درمان چربی زیر چشم به روش بلفاروپلاستی با پلسکر 

به مرور زمان و با افزایش سن پوست پلک ما شل و افتاده می شود و کیسه های چربی زیر چشم تشکیل می شوند که ظاهر ناخوشایندو خسته ای به صورت می دهد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد بویژه بانوان به دنبال راه هایی برای حل این مشکل هستند. بلفاروپلاستی / Blepharoplasty یا عمل زیبایی پلک مهم ترین راه اصلاح این مشکل محسوب می شود. روش سنتی و روش نوین بلفاروپلاستی با پلسکر که اخیرا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

شیوه سنتی بلفاروپلاستی، همان جراحی و استفاده از تیغ برای برداشتن پوست یا چربی اضافه از ناحیه پلک است. اما، امروزه یک تکنیک غیر تهاجمی نیز پا به عرصه گذاشته که توجه هم متقاضیان و هم متخصصین زیبایی را به خود جلب کرده است.

بلفاروپلاستی با پلسکر

این تکنیک که تحت عنوان پلسکر / PLEXR یا پلاسما جت / Plasma Jett شناخته می شود، نتایجی مشابه با جراحی داشته؛ با این تفاوت که در بلفاروپلاستی با پلسکر هیچ تیغ یا بخیه ای در کار نیست. در این روش با استفاده از اشعه پلاسما، پوست اضافی پلک تصعید شده و جمع می شود و در ضمن هیچ آسیبی به غشاهای ریشه ای، عضلات و بافت های ساختاری پلک وارد نمی شود.

پلکسر در یک نگاه

در بلفاروپلاستی با پلسکر، شات های پلاسما با فاصله بسیار کم روی پلک بالا یا پایین شما شلیک می شود و بافت اضافی تصعید می گردد. این فرایند معمولاً در زمانی حدود 30 دقیقه روی پلک شخص انجام می شود و نتیجه آن در انتهای جلسه قابل رؤیت می باشد. در اجرای این روش ابتدا پلک را بی حس می کنند و درد خاصی برای فرد بوجود نمی آید. پس از حدود دو الی سه هفته ورم، زخم و اسکارهای بوجود آمده کاملاً رفع شده و نتایج این درمان به بهترین شکل دیده می شوند. به منظور رسیدن به نتیجه مشابه با جراحی بهتر است 3 جلسه پلکسر را در فواصل 6 هفته ای انجام دهید.

کاربردهای پلکسر

پلکسر در برداشتن زخم ها و ضوایع پوستی، پوست اضافه و رفع چین و چروک ها بوسیله تصعید بافت و بدون ایجاد جراحت بکار می رود. بطور کلی، از پلکسر در زمینه های ذیل استفاده می شود:

  • بلفاروپلاستی بدون جراحی
  • برداشتن نواقص پوستی مانند فیبروم، زگیل، پاپیلوما (تومورخوش خیم در بافت اپیتلیال) و زانتلاسما (چربی پلک)
  • رفع اسکارهایی مانند ترک های پوستی، جای جوش و اسکارهای پس از جراحی
  • لک های ناشی از رنگدانه های پوست و یا نور خوشید
  • پاک کردن خالکوبی

عملکرد پلکسر به چه شکل است؟

مکانیزم عملکردی پلکسر بر اساس تصعید یا تبدیل مستقیم جامد به گاز است. بنابراین، نتایج بلافاصله قابل مشاهده هستند و هیچ گرمایی به بافت های مجاور انتقال داده نمی شود و به پوست سالم آسیبی نمی رسد.

در پلکسر از پلاسما استفاده می شود و در فرایند آن هیچ گونه جریان الکتریکی بکار نمی رود و این یک مزیت است. زیرا، جریان الکتریکی برای برخی از بیماران آسیب زا می باشد. درمان با پلکسر موجب کشیدگی و جمع شدن پوست می شود که این همان نتیجه مطلوب و دلخواه ماست.

آیا پلکسر قابل اعتماد است؟

نیم ساعت قبل از شروع بلفاروپلاستی با پلسکر، کرم بی حسی روی موضع مورد نظر استفاده می شود و پس از آن شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. در حین انجام پلسکر فقط ممکن است تا حدودی حس داغ شدن یا سوزن سوزن شدن به شما دست دهد که آن هم بسیار جزئی است.

در طبیب لند بخوانید  10 فایده سفیده تخم مرغ برای زیبایی پوست و مو

روش درمانی پلکسر با استفاده از پلاسما سال هاست در سر تا سر جهان در حال اجراست و تا کنون عوارض خطرناکی در رابطه با آن گزارش نشده است.

عوارض جانبی بلفاروپلاستی با پلسکر کدامند؟

پس از درمان بلفاروپلاستی با پلسکر، نقطه های سیاه یا قهوه ای رنگی روی پوست بوجود می آیند که حالتی شبیه به سوختگی روی پوست ایجاد می کنند که به مرور زمان بهبود می یابند.

نقطه های قهوه ای روی پوست از عوارض جانبی پبلفاروپلاستی با پلسکر

تورم دیگر عارضه پلکسر است که اغلب تا چند روز باقی مانده و باعث برآمدگی چشمگیر اطراف چشم می شود.

 معمولاً روی پلک پوسته ای تشکیل می شود که روی زخم را فرا می گیرد. تمیز نگه داشتن و حفظ خشکی این پوسته از اهمیت زیادی برخوردار است. گاهی ممکن است پوست به حالت بافت مرده نیز در آید.

اگر موضع پلکسر قرمز، داغ و دردناک و چرک در آن دیده شود، باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد. زیرا ریسک عفونت وجود دارد.

توصیه های پس از درمان به شیوه بلفاروپلاستی با پلسکر

بعد از پایان جلسه بلفاروپلاستی با پلسکر به احتمال زیاد احساس سوزشی روی پوست خود خواهید داشت که این حس پس از چند ساعت بهبود خواهد یافت. اما اگر این حس شما را اذیت کرد می توانید از داروهای ضد التهاب مانند قرص ایبوپروفن استفاده کنید.

همانطور که پیش تر ذکر شد، پوست دچار تورم می شود که این تورم در اطراف چشم بسیار شدید است و ممکن است تا چند روز اول بینایی شما را تا حدودی با مشکل مواجه کند. برای کاهش این تورم می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و یا از داروهای ضد التهاب یا آنتی هیستامین ها استفاده کنید.

پس از درمان بلفاروپلاستی با پلسکر، روی پلک پوسته هایی تشکیل می شود که طی روزهای آتی و معمولاً پس از دو هفته بطور کامل از بین می روند. از دستکاری کردن و کندن این پوسته ها باید اکیداً خودداری نمایید. در غیر اینصورت، احتمال بروز عفونت و ایجاد اسکار وجود دارد.

در موارد نادر، ممکن است در موضع ترشحات کمی دیده شود که به هیچ وجه غیر طبیعی نیست و در حقیقت، بخشی از فرایند التیام زخم می باشد. اما چنانچه موضع قرمز و داغ شد و ترشحات چرکی روی پلک خود دیدید، به پزشک مراجعه کنید.

موضع را باید با استفاده از شوینده های ملایم تمیز نگه دارید (به هیچ وجه از شوینده های الکلی استفاده نکنید). در ضمن، استعمال ضد آفتاب روی ناحیه مورد نظر توصیه می شود.

و نکته بعدی اینکه چسب زخم، گاز یا هر پانسمان دیگری روی پلک خود نگذارید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت کاسمدیک کلینیک انگلستان مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماریهای پوستی و درمان آنها با کلیک روی اینجا اقدام کنید.