از فیشال کاپینگ (Facial Cupping) چه می دانید؟

شاید راجع به کاپینگ یا به اصطلاح بادکش اطلاعات جسته و گریخته ای داشته باشید. یا اگر جز طرفداران ورزش و بخصوص شنا باشید، حتماً اثرات کبودی های بزرگ روی کمر «مایکل فلپس» را در المپیک تابستانی 2016 دیده اید. این کبودی ها حاصل تجویز طب چینی برای مایکل بود که در آرام کردن درد، میگرن، خستگی و همچنین پایین آوردن فشار خون بالا نیز اثربخش است. استفاده از بادکش برای صورت که این روزها نام فیشال کاپینگ را به آن اتلاق می کنند، تکنیکی منحصر بفرد است که در صورت اجرای درست و اصولی روی صورت موجب درخشش پوست صورت شما خواهد شد.

فیشال کاپینگ یا بادکش پوست صورت

فیشال کاپینگ چیست و چه فوایدی برای صورت دارد؟

فیشال کاپینگ بوسیله کاپ های کوچک از جنس شیشه یا سیلیکون انجام می شود. این کاپ ها با ایجاد فشار منفی موجب کشش پوست و بافت های زیرین آن (که باعث گشاد شدن مویرگ ها شده اند) می شود. این تکنیک قدمتی طولانی دارد و به مدت هزاران سال روی صورت و بدن و به منظور تحریک جریان خون در بافت ها و تخلیه لنف (که عامل جابجایی انرژی راکد می باشد) کاربرد داشته است.

زمانی که بادکش روی صورت قرار می گیرد، با تقویت گردش خون در صورت تولید کلاژن و الاستین نیز تحریک شده و در نتیجه، به مرور زمان ظاهر خطوط و چروک های صورت بهبود می یابند. فیشال کاپینگ همچنین بواسطه خاصیت ضد التهابی خود می تواند به فروکش کردن دردهای صورت به علت هایی مانند بیماری «نورالژی عصب سه قلو» (Trigeminal Neuralgia) کمک کند.

در ضمن، اصلاً نگران دایره های بنفش رنگی که پس از فیشال کاپینگ روی صورت ظاهر می شوند نباشید! کاپ صورت همیشه با کمک مایعی نظیر سرم، روغن یا کرم روی صورت حرکت داده می شود تا از ایجاد کشش مداوم روی یک نقطه خاص از صورت جلوگیری شود. فیشال کاپینگ هرگز نباید روی پوست خشک انجام شود و مانند هر ماساژ دیگری، لازم است تا پس از جلسه فیشال کاپینگ آب کافی بنوشید تا تخلیه مایع لنف به راحتی صورت پذیرد.

چه افرادی نمی توانند از فیشال کاپینگ بهره ببرند؟

اگرچه فیشال کاپینگ می تواند مزایای بسیاری برای پوست صورت داشته باشد، اما طبق گفته متخصصان هنوز هیچ پشتوانه علمی محکمی صحت این ادعاها را اثبات نکرده است. با این تفاسیر، باید اینطور گفت که حتی اگر فیشال کاپینگ فواید ارزشمندی داشته باشد، این فواید شامل حال همه افراد نمی شود. به عنوان مثال، اگر شما یکی از شرایط ذیل را دارید، نباید سراغ فیشال کاپینگ بروید:

  • اگر از داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون) استفاده می کنید.
  • قسمتی از پوست صورت شما دچار خارش شدید یا حساسیت شده است.
  • زخم باز روی صورت خود دارید.
  • دچار هر بیماری که همراه با شکنندگی پوست باشد هستید..
  • پوست شما آفتاب سوخته و ملتهب است.
  • به تازگی تزریق فیلر یا بوتاکس روی صورت خود داشته اید.
در طبیب لند بخوانید  تفاوت فیلر رادیس و اسکالپترا چیست؟

نکات احتیاطی در مورد فیشال کاپینگ کدامند؟

فیشال کاپینگ باید با احتیاط فراوان روی پوست انجام شود. اگر این روش با شدت بسیار زیاد یا اصطلاحاً بطور Aggressive روی نواحی حساس نظیر شریان های کاروتید در گردن اعمال شود، می تواند خطر آفرین باشد و شما باید سریعاً موضوع را با یک متخصص طب سوزنی یا متخصص زیبایی در میان بگذارید.

فیشال کاپینگ در خانه

فیشال کاپینگ را می توان تا سه بار در هفته انجام داد. اگر قصد دارید این کار را خودتان در خانه انجام دهید، حتماً مطمئن شوید که تکنیک اجرای صحیح این روش درمانی را از قبل فرا گرفته اید. هستند کسانی که با کبودی های شدید روی صورت به پزشک مراجعه می کنند و دلیل آن صرفاً اجرای اشتباه این روش در خانه می باشد. اگر قصد دارید که فیشال کاپینگ را خودتان در خانه انجام دهید سعی کنید تا بجای الگو قرار دادن ویدیوهای آموزشی و یو تیوب با مراجعه به یک متخصص مجرب، فنون آن را بطور حرفه ای بیاموزید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.