دانستنیهای مهم در مورد لیپوساکشن – قسمت اول

آنچه تقریباً همه ما می دانیم این است که لیپوساکشن روشی کارامد به منظور از بین بردن چربی های مقاوم در مناطقی نظیر چانه، گردن، بازو، ران، شکم، باسن و حتی ساق و مچ پا بوسیله دستگاه ایجاد خلا می باشد. در حقیقت، لیپوساکشن یکی از بهترین درمان ها برای استفاده در نواحی از بدن شماست که با کل بدن شما تناسب ندارند. چربی های اطراف ران و باسن و یا برجستگی پایین شکم نمونه هایی از این عدم تناسب هستند. به گفته متخصصان جراحی پلاستیک، لیپو ساکشن یک روش پیکر تراشی یا Body Sculpting است و صرفاً روشی فقط برای کاهش وزن به حساب نمی آید.

قبل و بعد از لیپوساکشن

امروزه، لیپوساکشن تنها به شکل سنتی انجام نمی شود؛ بلکه، تکنولوژی های مولد انرژی دیگری مانند اولتراسوند، امواج رادیویی یا RF و لیزر نیز پا به دنیای لیپوساکشن گذاشته و موجب ارتقای نتایج بالینی این تکنیک شده اند.

لیپوساکشن فقط با یک روش انجام نمی شود

امروزه برندهای مختلفی برای انواع لیپوساکشن وجود دارد که شنیدن آنها می تواند به راحتی شما را گیج کند. برای روشن تر شدن موضوع بهتر است روش های متفاوت لیپوساکشن را به عنوان خانواده هایی در نظر بگیرید که هر کدام از برندها عضو یکی از این خانواده ها می باشند. خانواده اول در واقع لیپوساکشن سنتی به کمک مکش می باشد. خانواده دوم اولتراسوند است که چربی را از ماتریس کلاژن بافت جدا می کند. دسته بعدی شامل لیزر و امواج RF می شود که بر اساس گرما عمل کرده و چربی را آب می کنند. آخرین خانواده ای که در این بین وجود دارد، لیپوساکشن بوسیله نیرو می باشد که در آن از یک کانولا بهره گرفته می شود که با حرکات رفت و برگشتی منجر به تخریب بافت چربی می شود.

البته، جراج می تواند پس از ارزیابی کامل موضع مورد نظر از تلفیقی از این تکنیک ها بهره بگیرد. موضوعی که در این درمان بیشترین تاثیر را دارد میزان تجربه و مهارت جراح شماست.

  1. لپیوساکشن به شیوه سنتی

نسخه سنتی این درمان به افرادی توصیه می شود که دارای چربی متمرکز در بخشی از بدن خود بوده و علاوه بر این پوست آنها از کیفیت مناسبی برخوردار است.

نحوه عملکرد: کانولا یا همان لوله های فلزی تو خالی وارد بدن شده و چربی اضافی را از نقاط مورد نظر جدا می کند.

مزایا: این درمان گزینه ای ایده آل برای مناطقی است که فیبری نباشند. این تکنیک که امتحان خود را پس داده دارای پشتوانه ای قوی از تحقیقاتی است که ایمنی  اثربخشی آن را ثابت می کنند.

محدودیت ها: باید انتظارات منطقی از این نوع لیپوساکشن داشته باشید. برخی از جراحان معتقدند لیپوساکشن سنتی در مورد کیس های ثانویه نتایج رضایتبخشی به دنبال نخواهد داشت.

  1. لیپوساکشن با اولترا سوند

لیپوساکشن با کمک اولترا سوند راهی کارامد برای برداشتن نواحی نسبتاً بزرگ از چربی در کیس های اولیه یا ثانویه می باشد. همچنین، اولترا سوند می تواند در کنار سایر روش های جراحی پیکر تراشی نیز بکار رود.

نحوه عملکرد: لیپوساکشن با اولترا سوند شامل دو مرحله است. انرژی حاصل از اولترا سوند با فرکانس بالا چربی را تبدیل به مایع کرده و در قدم بعد، این مایع بوسیله ساکشن از بدن خارج می شود.

در طبیب لند بخوانید  آیا ترنسفر چربی در لیپوماتیک گزینه مناسبی است؟

مزایا: این روش برای رفع چربی های مناطق فیبری مانند پشت، باسن و شکم ها گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

محدودیت ها: برخی از بیماران از بیحس ماندن پوست حین نقاهت شکایت می کنند. علاوه بر این، اگر حین عمل بیش از حد از اولترا سوند استفاده شود، احتمال تشکیل سروما (مایع شفافی که گاهی پس از جراحی در بدن جمع می شود) افزایش می یابد.

تصویر قبل و بعد از لیپوساکشن

  1. لیپوساکشن با لیزر

در حالیکه لیپوساکشن با لیزر به عنوان بهترین تکنیک شناخته می شود، اما شواهد علمی تا بحال موفق نشده اند که مزیت دقیق استفاده از انرژی لیزر در داغ کردن بافت را ثابت کنند.

نحوه عملکرد: لیزرهای فیبر نوری یا Fiber-optic با گرم کردن بافت منجر به تخریب چربی می شوند.

مزایا: ادعا می شود که لیزر نسبت به روش های دیگر لیپوساکشن، تورم و کبودی کمتری روی موضع تحت درمان بوجود می آورد. با این وجود، این ادعا تا کنون بوسیله مستندات علمی مورد تایید قرار نگرفته است.

محدودیت ها: این روش کماکان به شیوه ای سنتی برای حذف چربی متکی است و احتمال سوختگی و آسیب به بافت وجود دارد.

  1. لیپوساکشن با امواج رادیویی / RF

استفاده از امواج RF در لیپوساکشن درمانی نسبتاً جدید به حساب می آید.

نحوه عملکرد: برای شروع کار از بیحسی موضعی استفاده می شود. سپس، یک برش بسیار کوچک در موضع ایجاد شده و یک الکترود ساطع کننده RF وارد بافت می شود. امواج RF با ورود به بافت چربی آن را تبدیل به مایع نموده و در آخر این مایع از طریق یک کانولا به سمت بیرون مکیده می شود.

مزایا: گفته می شود که این درمان بواسطه تحریک تولید کلاژن باعث جمع شدن پوست می گردد.

محدودیت ها: پس از درمان پوست ممکن است دچار قرمزی، تورم و کبودی شود.

  1. لیپوساکشن با نیرو / Power-assisted

این تکنیک از ابزاری خاص برای اعمال نیروی لازم به کانولا و حرکت دادن چربی بهره می گیرد.

نحوه عملکرد: کانولای مورد استفاده در این تکنیک با حرکت های مداوم به سمت جلو و عقب چربی را خرد و سپس ساکشن می کند. این تکنیک شباهت بسیاری به لیپوساکشن سنتی دارد.

مزایا: در این روش، به نیروی کمتری نیاز است و بافت ها آسیب چندانی نمی بینند.

محدودیت ها: این روش نیز مانند سایر روش های لیپو ساکشن محدودیت هایی دارد و باید در مورد انتظاراتی که از آن دارید واقع بین باشید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.