آنچه که باید در مورد اسکار بدانید …

پوست اندامی یکپارچه است که تمامی بدن را مثل لباس فرا گرفته و از ارگان های داخلی بدن حفاظت می نماید.فرض کنید فقط یک خراش کوچک روی این لباس بیفتد. این خراش، تفاوت بزرگی روی کل این لباس ایجاد می کند و می تواند عوارض را همراه داشته باشد. هر گونه سوختگی، جراحت یا جراحی می تواند باعث بروز اسکار شود.

اسکار ایجاد شده روی شکم بدلیل زایمان
اسکارهای ناشی از اعمال جراحی (جای بخیه بعد از زایمان)

زمانی که اسکارها کوچک باشند و یا در نواحی از بدن باشند که به راحتی بتوان آنها را مخفی کرد، مشکلی برای فرد وجود ندارد. اما اگر اسکار شما در صورت و یا نقطه ای از بدن باشد که بسیار به چشم می آید و به نوعی روی اعتماد به نفس شما تأثیر منفی گذاشته باشد، ممکن است از خودتان بپرسید آیا راهی برای از بین بردن آن وجود دارد یا باید همیشه آن را زیر لباس یا آرایش مخفی کرد.

اگر بخواهیم نظر واقع بینانه ای در اینباره بدهیم، باید بگوییم اسکار هرگز بصورت کامل از بین نمی رود اما با بهره گیری از روش هایی می توان اندازه آن را تقلیل داد و یا ظاهر آن را بهبود بخشید.

اسکار چگونه تشکیل می شود؟

شکل گیری اسکار بخشی از فرایند طبیعی التیام زخم است. شکل و راه درمان آن نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. عمق، اندازه زخم یا بریدگی، محل ایجاد آن، سن، جنسیت، مسائل ژنتیکی و همینطور مسائل نژادی جز فاکتورهایی هستند که روی آن تأثیر دارند.

انواع اسکار

۱- اسکار کلوییدی

این اسکارها در نتیجه یک فرایند التیام فوق خشن تشکیل می شود. در این حالت، اسکار از سطح خود زخم هم تجاوز می کند. کلویید به مرور زمان حرکت کردن را برای شما با مشکل مواجه می سازد.

درمان های این نوع اسکار شامل جراحی برای برداشتن آن، تزریق استرویید یا استفاده از شیت سیلیکونی برای همسطح نمودن آن است. در مورد اسکارهای کلوییدی کوچکتر می توان از کرایوتراپی نیز بهره گرفت. استفاده از درمان های فشاری یا پدهای ژله ای حاوی سیلیکون نیز به هنگام بروز جراحت می توانند از تشکیل کلویید پیشگیری کنند. اسکارهای کلوییدی بین افراد دارای پوست تیره شایع ترند.

شیت سیلیکونی برای همسطح نمودن اسکار
از بین بردن اسکار بوسیله شیت سیلیکونی

۲- اسکار کنتراکچر

این اسکارها اغلب پس از سوختگی روی پوست بوجود می آیند و پوست را جمع می کنند؛ در نتیجه، حرکت را برای فرد دشوار می سازند. اسکارهای کنتراکچر ممکن است بافت های عمقی تر نظیر عضلات و اعصاب را نیز تحت تأثیر قرار دهند.

۳- اسکار هایپرتروفیک

اسکارهای هایپرتروفیک از نوع اسکارهای برجسته و قرمز می باشند و از این لحاظ مشابه کلوییدها می باشند؛ با این تفاوت که از محدوده خود زخم فراتر نمی روند. راه های درمان این نوع اسکار، تزریق استرویید به منظور کاهش التهاب و استفاده از شیت سیلیکونی برای همسطح کردن آن است.

۴- اسکار آکنه

اگر طی مقطعی آکنه شدید روی پوست خود داشته اید، حتما اسکارهای آن را روی پوست خود دیده اید. اسکارهای حاصل از آکنه ممکن است بصورت چاله های عمیقی به شکل زاویه دار و موجی شکل باشند. گزینه های درمانی نیز بر اساس نوع آن تعیین می شوند.

گزینه های درمانی برای از بین بردن اسکارهای سطحی

  • اولین راه حلی که به ذهن می رسد استفاده از کرم ها، پمادها یا ژل های رفع اسکار است که معمولاً در داروخانه ها به فروش می رسند. در صورتی که زیر نظر یک متخصص پلاستیک هستید و یا اسکار شما نتیجه یک جراحی یا مداخله زیبایی است، حتماً نظر جراح خود را در رابطه با استفاده از این محصولات جویا شوید. وی ممکن است درمان های دیگری نظیر استرویید یا آنتی هیستامین خوراکی را به شما تجویز کند تا خارش و التهاب اسکار شما فروکش کند. همچنین، در موارد مربوط به آکنه با متخصص پوست مشورت کنید. همچنین، پزشک شما می تواند استفاده از درمان فشاری یا شیت سیلیکون را به عنوان یک مراقبت پیشگیرانه برای شما در نظر بگیرد.

درمان اسکار صورت توسط لیزر

درمان اسکار آکنه صورت توسط لیزر
درمان اسکار آکنه روی صورت توسط لیزر
  • اگر پوست شما دارای اسکارهای برجسته مانند اسکار کلوییدی یا اسکار هایپرتروفیک باشد، پزشک معالج شما ممکن است از تزریق استروییدها به تنهایی و یا همراه با سایر داروها استفاده کند. سایر تزریق ها مانند تزریق کلاژن یا فیلرهای دیگر معمولاً در مورد اسکارهای گود و چاله ای شکل بکار می روند، اما تأثیر دائمی ندارند.

گزینه های درمانی برای از بین بردن اسکارهای عمیق

در مورد اسکارهای عمیق تر، بسته به نوع آن، گزینه های جراحی بسیاری وجود دارد؛ از جمله، پیوند پوست، برداشتن پوست، درم ابریژن یا جراحی با لیزر.

در پیوند پوست، جراح از پوست قسمت دیگری از بدن شما استفاده می کند و اغلب در مورد افراد دارای سوختگی استفاده می شود. در مواقعی که اسکار، عملکرد و تحرک فرد را دچار مشکل کرده باشد، جراحی مؤثرترین روشی است که این فقدان را جبران می کند.

 اگر اخیراً عمل جراحی داشته اید که منجر به ایجاد اسکار شده، بهترین راه این است که قبل از هر گونه تصمیم گیری درباره درمان آن به مدت یک سال صبر کنید. بسیاری از اسکارها به مرور زمان بهبود یافته و ظاهر بهتری پیدا می کنند.

کلام آخر …

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت وب ام دی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.