از انواع مختلف ضد آفتاب ها چه می دانید؟

همه ما به این موضوع واقف هستیم که قبل از بیرون رفتن و مواجهه با نور آفتاب باید از کرم های محافظ استفاده کنیم. این دسته از محصولات دارای انواع مختلفی هستند. اما، بسیاری از ما هنوز تفاوت های عمده بین محصولات محافظ آفتاب اعم از سان اسکرین (Sunscreen) و سان بلاک (Sunblock) را نمی دانیم. تنوع کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب به قدری بالاست که می تواند برای شما کاملا گیج کننده باشد. در ادامه سعی داریم تا به وجوه تمایز گونه های متفاوت این محصول و مفاهیم اصلی و اصطلاحات مربوط به ضد آفتاب ها بپردازیم.

ضد آفتاب مناسب و انواع آن

SPF و محافظت در برابر UV

اکثر ما فکر می کنیم SPF که با یک عدد مشخص می شود معیاری از قدرت حفاظتی هر سان اسکرین یا سان بلاکی محسوب می شود. این موضوع هم درست و هم نا درست است!

SPF یا Sun Protection Factor یا فاکتور محافظت در برابر آفتاب در حقیقت حداکثر میزان تابش UV است که محصول مورد نظر قادر به محافظت پوست شما در برابر آن می باشد. برای محاسبه عدد SPF مورد نیاز خود می توانید از فرمول زیر کمک بگیرید:

عدد SPF ضربدر مدت زمانی که بدون حفاظت در معرض نور خورشید قرار می گیرید = تعداد دقایقی که پوست شما محافظت می شود

مثال: SPF 15×10 دقیقه = 150 دقیقه محافظت

نکته مهم دیگر مربوط به انواع محافظت های تابش های UV می باشد. UVA برای حفاظت پوست در برابر پیری و UVB برای حفاظت پوست در برابر سوختگی می باشد.

سان بلاک در برابر سان اسکرین

به منظور اینکه درک کاملی از سان اسکرین و سان بلاک بدست آوریم، لازم است به وجوه اشتراک و تفاوت این دو گونه از منظر نوع، فاکتور محافظتی و روش استفاده اشاره نماییم.

سان اسکرین استفاده کنیم یا سان بلاک

فیزیکی یا شیمیایی

تفاوت عمده بین سان اسکرین و سان بلاک به شیوه محافظت آنها در برابر اشعه های مضر UV بر می گردد. سان بلاک -همانطور که از اسم آن پیداست- با تشکیل یک سپر فیزیکی اشعه های UV را بلوکه می کند؛ در حالیکه، سان اسکرین این اشعه ها را جذب می کند.

لغت سان اسکرین یا ضد آفتاب عموماً در مورد هر دو گروه کرم های محافظ فیزیکی و شیمیایی بکار می رود. اما، سان بلاک مختص کرم های محافظ فیزیکی می باشد.

سان بلاک یا ضد آفتاب فیزیکی غالباً ظاهری کدر دارد و بصورت لایه ای سفید رنگ روی پوست شما می نشیند. سان بلاک به مدت زمانی طولانی از پوست شما محافظت می کند و نیاز نیست هر چند ساعت یک بار آن را تمدید نمایید. در واقع، این کرم به محض قرار گیری روی پوست مانند یک سد دفاعی عمل کرده و اشعه های مضر UVرا متفرق و از سطح پوست باز می گرداند.

از طرف دیگر، سان اسکرین یک نوع ضد آفتاب شیمیایی است که در حقیقت، اشعه های UVA را در خودش جذب می کند. پس از اینکه سان اسکرین را روی پوست خود می زنید، کاملاً جذب پوست شما شده و دیگر اثری از آن مشاهده نمی کنید. این نوع ضد آفتاب را باید هر دو تا سه ساعت یک بار تجدید کنید چرا که تابش طولانی مدت خورشید قدرت آن را از بین می برد.

ضد آفتاب های فیزیکی غالباً حاوی زینک اکساید یا تیتانیوم اکساید هستند که اصلی ترین ماده فعال این کرم ها می باشد. در مقابل، محصولات شیمیایی معمولاً دارای ترکیبات شیمیایی آلی مانند اکتیل متوکسی سینامات، اکتیل سالسیلات، اکتوکرایلن و اکامسول در ساختار خود می باشند.

فاکتور محافظتی

ترکیب سان بلاک ها انحصاراً برای محافظت پوست در برابر اشعه های سوزان UVB طراحی شده و به همین دلیل است که سان بلاک ها اغلب غلیظ تر از سان اسکرین ها هستند. اما، سان اسکرین ها عمدتاً متخصص محافظت پوست در برابر اشعه های پیر کننده UVA می باشند. البته، مواردی که ذکر شد لزوماً در مورد همه محصولات محاظتی در برابر آفتاب صحیح نیست. امروزه، محصولات فراوانی در بازار موجوند که طیف حفاظتی وسیعی دارند و پوست را از آسیب های UVA و UVB بطور همزمان در امان نگه می دارند.

در طبیب لند بخوانید  علائم نیاز به مراقبت از پوست

کرمی که انتخاب می کنید علاوه بر اینکه باید طیف حفاظتی وسیعی داشته باشد، باید SPF مناسبی داشته باشد. بر اساس توصیه «آکادمی درماتولوژی آمریکا»، حداقل SPF مورد نیاز برابر عدد 30 می باشد. این مقدار SPF حدود 97% اشعه های UVB را دفع می کند. هر چقدر میزان SPF بالاتر رود، درصد بیشتری از UVB ها بلاک می شوند. با اینحال، هیچ سان اسکرینی نمی تواند 100% اشعه های UVBرا بلاک کند.

روش استفاده ضد آفتاب ها

دیگر تفاوت کلیدی بین سان اسکرین و سان بلاک به روش استفاده آنها بر می گردد. از آنجایی که سان بلاک مانند سد عمل می کند، می توانید آن را با دست و دلبازی هر چه تمام تر روی پوست خود بزنید. در ضمن، نیازی نیست منتظر بمانید تا کرم جذب پوست شما شود. در اصل، قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد. اگرچه، پخش یکنواخت آن روی پوست اهمیت دارد تا حتی بخش کوچکی از پوست شما در معرض خطر تابش UV قرار نگیرد.

یکی از نکاتی که در مورد سان اسکرین ها باید رعایت کنید، صبر کردن است. زمانی که از سان اسکرین استفاده می کنید، باید به آن زمان دهید تا جذب پوست شما شود. به همین دلیل است که باید سان اسکرین را بین 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن روی پوست خود بزنید. مسئله مهم دیگر در مورد سان اسکرین ها، میزان حجمی از کرم است که در هر بار استفاده باید روی صورت خود برنید. توصیه می شود مقدار یک اونس سان اسکرین را هر بار روی پوست خود استفاده کنید تا به میزان محافظت دلخواه خود برسید.

کدام ضد آفتاب برای من مناسب است؟

نیازهای شخصی، عادات و سطح فعالیت روزانه شما جز مهم ترین عواملی هستند که شما باید هنگام خرید یک کرم محافظتی مناسب آنها را در نظر بگیرید. اگر پوست حساسی دارید، سان بلاک ها یا ضد آفتاب های فیزیکی را به شما توصیه می کنیم. زیرا مواد اصلی تشکیل دهنده آنها (زینک اکساید یا تیتانیوم اکساید) پوست را به میزان بسیار کمتری تحریک می کنند. در ضمن، اگر به استخر می روید یا صورت شما معمولاً دچار تعریق شدیدی می شود، باید دفعات تمدید ضد آفتاب را بیشتر کنید.

حتی اگر قرار نیست ورزش یا فعالیت خاص دیگری انجام دهید، فراموش نکنید که ضد آفتاب را باید هر روز روی پوست خود استفاده کنید تا از شر اشعه های مضر  UV در امان بمانید. ضد آفتابی که انتخاب می کنید باید:

  • UVA را بلاک کرده تا پوست شما را سالم و جوان نگه دارد.
  • UVB را بلاک کرده تا مانع از سوختن پوست شما شود.
  • استفاده از آن برای شما راحت باشد

حالا بگویید ضد آفتاب دلخواه شما کدام است؟!

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت لیژرپرو مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.