انواع لیزر های درمانی، مزایا و اثرات جانبی آنها

در قبل بیماریها و عوارض پوستی که با لیزر درمان می شوند را معرفی کردیم (برای خواندن مقاله روی اینجا کلیک کنید). انواع مختلفی از لیزر درمانی برای رفع مشکلات پوستی وجود دارد. طول موج پیک نور لیزر، مدت زمان پالس و نحوه جذب لیزر در پوست جز عواملی هستند که در کاربرد درمانی لیزر نقش دارند. از دید کلی، انواع لیزر درمانی در دو دسته زیر قرار می گیرند:

درمان عوارض پوستی با انواع لیزر های درمانی

لیزرهای Ablative:

در این تکنیک، یک طول موج شدید از نور به داخل پوست وارد شده و لایه های خارجی پیر یا آفتاب سوخته پوست را بر می دارد. لیزر همچنین باعث تحریک لایه های زیرین پوست و در نتیجه تشکیل کلاژن و بهبودی چروک ها می شود. پس از اتمام کار، یک پماد یا پانسمان روی پوست زده می شود. به محض التیام یافتن پوست پس از درمان، پوست جدید تشکیل می شود که نرم تر و سفت تر است.

لیزرهای Ablative دو نوع هستند:

  1. لیزر کربن دی اکسید یا لیزر CO2

لیزر COبرای اولین بار در دهه 60 میلادی معرفی شد و هم اکنون نیز برای جوانسازی پوست بکار می رود. به دلیل عوارض جانبی که این لیزر دارد، لیزرهای فرکشنال جای آن را گرفته اند.

مشکلات پوستی قابل درمان: سرطان پوست، جوشگاه، چروک های عمیق، ماه گرفتگی، زگیل، خال، تکمه پوستی، شل شدگی پوست، میخچه و آفتاب سوختگی

عوارض جانبی: زمان طولانی برای التیام، ریسک بالای افزایش رنگدانه ها، درد، حس خارش و سوزش، قرمزی پوست

  1. لیزر اربیوم یگ یا لیزر Er:YAG

لیزر Er:YAG خطوط و چروک های سطحی و نسبتاً عمقی را بدون کمترین درد و سوزش از صورت، دست ها، گردن یا قفسه سینه بر می دارد. عوارض جانبی لیزر Er:YAG از لیزر COبه مراتب کمتر است.

مشکلات پوستی قابل درمان: مشکلات مربوط به رنگدانه ها، جوشگاه، آفتاب سوختگی، خطوط ظریف، چروک های کم تا متوسط، خال

عوارض جانبی: قرمزی، تورم و کبودی که ممکن است بین یک تا دو هفته ادامه پیدا کند.

لیزرهای غیر Ablative:

بر خلاف لیزرهای Ablative که بافت رویی پوست را با گرما از بین می برند، لیزرهای غیر Ablative لایه های زیرین پوست را هدف قرار می دهند. این نوع لیزر رشد کلاژن را تحریک کرده و لایه های زیرین پوست را سفت کرده و رنگ پوست را بهبود می بخشند. لیزرهای غیر Ablative خطوط ظریف و همچنین آسیب های متوسط پوستی را درمان می کنند.

انواع لیزر درمانی غیر Ablative به شرح زیر معرفی می شوند:

  1. لیزر Pulsed Dye یا PDL

این نوع لیزر با هدف قرار دادن مستقیم عروق، آنها را کوچک تر کرده و قرمزی پوست را کم می کند. این لیزر حس برخورد یک کش پلاستیکی را به پوست شما می دهد و می تواند روی نواحی مختلف صورت یا بدن بکار گرفته شود. درمان با لیزر Pulsed Dye نیازمند 3 تا 5 جلسه می باشد. نتایج حاصل از درمان دائمی بوده و زمان مورد نیاز برای التیام فقط چندین ساعت است که طی آن قرمز یا صورتی شدن پوست برطرف می گردد.

در طبیب لند بخوانید  دانستنیهای همگانی مراقبت پوست

مشکلات پوستی قابل درمان: گشاد شدگی مویرگ ها، ماه گرفتکی، آکنه روزاسه، پارگی مویرگ، ترک های پوستی(Stretch Mark)، ضایعات عروقیو خطوط ظریف اطراف چشم

عوارض جانبی: مشکلات رنگدانه ای موقت و کبودی مختصر

  1. لیزر Nd: YAG

Nd: YAG در واقع کریستالی است که به عنوان واسطه در لیزرهای حالت جامد مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از لیزرها طول موجی از نور با انرژی بالا را منتشر می کنند که موقع تمرکز روی پوست، گرما ایجاد کرده و سلول های بیمار را تخریب می کنند.

مشکلات پوستی قابل درمان: ضایعات عروقی، ضایعات رنگدانه ای، گشاد شدگی مویرگ ها، پاک کردن تتو و رفع موهای زائد

عوارض جانبی: این لیزر نرخ موفقیت پایینی دارد. در موارد ضایعات عروقی، احتمال عود بالاست. درد به هنگام انجام این روش وجود دارد. قرمزی، تورم و خارش ممکن است تا چند روز پس از درمان ادامه داشته باشد.

  1. لیزر اکساندرایت یا Alexandrite

لیزر الکسانداریت طول موج های نور با انرژی بالا منتشر می کند که به انرژی گرمایی تبدیل شده و ناحیه هدف را تخریب می کند. این لیزر از پدیده Photothermolysis بهره می گیرد که به معنی استفاده از نور (photo) برای گرم کردن (thermo) ناحیه مورد نظر برای تخریب (lysis) می باشد. لیزر الکساندرایت ضایعه را با دقت فراوان تخریب کرده و به محیط اطراف آن کوچک ترین آسیبی وارد نمی کند.

از بین بردن موهای زائد با انواع لیزر درمانی کندلا

در خصوص رفع مشکلات پوستی با لیزر درمانی می توانید با همکاران ما در طبیب لند تماس گرفته و از آنها مشاوره رایگان دریافت کنید. در صوزت نیاز به انجام هر گونه خدمات مراقبت از پوست با مرکز زیبایی طبیب لند تماس بگیرید (هر روز از ۱۰ صبح تا ۸ شب): ۰۲۱-۲۶۷۰۳۴۵۷

مشکلات پوستی قابل درمان: لک های قهوه ای ناشی از آفتاب سوختگی، ماه گرفتگی، مشکلات رنگدانه ای، رفع موهای زائد، پاک کردن تتو و محو کردن ظاهر عروق پا

عوارض جانبی: درد هنگام انجام لیزر معمولاً حس می شود. قرمزی، تورم و خارش که تا چند روز ادامه دارد. این لیزر همچنین ممکن است موجب ایجاد تغییر در رنگدانه های پوست شود.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت استایل کریز مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های پوستی با لیزرهای درمانی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.