چه راه هایی برای از بین بردن موهای زائد صورت وجود دارد؟

فقط ذره ای نور کافیست تا موهای صورت شما خود را با وضوح هر چه تمام تر نشان دهند. در این زمان، دیگر فرقی نمی کند که این موها کم پشت هستند یا پر پشت؛ بلوند یا تیره! وجود مو بخودی خود زیبایی صورت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اما، مسلماً اگر موهای صورت شما ضخیم و تیره باشند، اراده شما برای حذف آنها قوی تر خواهد بود. راه های مختلفی برای از بین بردن این موهای زائد صورت وجود دارد که انتخاب راه مناسب به نوع مو و نظر شما بستگی دارد.

با این وجود، یک قانون کلی در مورد همه این روش ها وجود دارد و آن این است که قبل از اجرای هر روشی، باید در ابتدا صورت خود را از آرایش و آلودگی پاک کرده و صورت خود را با یک پاک کننده مناسب بشویید.

در ادامه، به ۸ روش مختلف برای حذف موهای زائد صورت اشاره می کنیم:

  1. موچین

موچین شما یک متخصص حرفه ای در زیباتر کردن فرم ابروهای شما به حساب می آید. موچین گزینه ای مناسب برای نواحی کوچک مانند چانه و دور ابروها می باشد. از آنجایی که موچین تارهای مو را از ریشه می کند، رشد مجدد مو با فاصله زمانی بسیار طولانی تری انجام شده و حتی ممکن است ضخامت موها پس از هر بار رویش کمتر نیزشده باشد.

نکته مهم در رابطه با استفاده از موچین مربوط به بهداشت آن است. سعی کنید قبل از هر بار استفاده، موجین خود را با الکل ضد عفونی کنید.

  1. وکس

وکس ها معمولاً به دو دسته نرم / Soft و سخت / Hard تقسیم می شوند. وکس نرم را بعد از گذاشتن روی پوست با نوار بر می دارند، اما وکس سخت پس از مدتی کوتاه سفت شده و سپس از روی پوست برداشته می شود. اگر این کار توسط فرد ماهر انجام شود، در عرض چند دقیقه همه موهای زائد پشت لب، دور ابروها، چانه، گونه و کناره های صورت شما از بین می روند.

اغلب، خانم ها برای انجام وکس به سالن های زیبایی مراجعه می کنند. با اینحال، برندهای فراوانی در بازار موجودند که وکس های آماده و نواری تولید و عرضه می کنند. در هر دو صورت، بد نیست به یک هفته قبل از وکس، مصرف رتینول / رتینوییدها را قطع کنید تا ریسک التهاب و حساسیت پوست شما به حداقل برسد.

  1. بند انداختن

بند انداختن در خاور میانه و آسیا روشی مرسوم برای برداشتن موهای صورت به شمار می رود. این روش در عین دردناک بودن، عملکرد خوبی دارد و برای پشت لب، چانه و ابروها توصیه می شود. حتماً یک متخصص باید کار بند را روی صورت شما انجام دهد.

  1. شیو کردن

این موضوع که موهای شما در اثر استفاده از تیغ ضخیم تر می شوند، از نظر متخصصان مورد تایید نیست. اما، اگر برای حذف موهای خود از تیغ استفاده می کنید، طبیعتاً صورت شما فقط بین ۲ تا ۳ روز بدون مو خواهد ماند. همچنین، ریسک زیر پوستی شدن موها نیز افزایش می یابد. با اینحال، اگر راحتی استفاده از تیغ شما را از امتحان کردن روش های دیگر باز می دارد، به یاد داشته باشید که تیغه آن را پس از حد اکثر ۱۰ شیو عوض کنید.

  1. درما پلنینگ / Dermaplaning

درما پلنینگ درمانی است که توسط فرد متخصص پوست و زیبایی در مطب انجام می شود. در این متد، متخصص با استفاده از یک چاقوی جراحی (که با زاویه 45 درجه نگه داشته می شود) اقدام به خراشیدن لایه مرده پوست می کند. پس از این خراش ملایم، پوست شفاف شما از زیر نمایان می شود. به هیچ وجه، درما پلنینگ را در خانه امتحان نکنید.

  1. کرم موبر

هر کرم موبری که در کشوی میزتان دارید برای از بین بردن موهای صورت بکار نبرید. کرم های موبر صورت فرمول ملایم تری دارند و قرار دادن آنها روی پوست ظریف صورت مشکل ساز نیست.

این کرم ها معمولاً دارای مواد شیمیایی قوی هستند که با ضعیف کردن موها، فرایند از بین بردن آنها را تسریع می بخشند. به همین جهت، تست کردن این کرم ها (روی پوست زیر بغل یا پشت مچ دست) قبل از هر بار استفاده ضرورت دارد تا مطمئن شوید پوست صورت شما به آن حساسیت نمی دهد.

  1. لیزر

اگر به دنبال راه حلی دائمی تر برای حذف موهای صورت خود هستید، لیزر راه حل شماست. در این درمان، نور با طول موج خاصی به موها شلیک شده و باعث می شود تا ملانین موجود در مو نور را جذب کرده و آن را تبدیل به گرما کند. در نهایت، فولیکول مو نابود شده و دیگر هیچ موی جدیدی در آن ناحیه رشد نخواهد کرد.

با اینحال، حذف موهای زائد صورت با لیزر برای هر کسی موثر نیست. مثلاً، اگر موهای صورت شما خاکستری یا بلوند هستند، پاسخ مناسبی به لیزر نمی دهند، زیرا به اندازه کافی ملانین در ساختار خود ندارند تا به انرژی لیزر واکنش نشان دهند. بنابراین، این روش برای افراد با موهای تیره روی صورت روشی ایده آل محسوب می شود.

لیزر در عین مزایایی که دارد، همیشه با مقداری درد همراه ست. کسانی که این درمان را تجربه کرده اند، درد آن را شبیه برخورد پشت سر هم کش پلاستیکی به پوست توصیف می کنند. هزینه لیزر نیز مبحثی قابل تأمل است و از آنجایی که برای گرفتن نتیجه مناسب، به چند جلسه لیزر درمانی نیاز دارید، باید مجموع هزینه ها را در نظر داشته باشید.

  1. لیزرهای خانگی

شاید تصور کنید دستگاه های لیزر خانگی اثربخشی لیزرهای بیرون را ندارند. اما، باید بدانید که لیزرهای خانگی نیز بسیار مفید و کمک دهنده هستند. دستگاه های خانگی عملکردی مشابه نمونه های حرفه ای دارند؛ با این تفاوت که از سطح انرژی پایین تری برخوردار هستند و همین امر باعث می شود تا استفاده آنها زمانبر تر باشد. معمولاً، هر دو هفته یک بار باید از آنها استفاده کنید. ولی در صورت تداوم استفاده، نتایج خوبی خواهید گرفت.

این لیزرها همچنین راه حلی هوشمندانه برای حفظ نتایج بین جلسات حرفه ای لیزر درمانی هستند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.