در مورد قرص های مکمل مو چه می دانید؟

کافیست وارد صفحه اینستاگرام خود شوید و فقط زمان کوتاهی را صرف گشتن در آن کنید. بی شک، با موج عظیمی از پست هایی مواجه می شوید که در آنها افراد مشهور، بازیگران و بلاگرها قوطی های قرص های مکمل مو را در دست گرفته و ادعا می کنند که موهای بلند، پر پشت و درخشان خود را مدیون استفاده از آنها هستند.

ویتامین ها، مکمل ها و قرص های تقویتی در نظر عموم از محبوبیت خاصی برخوردارند و مصرف آنها حس اهمیت به سلامت را به فرد می دهد. اما، پرسش اصلی این است که آیا هیچ یک از قرص های تقویتی مو و ناخن که در بازار موجودند، کوچک ترین تأثیری دارند یا خیر.

اگر این سؤال در ذهن شما نیز نقش بسته است، پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا آخر بخوانید چرا که ما نظرات متخصصان این حوزه در اینجا برای شما گردآوری کرده ایم تا شما بتوانید تصمیم درست را بگیرید.

قرص های مکمل مو قرار است چه کاری انجام دهند؟

همانطور که مشخص است این قرص ها قرار است جلوی ریزش موی شما را بگیرند، یا به موهای شما حجم و استحکام بخشیده، آنها را درخشان و ابریشمی کنند و … .

باید بدانید که این گروه از محصولات زیر نظر مستقیم FDA تهیه و تولید نمی شوند. بنابراین، شرکت های تولید کننده آنها می توانند هر گونه ادعایی را مطرح کنند؛ اعم از اینکه این قرص ها با دارا بودن عناصر سازگار با مو از قبیل بیوتین، اسید فولیک و ویتامین های A ،C ،D و E تارهای موی شما را از داخل بازسازی می کنند یا … .

اثر بخشی قرص های مکمل مو و تقویت کننده های مو

از قرار معلوم، پس از گذشت چند ماه از مصرف این قرص ها موهای شما درخشنده تر، سلامت تر و پر پشت تر خواهند شد و میزان ترشح چربی سر شما بسته به نوع قرص کاهش یا افزایش خواهد یافت.

این قرص ها در عمل چه کاری انجام می دهند؟

اگرچه، کلیه مواد اولیه و عناصر سازنده این قرص ها در تشکیل و رشد مو ضروری و سودمند هستند، اما اگر بدن شما به اندازه کافی از این ویتامین ها در خود داشته باشد (که در اکثر موارد همینطور هم هست)، این قرص ها اثر خاصی روی موهای شما نخواهند داشت. در واقع، اکثر قریب به اتفاق ما، همه ویتامین های مورد نیاز موی خود را از رژیم غذایی خود دریافت میکنیم.

لابد با خودتان می گویید هر چه بیشتر ویتامین در بدن خود داشته باشید بهتر است. اما باید بگوییم حتی اگر به اندازه سه برابر بیشتر از مقدار مورد نیاز، ویتامین به بدن خود وارد کنید، میزان رشد موی شما سه برابر یا حتی دو برابر هم نمی شود. بدن شما فقط مقدار مورد نیاز خود را بر می دارد و باقیمانده آن را دفع می کند. بنابراین، تا زمانی که کمبود ویتامین در بدن خود نداشته باشید، خوردن قرص های مکمل مو برای شما بی فایده است چرا که سیستم گوارش شما به سادگی از شر همه آن خلاص می شود.

اگر شما واقعا کمبود ویتامین دارید

بسیاری از خانم ها به عللی مانند رژیم های نامناسب، تغذیه ضعیف یا استرس های شدید دچار کمبود ویتامین هستند و خودشان از این موضوع خبر دار نیستند. زمانی که شما در یکی از وضعیت های ذکر شده باشید، بدن شما رشد مو را متوقف کرده و مواد مغذی را به سمت ارگان هایی که بیشترین نیاز را به این مواد دارند و در اولویت هستند، هدایت می کند. در این حالت، شما با کمبود ویتامین مواجه می شوید.

ریزش مو بدلیل استرس و فشارهای روحی و جسمی در خانم ها

اگر دقت کرده باشید، پس از پشت سر گذاشتن یک استرس شدید جسمی یا عاطفی موهای شما پس از چند ماه به شدت ریخته و یا اگر خوش شانس بوده باشید، از نظر کیفی افت پیدا می کند. این واکنش تأخیری به استرس یا رژیم سخت اغلب سه ماه بعد خود را نشان داده و موهای شما را نازک، خشک و بی جان تر می نماید.

در طبیب لند بخوانید  ضخیم و محکم کردن مو با روش‌های طبیعی

این واقعه ممکن است برای شما بسیار دلهره آور باشد؛ بخصوص اگر تا کنون آن را تجربه نکرده باشید. اما جای نگرانی نیست. قرص های مکمل مو کاربردشان دقیقاً همینجاست.

اما آیا قرص های مکمل مو واقعاً اثر بخش هستند؟

  • اگر کمبود ویتامین دارید

تنها راه مطمئن شدن از کمبود مواد مغذی چک کردن سطح این مواد توسط پزشک و آزمایش است. اما اگر در سوگواری شدید به سر می برید و در عین حال رژیم سختی را دنبال می کنید، احتمال اینکه سطح مواد مغذی بدن شما افت کرده باشد بسیار بالاست.

بنابراین، اگر واقعاً از افت ویتامین رنج می برید، مصرف قرص می تواند برای شما مزایای بسیاری داشته باشد. مصرف قرص های مکمل مو، نه تنها مانع از مرحله ریزش پس از استرس یا رژیم می شود، بلکه سطح پایین ویتامین های بدن شما را جبران کرده و از افت آنها در آینده نیز پیشگیری می نماید.

  • اگر در سلامت کامل به سر می برید

اگر از نظر میزان مواد مغذی بدن هیچ مشکلی ندارید و فقط می خواهید موهایی بلندتر، درخشان تر و پر حجم تری داشته باشید، باید بدانید که متأسفانه مصرف قرص های مکمل مو گزینه مناسبی برای شما نیستند.

البته، منظور این نیست که این قرص ها در مورد شما هیچ گونه اثری ندارند. شاید، از مصرف آنها نتیجه هم بگیرید. اما، از دیدگاه علمی، اثربخشی این قرص ها برای افراد سالم توجیه شده نیست.

اثرات مصرف چه زمانی نمایان می شود؟

صرفنظر از اینکه شما واقعا کمبود ویتامین دارید و یا به دلایل دیگر به مصرف قرص رو آورده اید، باید بدانید که یک شبه نتیجه ای نخواهید گرفت. مو بافتی مرده است و هیچ عاملی نمی تواند از درون تراکم، قدرت یا سلامت آن را تغییر دهد. ویتامین ها فقط به رشد موهای جدید شما کمک می کنند، اما از آنجایی که موی شما در هر ماه حدوداً یک سانتی متر بلند می شود، بنابراین حداقل 6 تا 7 سال طول می کشد تا موهای جدید و سالم شما به شانه هایتان برسند.

با اینحال، این طور نیست که از الان تا 6 سال دیگر هیچ نتیجه ای نگیرید. اگر شما جز افراد مبتلا به فقر ویتامین و مواد مغذی باشید، مصرف مکمل ها پس از چند ماه غدد چربی شما را فعال کرده و بدین ترتیب، موهای درخشان و مرطوب تری خواهید داشت.

کلام آخر

در آخر، به شما توصیه اکید می کنیم که پیش از مصرف هر گونه قرص مکمل با پزشک خود مشورت کنید، حتی اگر فکر می کنید آن قرص بی ضرر است و عوارض جانبی خاصی ندارد.

در ضمن، از مصرف همزمان چند نوع قرص تقویتی بپرهیزید، زیرا اثرات مخربی خواهد داشت و صرفاً، محصولات برندهای معروف و شناخته شده را خریداری نمایید.

و از همه مهم تر، به هیچ وجه فریب تبلیغات فضای مجازی یا رسانه های دیگر را نخورید. قرار نیست هر ادعایی که در این فضاها می بینید یا میخوانید کاملاً حقیقی و درست باشد.

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت کاسموپولیتن مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت مو با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.