آیا پودر بچه سرطانزاست؟

بسیاری از افراد به منظور جذب رطوبت پوست و کاهش میزان اصطکاک قسمت های مختلف بدن از پودر بچه استفاده می کنند. استفاده از پودر بچه مانع از التهاب و سوزش پوست در اثر عرقسوز شدن می شود. مسلماً نمی توان گفت همه پودرهای بچه، اما برخی از آنها در ترکیب خود دارای پودر تالک یا Talc یا Talcum هستند. تالک یکی از لطیف ترین مواد معدنی در جهان است و به عنوان پودر می تواند چربی، رطوبت و بو را جذب خود کرده و میزان سایش را کم کند.

پودر بچه در زنان منجر به سرطان تخمدان می شود؟

«پودر بچه» نامی است که به پودرهای تالک بسیار محبوب اتلاق شده است. در حالیکه، پودر بچه مانع از سوزش پوست نوزاد در اثر ادرار و همچنین مهار عفونت می شود، ولی استفاده از آن صرفاً به نوزادان محدود نمی شود. افراد بزرگسال نیز به وفور از این پودر استفاده می کنند و مهم ترین مورد مصرف آن در نواحی تناسلی و قسمت هایی از ران که حین راه رفتن با هم سایش پیدا می کنند، دیده می شود.

کمپانی  Johnson&Johnson برای اولین بار در اواخر قرن 18 اقدام به فروش پودر تالک به عنوان یک محصول آرایشی نمود. از اینجا بود که پودر تالک به شهرت و محبوبیت فراوانی رسید.

تولید کنندگان باید ملاحظه خاصی نسبت به مصرف تالک در ساخت محصولات خود داشته باشند. این ماده معدنی بطور طبیعی روی زمین در نزدیکی پنبه نسوز یا Asbestos تشکیل می شود. از طرفی، پنبه نسوز جز مواد سرطانزا محسوب می شود و مجاورت این ماده با تالک باعث می شود تا بسیاری از افراد و متخصصان ادعا کنند که پودر تالک نیز می تواند زمینه ساز بروز سرطان باشد.

در این مقاله با ادعای مختلف پیرامون این موضوع و روش های کاهش ریسک خواهیم پرداخت:

ادعاها

علیرغم اینکه تولید کنندگان باید در قبال انتخاب معادن استخراج حس مسئولیت داشته باشند و از عدم وجود آلودگی تالک با پنبه نسوز اطمینان حاصل کنند، با اینحال هیچ حکم قانونی محکمی برای آزمودن محتویات محصولات آرایشی ساخته شده از این مواد معدنی وجود ندارد.

تا بحال بیش از ۶۶۰۰ مورد شکایت از کمپانی Johnson&Johnson ثبت شده که اکثر این شکایات توسط زنان مبتلا به سرطان تخمدان ثبت شده است. آنها ادعا می کنند که در اثر استفاده از پودر بچه روی ناحیه تناسلی خود دچار سرطان شده اند.

این موضوع که استفاده طولانی مدت از پودر بچه روی ناحیه تناسلی موجب بروز سرطان تخمدان می شود، قبل تر نیز در تحقیقات متعدد مورد بررسی قرار گرفته است.

موضوع نگران کننده اصلی مربوط به آلودگی با پنبه نسوز یا Asbestos می شود. جالب است بدانید، شرکت معروف Johnson&Johnson در آوریل 2018 متهم به فروش محصولات آلوده به پنبه نسوز گردید.

آیا پودر بچه موجب بروز سرطان می شود؟

تا کنون، هیچ مدرک علمی قطعی و محکمی برای اثبات سرطانزا بودن پودر تالک کشف نشده است. در بهترین حالت، فقط یک رابطه ضعیف بین این دو دیده شده است.

این مسئله برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ و به دنبال کشف ذرات تالک در تومورهای تخمدان مورد بررسی قرار گرفت.مطالعه ای دیگر در سال ۱۹۸۲ به رابطه احتمالی بین سرطان تخمدان و مصرف تالک روی ناحیه تناسلی اشاره نمود. اما، طبق مطالعاتی که در سال 2014 ترتیب داده شد، هیچ رابطه معناداری بین تالک و سرطان تخمدان پیدا نشد.

ضد و نقیض ها همچنان ادامه دارد. تحقیقات سال ۲۰۱۶ ثابت کرد که مصرف پودر تالک در ناحیه تناسلی ریسک سرطان تخمدان را در بین شرکت کنندگان تا ۳۳% افزایش می دهد. اگرچه، این جمع بندی بر اساس مصاحبه با شرکت کنندگان و نظرات آنها شکل گرفت و این نظریات ممکن است تا حدودی غیر قابل اعتماد باشند.

بر اساس تحقیقات جامعی که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت، رابطه ای ضعیف ولی در عین حال چشمگیر از نظر آماری بین سرطان تخمدان و استفاده از پودر بچه روی ناحیه تناسلی یافت شد.

در نهایت، با وجود این یافته های متناقض به علاوه سایر ریسک فاکتورهای سرطان تخمدان نظیر افزایش سن، هورمون تراپی طولانی مدت، سابقه خانوادگی و وراثت، حتی دانشمندان هم نمی توانند با قطعیت کامل از سرطانزا بودن پودر تالک صحبت کنند.

سازمان های بهداشتی و سلامتی رسمی چه نظری دارند؟

بر اساس اعلان «موسسه بین المللی تحقیق روی سرطان» یا IARC، پودرهای ساخته شد از تالک بطور کلی سرطانزا نیستند. البته، همچنان رابطه ای ضعیفی بین سرطان تخمدان و استفاده از پودرتالک روی ناحیه تناسلی وجود دارد.

طبق نظر «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها» یا CDC، استنشاق مداوم تالک می تواند به ریه های شما آسیب بزند.

سازمان غذا و داروی آمریکا یا همان FDA نیز به دلیل استمرار بحث های علمی پیرامون این موضوع، تا کنون موضعی نسبت به آن نگرفته است.

در مقابل، اتحادیه اروپا استفاده از تالک را در ساخت محصولات بهداشتی و آرایشی ممنوع اعلام کرده و در برخی از کشورهای اروپایی مردم مجاز به خریدن چنین محصولاتی نیستند.

چطور ریسک را پایین بیاوریم؟

علیرغم اینکه هیچ دلیل علمی برای استفاده از پودر تالک وجود ندارد، اما این ماده همچنان بین مردم محبوب است. بنابراین، انتخاب استفاده از این محصول به شما بستگی دارد. با این وجود، گزینه های دیگری نیز برای استفاده به جای پودر بچه حاوی تالک وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • پودر نشاسته ذرت
  • پودر نشاسته آروروت (Arrawroot)
  • پودر نشاسته تاپیوکا (Tapioca)
  • آرد جوی دوسر
  • جوش شیرین
  • استفاده از کرم های حاوی زینک برای التیام پوست نوزادان

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت عمومی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.