معرفی 9 رژیم لاغری سریع

از گذشته‌های دور تا به امروز، رژیم‌های لاغری به‌عنوان مؤثر‌‌‌ترین روش برای کاهش وزن محسوب می‌شده‌اند. رژیم لاغری، به تغییر میزان و نوع غذاهایی گفته می‌شود که فرد در طول روز مصرف می‌کند. گاهی مشاهده می‌شود که افراد برای لاغری سریع به رژیم‌های سخت روی می‌آورند. کاهش وزن در مدت‌زمان کوتاه با رژیم‌های لاغری سخت ممکن است ضرر‌هایی را برای سلامت شخص به‌دنبال داشته باشد و علاوه بر این، چنین رژیم‌هایی معمولاً قابل استمرار نبوده و وزن شخص با کنار گذاشته شدن آن‌ها به‌سرعت به حالت قبل برگشته و حتی کاهش وزن را در آینده دشوار‌تر می‌سازد. اما این صحبت‌ها برای کسی که هفته آینده یک مراسم مهم پیشِ رو دارد و دکمه لباس‌هایش بسته نمی‌شود، اهمیتی ندارد. به همین دلیل قصد داریم تا در ادامه شما را با تعدادی از رژیم‌های لاغری شناخته شده در دنیا آشنا سازیم که به‌دلیل کاهش سریع وزن، بسیار مشهور شده‌اند.

 

 1. برنامه اچ‌ام‌آر یا HMR Program

برنامه اچ‌ام‌آر مخفف عبارت «برنامه مدیریت منابع سلامت» در زبان انگلیسی است. در این برنامه، کاهش کالری دریافتی از طریق جایگزین کردن وعده‌های غذایی با میوه‌ها و سبزیجات بیشتر انجام می‌شود. این برنامه در کنار رژیم غذایی، بر آموزش سبک زندگی سالم، افزایش فعالیت‌های بدنی و مسئولیت پذیری فرد نیز تمرکز دارد. محققان اعتقاد دارند که این برنامه 3 برابر رژیم‌های معمولی بر کاهش وزن تأثیر دارد.

در این برنامه، شیک‌ها، وعده‌های غذایی، نوشیدنی‌های مغذی و غلات چندگانه و همچنین میوه‌ها و سبزیجات کم‌کالری جایگزین وعده‌های غذایی و تنقلات پر‌کالری می‌شوند. علاوه بر این، فعالیت فیزیکی و ورزش‌های سبک مانند 10 تا 20 دقیقه پیاده‌روی روزانه در این برنامه گنجانده شده‌اند که به مدیریت بلند‌مدت وزن کمک می‌کند.

مزایا

 • وعده‌های غذایی حذف نمی‌شوند و بدن وارد فاز ذخیره سازی نمی‌شود.
 • یک روش چند مرحله‌ای برای شروع کاهش وزن سریع است.

معایب

 • محدودیت غذا خوردن در خارج از منزل
 • یکنواختی شیک‌ها ممکن است سبب دل‌زدگی شود.

 1. رژیم اپتاویا یا OPTAVIA

تیمی که در گذشته رژیم مدیفست (Medifast) را طراحی کرده بود، این بار با رژیم اپتاویا (OPTAVIA) که از جهاتی شبیه رژیم قبلی است، پا به عرصه لاغری گذاشت. این گروه مدعی است که با پیروی از مربیان این شرکت و مصرف مواد غذایی تولید شده توسط این کمپانی می‌توانید علاوه بر لاغری، زندگی سالم و عمر بلندی را تجربه کنید.

در این روش، شما از گوشت، سبزیجات و چربی‌های سالم در برنامه غذایی روزانه خود برخوردار خواهید بود و احساس گرسنگی نخواهید کرد. در این رژیم مصرف پروتئین بالاتر از میزان توصیه شده توسط پزشکان است و 10 تا 35 درصد کالری روزانه از طریق پروتئین تأمین می‌شود. با اینکه در این رژیم، کالری روزانه بسیار کمی دریافت می‌کنید، ولی به‌‌دلیل مصرف مقادیر بالایی از پروتئین، فیبر و عناصر کلیدی دچار تحلیل عضلانی نمی‌شوید. علاوه بر این، مصرف کربوهیدرات نیز در این رژیم تا حدی محدود شده است (روزانه 80 تا 100 گرم) و این موضوع سبب می‌شود که بدن به سمت سوخت بهتر یعنی چربی برود.

مزایا

 • نیازی به شمارش کالری و اندازه‌گیری میزان کربوهیدرات ندارید.
 • از نظر تغذیه سالم است.

معایب

 • غذای پودری که تنها در آب حل می‌شود، خسته کننده است و سبب دل‌زدگی می‌شود.
 • استمرار آن دشوار است.

 1. رژیم اتکینز یا Atkins

رژیم اتکینز توسط دکتر رابرت اتکینز، متخصص قلب ابداع شد که به فواید رژیم‌های کم کربوهیدرات علاقمند بود. این روش شامل چهار مرحله است که با کربوهیدرات بسیار کم شروع می‌شود و تا به‌دست آوردن وزن دلخواه ادامه می‌یابد. با کاهش مصرف کربوهیدرات، بدن ناگزیر به استفاده از سوخت جایگزین یعنی چربی ذخیره شده در بدن خواهد بود که این امر منجر به کاهش وزن می‌شود. در این رژیم مصرف سیب‌زمینی، نان و برنج محدود می‌شود و پروتئین‌ها و چربی‌هایی نظیر مرغ، گوشت و تخم مرغ جایگزین می‌شوند. رژیم اتکینز مصرف طیف گسترده‌ای از غذا‌ها را برای فرد ممکن می‌سازد، ولی تنها مصرف 100 گرم کربوهیدرات را مجاز می‌داند. میزان مجاز کربوهیدرات در این رژیم از میزان توصیه شده توسط مراجع سلامتی کمتر است که می‌تواند مضر باشد.

مزایا

 • مصرف غذا‌های چرب در آن محدودیتی ندارد.

 • کاهش وزن سریع

معایب

 • محدودیت شدید برای مصرف نان و سایر کربوهیدرات‌ها
 • با کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها، فرد ممکن است چربی زیادی مصرف کند که برای سلامتی مضر است.

 1. رژیم جنی کریگ یاJenny Craig

رژیم جنی کریگ بر اساس اصول رژیم‌های سنتی یعنی مدیریت کالری‌های دریافتی، کاهش چربی مصرفی و کوچک کردن وعده‌های غذا بنا نهاده شده است. در برنامه جنی کریگ، مواد غذایی بسته بندی شده برای فرد ارسال می‌شوند که در آن سه فاکتور ذکر شده رعایت شده‌اند. در کنار آن، غذا خوردن سالم، فعالیت بدنی و راهنمایی مشاوران تغذیه نیز در این برنامه گنجانده شده‌اند که کمک شایانی به کاهش وزن فرد خواهند کرد.

جنی کریگ 4 برنامه دارد که عبارتند از:

 1. برنامه کلاسیک
 2. برنامه نتایج سریع
 3. برنامه جنی کریگ برای نوع 2 (کربوهیدرات پایین مخصوص مبتلایان به دیابت نوع 2)
 4. برنامه رمزگشایی DNA جنی کریگ (برنامه غذایی بر اساس ژنتیک فرد)

مزایا

 • نیازی به نظارت و بررسی فرد نمی‌باشد.
 • غذا‌های بسته بندی شده و آماده برای فرد ارسال می‌شوند.

معایب

 • محدودیت شدید برای مصرف غذا‌های خانگی و رستورانی
 • هزینه زیاد

 1. رژیم کتو یا Keto

رژیم کتو که رژیم کتوژنیک نیز نامیده می‌شود، بر کاهش وزن از طریق سوزاندن چربی استوار است. هدف این رژیم، کاهش وزن سریع همراه با احساس سیری بیشتر و هوس کمتر برای غذا می‌باشد. در کنار آن، این رژیم به بهبود روحیه، تمرکز فکری و افزایش انرژی فرد نیز توجه دارد. طرفداران کتو اعتقاد دارند که با کاهش کربوهیدرات مصرفی و جایگزین کردن چربی به‌جای آن، بدن بدون هیچ خطری وارد حالت کتوزیس خواهد شد. در این حالت، بدن چربی غذای مصرفی و چربی ذخیره شده را به موادی به‌نام کتون تجزیه می‌کند و سیستم سوخت و ساز بدن به‌جای کربوهیدرات‌ها به چربی‌ها متکی خواهد شد.

رژیم کتو شبیه رژیم‌ کم کربوهیدرات اتکینز است، با این تفاوت که در آن میزان مصرف کربوهیدرات به‌شدت پایین یعنی 20 گرم کربوهیدرات خالص در روز است. این رژیم در ابتدا در حوزه مغز و اعصاب مورد استفاده قرار می‌گرفت و مطالعات نشان داده است که فواید زیادی برای بیماری‌های مغزی مانند پارکینسون و آلزایمر دارد.

مزایا

 • عدم محدودیت در مصرف غذا‌های چرب و پروتئین‌ها
 • مناسب برای ورزشکاران و بدنسازان

معایب

 • ضرر برای سلامتی به‌دلیل مصرف چربی بالا
 • هزینه بالا

 1. رژیم WW (ناظران وزن)

رژیم WW که به آن رژیم ناظران وزن نیز گفته می‌شود، بر سبک زندگی سالم تأکید دارد. برنامه WW یک روش جامع است که به اعضای خود کمک می‌کند تا عادت‌های غذایی سالم‌تر و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند. در جدید‌ترین نسخه این رژیم که «WW من» نامیده می‌شود، به هر غذا و نوشیدنی بر اساس ارزش غذایی و طعم و مزه آن، امتیاز داده می‌شود تا افراد بتوانند شخصاً برای رژیم غذایی خود برنامه ریزی کنند.

علاوه بر این، مشاوران تغذیه‌ از طریق برگزاری کارگاه، گفتگوی آنلاین یا تلفنی، افراد تحت رژیم را پشتیبانی کرده و در مدیریت وزن خود کمک می‌کنند. در این رژیم، میزان چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و سایر عناصر غذایی در محدوده توصیه شده توسط مراجع سلامت هستند.

مزایا

 • هر نوع غذایی که بخواهید می‌توانید مصرف کنید و هیچ محدودیتی در مورد نوع غذا وجود ندارد.
 • انعطاف پذیری رژیم و امکان طراحی رژیم مخصوص به هر فرد

معایب

 • شرکت در این برنامه هزینه بالایی دارد.
 • هماهنگی و گفتگو با ناظران گاهی وقت‌گیر است.

7- رژیم دوکان یا Dukan

رژیم لاغری دوکان، رژیمی است که بر افزایش پروتئین مصرفی و کاهش کربوهیدرات مصرفی تأکید دارد. ابداع کننده این رژیم، دکتر پیر دوکان اعتقاد دارد که با کاهش دسترسی بدن به کربوهیدرات، سوخت جایگزین یعنی چربی‌های ذخیره شده در بدن مورد هدف قرار می‌گیرند و فرد در هفته اول کاهش وزن 5 کیلو‌گرمی را تجربه خواهد کرد. در این روش 10 تا 35 درصد از کالری روزانه از مصرف پروتئین تأمین می‌شود که بالا‌تر از میزان توصیه شده توسط مراجع سلامت است. این رژیم در 4 مرحله تنظیم شده است که عبارتند از:

 1. مرحله‌ حمله: آغاز رژیم با مصرف نامحدود پروتئین بدون چربی به همراه مصرف روزانه‌ یک‌ و ‌نیم قاشق چایخوری سبوس جوی دو سر (1 تا 7 روز)
 2. مرحله‌ کاهش یا کروز: مصرف مقادیر بالایی از سبزیجات غیرنشاسته‌ای و دو قاشق چایخوری سبوس جوی دو سر به‌صورت روزانه (1 تا 12 ماه)
 3. مرحله‌ تقویت: مصرف مقدار زیادی پروتئین و سبزی به‌همراه هفته‌ای یک‌بار پروتئین کم‌چرب و هر روز دو و ‌نیم قاشق چایخوری سبوس جوی دو سر (5 روز)
 4. مرحله تثبیت: مشابه مرحله قبل است، ولی می‌توانید کمی آزاد‌تر باشید. مصرف سبوس جوی دو سر به سه قاشق در روز افزایش می‌یابد.

مزایا

 • وعده‌های غذایی حذف نمی‌شوند.
 • احساس گرسنگی نمی‌کنید.

معایب

 • قوانین بسیار زیاد
 • امکان ایجاد کمبود برخی از عناصر غذایی در بدن

8- رژیم زون یا Zone

خالق رژیم لاغری زون، بری سیرز اعتقاد دارد که غذا یک دارو است و شما باید دوز صحیحی از آن را در زمان مناسب مصرف کنید. سیرز می‌گوید که مقادیر بالای انسولین در ترکیب با اسید‌های چرب امگا 6 سبب افزایش وزن شما می‌شود، زیرا هورمون‌هایی را تولید می‌کنند که سبب التهاب شده و این التهاب عامل اصلی چاقی در افراد است. بنابراین، هدف رژیم زون این است که انسولین و سایر هورمون‌های التهاب‌زا را در محدوده مناسب نگه دارد و برای نیل به این هدف، مصرف 40% کربوهیدرات، 30% پروتئین و 30% چربی را توصیه می‌کند. به‌دلیل تعادل عناصر غذایی در این رژیم، علاوه بر کاهش وزن، سلامت بدن نیز حفظ می‌شود.

مزایا

 • تمام مواد غذایی در آن قابل مصرف هستند.
 • امکان مصرف وعده‌های غذایی و تنقلات متعدد

معایب

 • رعایت زمان‌بندی وعده‌های غذایی دشوار است.
 • محدودیت در کالری دریافتی روزانه

9- رژیم وگان یا Vegan

افراد گیاهخوار از گوشت قرمز، ماهی و مرغ استفاده نمی‌کنند، اما وگان‌ها فراتر رفته و تمام فرآورده‌های حیوانی نظیر تخم مرغ و لبنیات را نیز از رژیم غذایی خود حذف کرده‌اند. حتی سبزیجات سرخ شده با روغن حیوانی، مارگارین تهیه شده از آب پنیر، ژلاتین حیوانی و هر چیز دیگری که از استخوان و سم حیوانات باشد، نیز برای وگان‌ها ممنوع است. به‌جای آن افراد وگان می‌توانند از شیر گیاهی، پنیر توفو، روغن گیاهی، بستنی تهیه شده از شیر گیاهی، کیک بدون تخم مرغ، سبزیجات، میوه‌ها و مغز‌های مختلف استفاده کنند. این رژیم انواع مختلفی دارد و رعایت آن به‌ویژه در ایران بسیار دشوار است. ولی اگر از طرفداران حقوق حیوانات هستید، این رژیم برای شما بسیار مناسب است.

مزایا

 • احساس سیری به‌دلیل فیبر بالای غذا‌های گیاهی
 • فواید زیاد برای سلامتی و محیط زیست

معایب

 • امکان کمبود عناصر غذایی مهم در بدن
 • نیاز به رسیدگی بسیار زیاد

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.

در طبیب لند بخوانید  نوشیدنی‌های مفید برای داشتن پوست سالم