بایدها نبایدهای پروتز لب

برای پاسخ به این سؤال، باید اول از خودتان بپرسید که چرا می‌خواهید ظاهر لب‌هایتان را تغییر بدهید؟ قبل از پیدا کردن پاسخی مشخص برای این سؤال، بهتر است هرگز سراغ این عمل نروید.

همچنین، فراموش نکنید که باید درباره‌ی نتیجه‌ی این کار انتظارات واقعی داشته باشید. لب‌های برجسته‌، ظاهر لب‌ها را قلوه‌ای‌تر و درشت‌تر می‌کند. اما شما پس از خروج از مطب پزشک، هنوز همان انسان قبلی خواهید بود.

پزشک شما می‌تواند درباره‌ی جنبه‌های مثبت و منفی گزینه‌های پیش رو برای پروتز لب با شما صحبت کند. بنابراین شما قادر خواهید بود بسته به تکنیک و مواد مورد استفاده در این عمل، بهترین تصمیم را بگیرید.

بایدها نبایدهای پروتز لب

بهتر است پیش از انجام پروتز لب، در وضعیت سلامتی مناسبی باشید و از کشیدن سیگار پرهیز کنید. اگر دچار یکی از بیماری‌های زیر هستید، احتمالا باید از انجام این عمل صرف نظر کنید:

  • داشتن عفونت فعال مثل تبخال دهانی؛
  • دیابت؛
  • سل (یا دیگر زخم‌های پوستی)؛
  • اختلال انعقاد خون

اگر در گذشته دچار تبخال شده‌اید، پیش از انجام این عمل، پزشک‌تان را در جریان قرار بدهید. اگر هرگونه آلرژی مشخص یا آلرژی به «لیدوکائین» داشته‌اید، درباره‌ی آن با پزشک‌تان صحبت کنید. همچنین اگر هر نوع دارو ازجمله داروهای نسخه‌ای، آزاد یا مکمل‌های گیاهی را مصرف می‌کنید به اطلاع پزشک‌تان برسانید.

 

انتخاب پزشک مناسب

متخصصان مختلفی هستند که می‌توانند پروتز لب را انجام دهند، از جمله:

  • جراح پلاستیک؛
  • متخصص پوست؛
  • جراح زیبایی و ترمیمی صورت

مهم‌ترین نکته در ارتباط با انتخاب پزشک، تخصص و تجربه‌ی پزشک برای انجام این عمل است. شما باید به پزشک‌تان اعتماد داشته باشید. به هر پزشکی مراجعه نکنید.

انجام پروتز لب ریسک‌های زیادی را به‌دنبال خواهد داشت، به‌خصوص اگر کسی که تزریق مواد را انجام می‌دهد به‌اندازه‌ی کافی مجرب نباشد.

 

وقتی تصمیم به انجام این عمل گرفتید، درباره‌ی سابقه‌ی تحصیلی و آموزشی پزشک پرس‌و‌جو کنید. این پزشک تابه‌حال چند تزریق انجام داده است؟ آیا مدرک معتبر و مرتبط با این عمل را کسب کرده است؟ آیا عضو انجمن متخصصان رشته‌ی خود هست؟

به‌علاوه، عکس‌های قبل و بعد عمل مراجعه‌کنندگان دیگر هر پزشک را نگاه کنید. آیا از نتیجه‌ی کار راضی هستید؟ اگر نه، بهتر است بیشتر فکر کنید.

بایدها نبایدهای پروتز لب
بایدها نبایدهای پروتز لب

 

پروتز لب در افراد مشهور

به لطف افراد مشهوری مثل «کایلی جنر» (Kylie Jenner)، تعداد افرادی که به‌دنبال برجسته‌کردن لب‌هایشان با فیلرهای موقت هستند، افزایش چشمگیری یافته است.

بایدها نبایدهای پروتز لب
بایدها نبایدهای پروتز لب

اگرچه نتیجه‌ی این روش دائمی نیست، اما نمی‌توان سرسری به سراغ این عمل رفت. پیش از تصمیم به این کار، نکات زیادی را باید مد نظر قرار دهید.

۹ نکته‌ای که باید پیش از انجام پروتز لب بدانید

 

مصاحبه  با دکتر «ایشو» (Dr Esho) پزشک متخصص جراحی‌های لب و برنده‌ی جایزه‌‌های معتبر عمل‌های زیبایی :

 

۱. فیلرهای لب از چه ساخته شده‌اند؟

اکثر کسانی که این عمل را انجام می‌دهند، از ماده‌ی کلاژن یا «اسید هیالورونیک» برای افزایش حجم و سایز لب استفاده می‌کنند. کلاژن صرفا لب‌ها را قلوه‌ای می‌کند، اما فیلرهای «اسید هیالورونیک»، نه تنها به افزایش حجم لب کمک می‌کند، بلکه برای ظاهری طبیعی، آب موجود در لب‌ها را نیز حفظ می‌کند.

 

۲. به چه مقدار فیلر نیاز است؟

نکته‌ی مهمی که بسیاری از مردم در پروتز لب آن را نادیده می‌گیرند، این است که رسیدن به لب‌هایی برجسته لزوما یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. اگر لب‌های بسیار باریکی دارید و می‌خواهید به لب‌هایی بزرگ‌تر و طبیعی برسید، این کار به چند جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. بنابراین هزینه‌ی آن هم بیشتر خواهد شد.

کلید این کار در ساختن لایه‌هاست که من شخصا این کار را با تکنیک تزریق «میکرودراپلت»، انجام می‌دهم. این روش به من اجازه می‌دهد که یک لب جدید را برای مراجعه‌کننده بسازم که در طی زمان مناسب به فرم و اندازه دلخواه برسد.

بایدها نبایدهای پروتز لب
بایدها نبایدهای پروتز لب

۳. آیا این کار دردناک است؟

بسته به کسی که این کار را انجام می‌دهد، این مسئله متفاوت است. شخصا ترجیح می‌دهم از بی‌حسی دندانپزشکی استفاده کنم تا بیمار دردی احساس نکند. اما بسیاری از افراد ژل‌های بی‌حسی را انتخاب می‌کنند که ممکن است در بیمار کمی ایجاد ناراحتی کند.

 

۴. ماندگاری پروتز لب چقدر است؟

ماندگاری پروتز لب به مواد مورد استفاده و سن بیمار بستگی دارد. به‌طور میانگین بیشتر مردم هر ۴ یا ۶ ماه نیاز به تزریق مجدد دارند تا سایز مورد نظر را حفظ کنند.

 

۵. آیا پروتز لب حس متفاوتی از لب‌های طبیعی دارد؟

اگر این عمل به درستی صورت پذیرد، فیلرهای لب نباید حس متفاوتی نسبت به لب‌های طبیعی داشته باشد.

 

۶. آیا نتیجه‌ی کار سریع مشخص خواهد شد؟

درست پس از انجام تزریق، لب‌ها کمی ورم می‌کنند. من به بیمارهایم توصیه می‌کنم که ابتدا روی لب‌ها یخ بگذارند تا از کبودشدن پوست جلوگیری شود. تقریبا پس از ۲۴ ساعت، ورم از بین می‌رود و نتیجه‌ی نهایی مشخص می‌شود.

 

۷. اگر این عمل به‌درستی انجام نشود، چه نتایجی به بار می‌آید؟

معمولا بسته به مواد استفاده شده برای پروتز لب، این مسئله متفاوت و البته بسیار نادر خواهد بود. اکثر پزشکان از فیلرهای «اسید هیالورونیک» استفاده می‌کنند که نسبت به فیلرهای کلاژن ماندگاری بیشتری دارند.

احتمال بروز حساسیت نسبت به مواد دارای کلاژن بین یک تا سه درصد است. اما فیلرهای «اسید هیالورونیک» به‌ندرت باعث بروز واکنش آلرژیک در بیمار می‌شود.

 

۸. اگر از ظاهر لب خوش‌مان نیاید، امکان تخلیه‌ی فیلرها وجود دارد؟

یکی از مزیت‌های «اسید هیالورونیک» نسبت به فیلرهای کلاژن این است که می‌توان آن را حتی پیش ازبین رفتنش به‌صورت طبیعی، با آنزیمی به نام «هیالورونیداز» (hyaluronidase) از بین برد. بنابراین اگر مشکلی به‌وجود بیاید، می‌توان به سرعت آن را حل کرد.

 

۹. چگونه می‌توان یک پزشک قابل‌‌اطمینان پیدا کرد؟

کلید اصلی تحقیق‌کردن است. پیداکردن فردی با مهارت‌های لازم، بسیار مهم و ضروری است. صلاحیت پزشک را بررسی کنید. طبق توصیه‌ی وزارت بهداشت بریتانیا، کسانی که صلاحیت انجام این کار را دارند، جراحان، پزشکان، دندانپزشکان یا پرستارها هستند.