آشنایی با انواع فیلر و تزریق آن به پوست

بافت‌های میانی پوست (درم) در اثر افزایش سن تحلیل رفته و سبب ایجاد چین و چروک روی لایه بیرونی پوست (اپیدرم) می‌شوند. یکی از درمان‌های مؤثر برای رفع چین و چروک، استفاده از مواد پر کننده و حجم دهنده به نام فیلر برای پر کردن نقاط تحلیل رفته درم است. تزریق فیلر علاوه بر جوان‌سازی پوست و رفع چین و چروک‌های موجود روی آن، برای حجیم کردن نواحی مختلف صورت و بدن مانند لب‌ها، گونه‌ها، زاویه فک، چانه، سینه و باسن نیز کاربرد دارد.

در ایران، اغلب افراد از واژه «ژل» به‌جای کلمه «فیلر» استفاده می‌کنند، ولی باید توجه داشت که تمامی فیلر‌ها حالت ژلاتینی ندارند و ژل محسوب نمی‌شوند. زیباجویان باید بدانند که فیلر‌ها انواع و کاربرد‌های متفاوتی دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع فیلر

 1. فیلر از جنس هیالورونیک اسید

متداول‌ترین نوع فیلر‌ی که امروزه در ایران و سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جنس «هیالورونیک اسید» است. هیالورونیک اسید به‌طور طبیعی و با غلظت بالا در بافت زمینه‌ای پوست و در بافت‌های نگهدارنده مانند غضروف و مایعات مفصلی بدن انسان وجود دارد. میزان و غلظت هیالورونیک اسید بدن با افزایش سن کاهش می‌یابد و این کاهش سبب شل شدن و ایجاد چروک در پوست می‌شود.

فیلرهای از جنس هیالورونیک اسید را می‌توان برای ترمیم پوست و از بین بردن چروک‌ها، پر کردن شیار‌های طبیعی مثل خطوط خنده و خطوط لبی چانه‌ای و همچنین سفت کردن و لیفتینگ پوست استفاده کرد. از این فیلر‌ها برای حجم‌دهی به لب و زاویه سازی نیز استفاده می‌شود. فیلرهای اسید هیالورونیک غالباً بین 6 تا 18 ماه دوام دارند.

 1. فیلر از جنس کلسیم هیدروکسید آپاتیت‌

نوع دوم فیلر‌ها از جنس «کلسیم هیدروکسید آپاتیت»‌ می‌باشند که مشابه ترکیب طبیعی موجود در استخوان انسان می‌باشند. این نوع فیلر از قوی‌ترین انواع فیلر محسوب می‌شود و برای پر‌کردن شیار‌های عمیق‌تر استفاده می‌گردد. این نوع فیلر برای حجم دهی به گونه و زاویه سازی فک نیز کاربرد دارد. فیلر کلسیم هیدروکسید آپاتیت دایمی نمی‌باشد و معمولاً پس از گذشت یک و نیم سال تجزیه شده و از بین می‌رود.

 1. فیلر از جنس پلی لاکتیک اسید

نوع سوم فیلرها از جنس «پلی لاکتیک اسید» و یا «پلی کربو‌لاکتون‌ها» می‌باشند. این نوع فیلر‌ها بر‌خلاف انواع دیگر تأثیر آنی نداشته و پس از طی چند ماه سبب کلاژن سازی شده و اثر خود را نشان می‌دهند. این نوع فیلر اغلب برای پر‌کردن شیار‌های قسمت پایین صورت به کار می‌رود.

 1. فیلر از جنس چربی

این نوع فیلر از «چربی» بدن خود فرد است و نوعی فیلر طبیعی به‌شمار می‌آید. معمولاً چربی بدن زیباجو پس از بی‌حسی با سوزن، توسط لیپوساکشن از نواحی پر چربی بدن استخراج و پس از خالص‌سازی به‌منظور حجم‌دهی و یا رفع چروک‌های عمیق در همان جلسه به عمق پوست تزریق می‌گردد که به کل این فرایند «لیپوترانسفراتولوگوس» گفته می‌شود. دوام این نوع فیلر می‌تواند به چند سال نیز برسد، ولی مشکل آن این است که استخراج آن نسبتاً دردناک بوده و زحمت زیادی برای زیباجو به‌همراه دارد. همچنین ممکن است اگر پزشک تبحر کافی نداشته باشد، در برخی نواحی مانند زیر چشم گلوله شده و برای خارج کردن آن نیاز به عمل جراحی باشد.

 1. انواع کم‌تر رایج

فیلرهای نیمه ماندگار که از میکروسفرهای ماده‌ای به نام «پلی متیل متاکریلت» در ترکیب با کلاژن تولید شده‌اند، ماندگاری بالا‌تری داشته و برای رفع چروک‌های عمیق‌تر و ایجاد حجم در گونه‌ها و لب‌ها به‌کار می‌روند. فیلرهای ماندگار از جنس «سیلیکون» و «پارافین» نیز وجود دارند که به‌دلیل عوارض جانبی، دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌شوند.

در طبیب لند بخوانید  تفاوت های ژل و بوتاکس در چیست؟

ژل پاژ یا همان «پلی اکریل آمید» نیز نوعی ژل ماندگار است که تا یک دهه پیش رایج بود، ولی سال‌هاست که از آن استفاده نمی‌شود. چرا‌که این ژل غیر قابل جذب است و در صورت یا بدن باقی مانده و به‌مرور جابه‌جا می‌شود و احتمال عفونت آن نیز بسیار زیاد است.

مراحل تزریق فیلر

 1. ارزیابی و مشاوره

ابتدا پزشک ظاهر و وضعیت پوست زیبا‌جو را مورد بررسی قرار می‌دهد و نقاطی را که نیاز به تزریق دارند و همچنین نوع فیلر‌ها و برند‌های مناسب را با زیباجو در میان می‌گذارد تا زیباجو بهترین انتخاب را داشته باشد.

 1. انجام بی‌حسی موضعی

نقاطی که برای تزریق مشخص شده‌اند، ضدعفونی شده و با استفاده از پماد بی‌حسی و همچنین تزریق داروی بی‌حسی برای تزریق فیلر آماده می‌شوند.

 1. تزریق

هر بار تزریق و وارد کردن سوزن در هر ناحیه، تنها در حدود چند ثانیه زمان می‌گیرد، ولی چون این کار نیاز به دقت بالا و قرینه سازی دارد، بایستی در هر ناحیه چندین بار تزریق صورت بگیرد. پس از تزریق، پزشک فیلر را با دست در ناحیه مورد‌نظر پخش می‌کند. معمولاً بسته به وسعت ناحیه تزریق، کل فرایند در حدود 15 تا 30 دقیقه به‌طول می‌انجامد.

 1. پایان کار

پس از اتمام تزریق با گاز استریل و ماده ضدعفونی قسمت‌هایی که خونریزی کرده‌اند، پاک می‌شوند و در صورت لزوم روی آن‌ها یخ قرار داده می‌شود تا التهاب و کبودی کمتر شود. معمولاً پس از تزریق زیباجو دردی نخواهد داشت و نیازی به مصرف مسکن ندارد. تنها کپسول آنتی‌بیوتیک و قرص ضد تبخال برای فرد تجویز می‌شود.

بهترین مارک ژل

در حال حاضر بهترین برندهای ژل در ایران به شرح زیر است:

 • ژل ژوویدرم ساخت لابراتوآر Allergan آمریکا
 • ژل استایلج ساخت لابراتوآر Vivacy فرانسه
 • ژل پرفکتا ساخت لابراتوآرObvieline  فرانسه
 • ژل تئوسیال ساخت لابراتوآر Teoxane سوئیس
 • ژل رستیلن ساخت لابراتوآر Galderma سوئیس
 • ژل بلترو ساخت لابراتوآر Merz آلمان
 • ژل آلاینا ساخت لابراتوآر BSC آلمان
 • ژل رووفیل ساخت لابراتوآر Caregen کره
 • ژل آلیاکسین ساخت لابراتوآر IBSA کشور ایتالیا

این برند‌ها دارای تأییدیه بین‌المللی هستند، ولی برند‌های ارزان‌تری هم وجود دارند که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند و کیفیت قابل قبولی دارند.

در پایان لازم به ذکر است که فیلر‌های هیالورونیک اسید به‌راحتی با تزریق آنزیم هیالاز تجزیه شده و از بین می‌روند و برای تخلیه ژل یا تغییر فرم آن، نیازی به عمل جراحی نیست.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.