اگزمای پوستی چیست؟

اگزمای پوستی شامل هر گونه بیماری و شرایطی در پوست است که باعث ایجاد التهاب و تحریک در پوست می گردد. اگزما جز بیماری های واگیر دار نیست و از فردی به فرد دیگر سرایت پیدا نمی کند.

درماتیت آتوپیک یا اگزمای آتوپیک شایع ترین نوع اگزما می باشد. اصطلاح آتوپیک در مورد بیماری هایی بکار می رود که اغلب، ریشه وراثتی دارند و می توانند عامل ایجاد بیماری های آلرژیک دیگر نظیر آسم و تب یونجه شوند.

علائم اگزما کدامند؟

فرقی نمی کند اگزمای پوستی کدام قسمت بدن شما را درگیر کرده باشد؛ بدون شک، خارش اولین و شایع ترین علامت اگزماست.در برخی موارد، حس خارش قبل از ایجاد تغییر رنگ و ظاهر پوست آغاز می شود. این تغییر رنگ و ظاهر معمولاً روی پوست صورت، پشت زانوها، دست و پاها بروز می کند.

اصلی ترین نشانه اگزمای پوستی خارش پوست است

نواحی اگزمایی اغلب بسیار خشک شده و بافت کلفت تری پیدا می کنند. در سفید پوستان، این نواحی ابتدا به رنگ قرمز در می آیند و سپس قهوه ای می شوند. در افراد با پوست تیره، رنگدانه های پوست تحت تأثیر قرار گرفته و ممکن است نواحی درگیر روشن تر یا تیره تر شوند.

دلیل بروز اگزمای پوستی چیست؟

تا کنون، دلیل قطعی و محکمی برای اگزما یافت نشده است. اما، برخی بر این باورند پاسخ بی رویه سیستم ایمنی بدن به یک عامل محرک موجب ایجاد علائم اگزما در فرد می گردد. علاوه بر این، احتمال بروز اگزما در افرادی که سابقه ابتلا به سایر حساسیت ها یا آسم را دارند، بیشتر است. همچنین، اگر سد دفاعی پوست با مشکل روبرو باشد، رطوبت پوست از دست رفته و جرم های بیرونی به پوست راه پیدا می کنند.

در ضمن، تماس با برخی مواد، به عنوان مثال، مواد خشن و زبر، شوینده های خانگی مانند صابون یا شوره های موجود در پوست و موی بعضی حیوانات موجب تحریک پوست می شود. حتی، احساس گرما یا سرمای شدید در فرد، عفونت های تنفسی و سرما خوردگی های شدید نیز می توانند عامل اگزما باشند. در همه این حالات، استرس نقش تشدید کننده را دارد و علائم را شدیدتر می کند.

علیرغم اینکه درمان بنیادینی برای حل این مشکل وجود ندارد، می توان با بهره گیری از داروهای خاص و اجتناب از عوامل محرک این بیماری را بطوری مؤثر مدیریت نمود.

درمان اگزما

هدف اصلی از درمان هر گونه اگزما، تسکین و توقف خارشی است که می تواند در صورت استمرار منجر به عفونت شود.

از آنجایی که اگزما پوست را خشک می کند، استفاده از لوسیون ها و کرم های موطوب کننده نقش مؤثری در بهبود شرایط دارد. بهتر است این محصولات را زمانی که پوست خیس است (پس از استحمام) روی پوست استفاده کنید تا رطوبت پوست به شکل بهتری حفظ شود.

در طبیب لند بخوانید  درمان حساسیت فصلی بهار

استفاده ار کمپرس سرد برای تسکین درد و خارش اگزمای پوستی

در مواردی که حس خارش ناشی از اگزمای پوستی بسیار برایتان آزار دهنده است، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

داروهایی نظیر هیدروکوتیزون 1% یا کرم ها و پمادهای حاوی کورتیکواسترویید ها نیز به منظور کاهش التهاب توسط متخصص پوست تجویز می شوند. در مواردی که اگزما منجر به ایجاد عفونت در پوست شده باشد، پزشک به شما داروهای حاوی آنتی بیوتیک را نیز تجویز می کند تا عفونت و باکتری ها را از بین ببرد.

گاهی اوقات از آنتی هیستامین برای رفع خارش های شدید نیز بهره گرفته می شود. فتوتراپی یا استفاده از اشعه ماورا بنفش روی پوست نیز یک درمان پیشنهادی دیگر است. در مورد افرادی که به سایر درمان ها پاسخ نمی دهند، مصرف داروی سیکلوسپورین توصیه می شود.

سایر درمانهای اگزما

FDA دو دارو به نام های الیدل (Elidel) و پروتاپیک (Protopic) را برای درمان اگزماهای خفیف تا متوسط تأیید نموده است. این کرم ها با تغییر نحوه پاسخ دهی سیتم ایمنی از التهاب های ناگهانی در پوست جلوگیری می کنند.

FDA همچنین در رابطه با تجویز این دو دارو به پزشکان و بیماران هشدار داده زیرا نگرانی هایی درباره ارتباط مصرف الیدل و پرو تاپیک با ریسک ابتلا به سرطان وجود دارد. به همین علت، روی جعبه این دو کرم، هشدار «جعبه سیاه» دیده می شود تا پزشکان و بیماران را نسبت به عوارض احتمالی آن آگاه سازد. طبق توصیه FDA، تجویز کوتاه مدت الیدل و پرو تاپیک فقط برای بیمارانی که از درمان های دیگر نتیجه ای نگرفته اند، بلا مانع است. در ضمن، استعمال این دو دارو برای کودکان زیر دو سال اکیداً ممنوع است.

چگونه می توان از شدید شدن اگزما پیشگیری نمود؟

می توان با انجام اقدامات زیر از بروز حملات اگزمایی پیشگیری کرد و یا از شدت آن کاست.

  • استفاده مداوم از محصولات مرطوب کننده
  • اجتناب از تغییر ناگهانی دما یا رطوبت
  • اجتناب از تعریق و گرمای بیش از حد
  • پرهیز از استرس
  • دوری از مواد خارش زا مانند پشم
  • عدم مصرف صابون ها، شوینده ها و حلال های قوی
  • پرهیز از خوردن غذاهایی که می دانید برای شما حساسیت زا هستند

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت وب ام دی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماریهای پوستی و درمان آنها با کلیک روی اینجا اقدام کنید.