آنچه در مورد اسکراب بدن باید بدانید…

اسکراب بدن (Body Scrub) یک محصول مراقبتی پوست است که عملکرد اولیه آن از بین بردن سلول های مرده پوست از طریق لایه برداری (Exfoliation) می باشد. عملکردهای دیگر اسکراب بدن شامل شستشو و تمیز کردن بدن و همچنین بهبود گردش خون در بدن می باشد. اجزای لایه بردار موجود در اسکراب بدن باید به اندازه کافی قدرت سایندگی داشته باشند تا اثر مورد نظر را روی پوست بگذارند و از طرفی نباید به قدری قوی باشند که به پوست بدن آسیب بزنند.

اسکراب بدن با مواد طبیعی

مزایای استفاده از اسکراب بدن

اگر شما تا بحال اسکراب بدن را در روتین مراقبتی پوست خود قرار نداده اید، باید بدانید که پوست شما فواید بیشماری را از دست می دهد که سایر محصولات مراقبتی قادر به تأمین آنها نیستند. در ادامه به چندین مورد از این فواید اشاره خواهیم داشت:

  1. ظاهری شاداب و جوان به پوست بدن می بخشد

اصلی ترین مزیت استفاده از اسکراب بدن، حذف سلول های مرده پوست و انواع آلودگی ها می باشد که باعث می شود پوست شما طراوت خاصی پیدا کرده و از نو احیا شود.

سلول های پوستی ما روزانه بطور طبیعی دچار ریزش می شوند (حدود 11000 تا 23000 سلول پوستی در هر ساعت) و پس از آن بین 27 تا 30 روز طول می کشد تا سلول های پوستی جدید خودشان را به لایه سطحی پوست یا همان لایه شاخی برسانند. لایه برداری پوست های مرده بوسیله اسکراب، ظاهر بی جان و کدر پوست بدن شما را بهبود بخشیده و پوست شما را جوان و زنده نگه می دارد.

  1. به پوست شما رطوبت می بخشد

نقش اسکراب بدن در از بین بردن سلول های مرده پوست بوسیله یک ژل اسکراب ملایم باعث می شود تا پوست شما بافت سالم تری پیدا کرده و کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده ای که استفاده می کنید راحت تر جذب پوست شوند. ایده آل ترین اسکراب بدن آن است که علاوه بر خاصیت لایه بردای، خاصیت مرطوب کنندگی نیز داشته باشد.

  1. برنزه کردن پوست را تسهیل می نماید

امروزه برنزه کرن پوست به روش هایی غیراز قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید که ریسک سرطان دارد، طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. نکته قابل توجه این است که به منظور گرفتن نتیجه بهتر از روش های مصنوعی برنزه کردن، پوست شما باید دارای بافتی یکپارچه و یکنواخت باشد.

در طبیب لند بخوانید  لایه برداری پوست دست با ماسک های خانگی

بنابراین، لایه برداری کردن از پوست بدن بوسیله یک اسکراب ملایم قبل از فرایند برنزه کردن امری ضروری می باشد. اگر عملیات لایه برداری پوست های مرده را انجام ندهید، پس از برنزه کردن ممکن است پوست شما بطور یکدست رنگ نگیرد و لکه هایی روی پوستتان پدیدار شود. زیرا، قسمت هایی از بدن که دارای سلول های مرده بیشتری هستند (مانند زانو و آرنج) تیره تر می شوند و این باعث می شود که پوست شما شکلی نا موزون و غیر طبیعی به خود بگیرد. بنابراین، استفاده از اسکراب بدن قبل از استفاده از محصولات برنزه کننده اهمیت فراوانی دارد تا بتوانید به ظاهری زیبا و طبیعی برسید.

اسکراب بدن مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

همه اسکراب های بدن موجود در بازار برای محیط زیست مناسب نیستند. برخی از آنها شامل عناصر لایه بردار شیمیایی یا پلاستیکی هستند که خطر زا می باشند. باید اسکراب بدنی را استفاده کنید که به پوست شما آسیب نرسانده و در عین حال دوستدار طبیعت نیز باشد.

به یاد داشته باشید که به منظور حصول نتیجه مطلوب از اسکراب بدن نباید هنگام استفاده از آن فشار زیادی روی پوست وارد کنید، بلکه فقط باید با حرکاتی دایره وار آن را روی پوست ماساژ داده و سپس بدن خود را بشویید. علاوه بر این، اسکراب بدن باید از لحاظ قدرت لایه برداری حالتی بینابینی داشته باشد.

و در آخر، اسکرابی را برگزینید که همه مواد سازنده آن طبیعی باشند و ترجیحاً از موا شیمیایی در ترکیبات آن استفاده نشده باشد. وجود عوامل مرطوب کننده در اسکراب بدن نیز یک امتیاز محسوب می شود.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت ولکانیک ارث مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اسکراب پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.