکان بدون هیچ درمانی و خودبه‌خود از بین می‌روند و متخصصان پوست باید زگیلی که درد دارد و کودک را ناراحت می‌کند و زگیلی که زود رشد می‌کند را درمان کنند.

بیشتر اوقات زگیل‌های روی پوست بی‌خطر و بی‌ضرر هست و بدون درمان خاصی و خودبه‌خود از بین می‌رود. زگیل‌های تناسلی باید حتماً پزشک آن را ببیند و درمان کند. بعضی از زگیل‌ها با یک جلسه از بین نمی‌روند و باید چند جلسه را بگذرانند برای درمان کردن زگیل تا کاملاً نابود شود.

درمان:

منجمد کردن زگیل یکی از راه‌های از بین بردن زگیل هست پزشک از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می‌کنند. با این درمان تاولی دور زگیل ایجاد می‌شود و بعد از یک هفته زگیل می‌افتد.

کانتاریدین درمان دیگر زگیل هست پزشک نوعی عصاره خاص از blister beetle را جدا می‌کند و بر روی زگیل قرار می‌دهد.

آلدارادا درمان زگیل تناسلی هست اما برای انواع دیگر زگیل نیز موفق بوده است.

وقتی زگیل‌ها درمان نمی‌شوند با جراحی زگیل را برمی‌دارند. با استفاده از سوزن الکتریکی ریشه زگیل را نابود می‌کنند. جراحی لیزری نیز روش که با اشعه‌ی قوی نور بافت زگیل را می‌سوزانند.