اهمیت پاکسازی پوست و باید‌ها و نباید‌های آن

آیا به‌خاطر دارید زمانی که کودک بودید، به خاطر اینکه مادرتان هر روز صورت شما را می‌شست به او شکایت می‌کردید؟ اما حالا می‌دانید که مادرتان حق داشت. پاکسازی پوست از موارد بسیار مهم در حفظ سلامت و زیبایی پوست به‌شمار می‌رود. پاکسازی پوست به‌معنای حذف سلول‌های مرده و آلودگی‌هایی است که روی پوست تجمع پیدا کرده‌اند و فواید متعددی برای پوست به‌همراه دارد. دلایل اهمیت پاکسازی پوست و نکات مهم مربوط به آن در ادامه بیان شده‌اند.

اهمیت پاکسازی پوست

زدودن آلودگی‌ها

در طول روز پوست صورت به‌طور مداوم با باکتری‌ها‌، آلاینده‌ها‌، ویروس‌ها‌، غبار و سلول‌های مرده پوست پوشانده می‌شود. شستشوی روزانه صورت این ناخالصی‌ها را از بین برده و ظاهری تازه به پوست می‌بخشد. بدون پاکسازی، پوست با یک لایه ضخیم از آلودگی پوشانده می‌شود و نفوذ محصولات بهداشتی و درمانی به پوست دشوار می‌شود.

بهبود آبرسانی به پوست

پاکسازی منظم (به‌همراه استفاده از یک مرطوب کننده مناسب) یک عامل مهم در حفظ رطوبت پوست است. پاکسازی، سطح pH پوست را تنظیم کرده و در نتیجه به حفظ آب و محصولات آبرسان در پوست کمک می‌کند.

حفظ شفافیت پوست

غدد ریز موجود در انتهای روزنه‌های پوست، روغنی به‌نام سبوم تولید می‌کنند که پوست را از آسیب‌های خارجی، نفوذ باکتری‌ها و مواد مضر محافظت می‌نماید. وجود آلودگی بیش از اندازه روی سطح پوست می‌تواند باعث انسداد روزنه‌ها و به دام افتادن سبوم، عرق و سلول‌های مرده پوست در آن‌ها شود. عدم وجود سبوم کافی در سطح پوست باعث می‌شود که باکتری‌ها به فولیکول مو نفوذ کنند و باعث التهاب و در نهایت ایجاد آکنه شوند.

پاکسازی مناسب از انسداد روزنه‌ها جلوگیری کرده و سبوم در سطح پوست منتشر می‌شود، در نتیجه از نفوذ باکتری‌ها و ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌شود.

باید‌ها و نباید‌های پاکسازی پوست

باید: دوبار پاکسازی انجام بدهید.

برخی افراد تصور می‌کنند که دو بار تمیز کردن می‌تواند روغن طبیعی پوست را از بین ببرد و در نتیجه عملکرد دفاعی پوست را مختل کند. ولی اگر شما هر روز از لوازم آرایش استفاده می‌کنید، در یک منطقه آلوده کار می‌کنید یا پوست چرب/مختلط دارید، پاکسازی مضاعف بایستی یک بخش از روتین پوستی روزانه شما شود. اولین پاکسازی، آرایش، آلاینده‌ها و غبار روزانه را بر‌‌طرف می‌کند. پاکسازی دوم سلول‌های مرده سطح پوست را از بین می‌برد که به‌معنای‌ نفوذ و تأثیر بیشتر محصولات درمانی است.

نباید: از پاک کننده‌های اسیدی بترسید.

استفاده از پاک کننده‌های حاوی اسید سالیسیلیک نه تنها نیاز به لایه برداری روزانه را بر‌طرف می‌کند، بلکه به ترن‌آور سلولی نیز کمک کرده و تولید روغن اضافی را مهار می‌کند، در نتیجه پوستی روشن‌تر و شفاف‌تر خواهید داشت.

باید: یک پاکسازی عمیق به‌صورت هفتگی انجام دهید.

انجام پاکسازی روزانه پوست ضروری است، اما گاهی اوقات لازم است که به‌شکل عمیق‌تری به پاکسازی بپردازید. برای مثال افزودن یک آنزیم لایه بردار به عمل پاکسازی پوست روزانه می‌تواند تأثیر شگرفی بر درخشش و شادابی پوست داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود که یک روز در هفته را به پاکسازی عمیق و اصولی اختصاص دهید.

نباید: پیش از پاک کردن پوست از اسکراب استفاده کنید.

باید همیشه پیش از استفاده از اسکراب، پوست خود را تمیز کرده باشید. محصولات پاک کننده،‌ آلاینده‌ها و چربی اضافی را از روی پوست پاک می‌کنند و این امر به اسکراب اجازه می‌دهد تا سلول‌های جوان‌تر لایه‌های زیرین پوست را آشکار کند. اما اگر پیش از پاک کردن پوست از اسکراب استفاده کنید، هیچ تأثیری نخواهد داشت. همچنین به یاد داشته باشید که اسکراب را در روز‌هایی که از اسید‌های لایه بردار استفاده می‌کنید، به‌کار نبرید.

باید: از شوینده مناسب پوست خود استفاده کنید.

اگر شوینده با پوست شما ناسازگار باشد، می‌تواند بر مشکلات پوستی شما بیفزاید. اگر پوست خشکی دارید باید از پاک کننده‌هایی که حاوی مقادیر بالای الکل می‌باشند، اجتناب کنید. افرادی که پوست چربی دارند، باید از شوینده‌هایی استفاده کنند که pH پایین‌تری دارند. افرادی هم که پوست حساسی دارند باید شوینده‌هایی را انتخاب کنند که فاقد عطر و مواد افزودنی‌ باشند.

نباید: عجله کنید.

اغلب ما در اواخر روز و پس از انجام امور خارج از منزل به پاکسازی پوست خود می‌پردازیم و خستگی سبب می‌شود که در این کار عجله کنیم. اما پاکسازی باید هنگامی صورت بگیرد که حوصله و زمان کافی برای انجام آن را در اختیار داریم.

حداقل دو دقیقه پاک کننده را با نوک انگشتان خود روی پوست ماساژ دهید. این کار نه تنها سبب می‌شود که آخرین بقایای لوازم آرایش و آلودگی‌ها حذف شوند، بلکه حرکات انگشتان به حرکت مایع لنف و کاهش ورم صورت کمک می‌کند و گردش خون را نیز بهبود می‌بخشد.

باید: ماهیانه یک پاکسازی حرفه‌ای توسط پزشک انجام دهید.

هر چقدر هم که نکات مربوط به پاکسازی را رعایت کنید، نمی‌توانید یک فیشال حرفه‌ای در منزل داشته باشید. پزشکان با احاطه به فیزیولوژی و آناتومی بدن و شناخت لازم از پوست انسان و در اختیار داشتن مواد و دستگاه‌های تخصصی می‌توانند به‌صورت حرفه‌ای پاکسازی صورت را انجام دهند.

 

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.