امن‌ترین جا برای پیشگیری از انتقال کرونا ویروس

ویروس کرونا قدرت سرایت و انتشار بالایی دارد از این رو پزشکان و مسئولان بهداشت و درمان کشور همواره توصیه و تأکید می‌کنند افراد تا حد امکان در منزل بمانند و از ترددهای غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند. بسیاری از افراد این توصیه‌ها را پذیرفته‌اند و در حال حاضر مدتی است در منزل مانده‌اند، اما باید گفت ماندن در خانه نیز آداب و اصولی دارد که باید رعایت شود در غیر این صورت ممکن است در برخی موارد شاهد بروز ویروس کرونا باشیم.

نکاتی که باید افراد خانواده برای پیشگیری از ویروس کرونا در خانه انجام دهند:

تجمع افراد در منزل یا دور هم بودن افراد خانواده نیز تا حدی احتمال بروز ویروس کرونا را در پی دارد؛ زیرا در هر خانواده فردی به منظور تهیه مایحتاج ضروری و یا رفتن به محل کار از منزل خارج می‌شود که همین فرد می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد، از این رو توصیه می‌شود افرادی که در منزل مانده‌اند نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند.

افرادی که در منزل می‌مانند با ماندن در منزل کمک بزرگی به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا می‌کنند، اما برای حفظ سلامت خود باید هنگام سرفه و عطسه ضمن استفاده از قسمت بالای آرنج یا دستمال کاغذی حتماً به مدت 20 ثانیه دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون بشویند. به یاد داشته باشید با این نگرش که در خانه مانده‌ام و ناقل نیستم دستمال استفاده شده را با خود به همراه نداشته باشید و حتماً دستمال مصرفی را به سطل زباله بیندازید.

هم‌چنین توصیه می‌شود تمام اعضای خانواده از اشتراک وسایلی مانند حوله، ملافه و ظروف به شدت خودداری کنند و هر کس حتی نوزادان از وسایل شخصی خود استفاده کنند. افرادی که به منظور کارهای ضروری از منزل خارج می‌شوند باید بلافاصله پس از بازگشت به خانه دست‌های خود را با آب و صابون به مدت نیم دقیقه (30 ثانیه) شست و شو دهند و سایر افراد خانواده باید این مسئله را از وی طلب کنند.

از آنجایی که ویروس کرونا تا 9 روز روی سطوح باقی می‌ماند اعضای خانواده باید پس از بازگشت فردی که از منزل خارج شده دستگیره‌های درب، زنگ خانه و گوشی موبایل فردی که از منزل خارج را با الکل ضدعفونی کنند.

به افرادی که در منزل می‌مانند هم‌چنین توصیه می‌شود در صورت داشتن علائمی نظیر تب بالا، تنگی نفس و سرفه‌های خشک سریعاً ضمن استفاده از ماسک و دستکش به مرکز بهداشتی و درمانی نزدیک منزل مراجعه کنند. ضرورتی به مراجعه بیمارستان با داشتن علائم خفیف سرماخوردگی وجود ندارد.

 

در طبیب لند بخوانید  راهکارهای قطع زنجیره انتقال کرونا