بوتاکس چیست

بوتاکس یک نوع سم است و این ترکیب را به ماهیچه ها تزریق می کنند و خطوطی که روی صورت وجو دارد از بین می رود در نهایت صورت را جوان و شاداب می کند.امروزه در همه جهان از بوتاکس برای درمان و رفع چین و چرک و حجم دادن به اعضای بدن استفاده می کنند.ترکیبات بوتاکس به دو دسته تقسیم می شوند :

1-ترکیبات فلج کننده

همانطور که از نامش پیداست عضلات پیشانی یا دور چشم را با فلج کردن اسپاسم یا همان پلک زدن غیر ارادی را از بین می برندو مانع از انقباض عضله می شوندو چین و چروک را از بین می برد و این درمان تا 6 ماه اثر دارد.از بوتاکس برای درمان چین و چروک پیشانی و اطراف چشم استفاده می کنند و بوتاکس کردم مانع از پیشرف چین و چروک می شود.

2- ترکیبات پر کننده

این ترکیب با پر کردن شیارها مثل پر کردن خط خنده و رفع لاغری،حجم دادن لبها،حجم دادن به چانه و دیگر اندام و پر کردن گودی زیر چشم باعث زیبایی می شود این ترکیب برای پر کردن فرورفتگی ها و تغیرات کمی در فرم بینی کارایی دارد.

ترکیبات پر کننده به دو دسته تقسیم می شوند: موقت و دائم
ژل دائم دارای انواع مختلفی می باشد و مطالعات زیادی انجام شده است که هیچگونه حساسیت ،مسمومیت با استفاده از آن وجود ندارد و غیر قابل جذب و تجزیه است .
ژل ها تکیباتی هستند که چروک و گودی های عمیق را پر می کنند و از ژل ها برای حجیم کردن لب و گونه نیز استفاده می شود و بین 6 ماه تا 6 سال اثر دارد.
ژل موقت بین 6 تا 18 ماه اثر دارند .

بوتاکس و کاهش عوارض آن

عوارض بوتاکس

بوتاکیس اصولا عوارض زیاد و مهمی ندارد عوارض جانبی که ممکن است دچار شوید و اینکه کاملا طبیعی است مانند درد و کشیدگی و ورم در ناحیه تزریق ،افتادگی پلک،کبودی سردرد،استفراغ و دشواری در خوردن این نشانه ها موقتی است و بعد از چند روز از بین می رود.

کاهش عوارض بوتاکس

1- داروهای ضدالتهاب استفاده کنید : همانطور که گفته شد تزریق بوتاکس سبب التهاب ،ورم و سردرد می شود برای کم کردن این عوارض از داروهای ضدالتهاب و مسکن استفاده کنید.

2-تنهایی برای انجام تزریق نروید :بعد از تزریق محدودیت حرکت پلک خواهید داشت که سبب ضعف در بینایی می شود یک نفر را با خود ببرید تا بعد از تزریق با شما تا منزل همراه باشد.

3-کمپرس یخ را به همراه خود ببرید : از کمپرس یخ برای جلوگیری از کبودی و ورم تزریق استفاده کنید .البته باید این کار را بعد از تزریق انجام بدید یخ را داخل حوله بپیچید نباید یخ را مستقیم روی ناحیه ی تزریق بگذارید باید یخ را با حوله بپیچید و بعد حدود 15 دقیقه روی پوست بگذارید .

4-ورزش سنگین انجام ندهید :تایک روز پس از تزریق ورزش را متوقف کنید چون باعث پخش شدن ژل و گسترش آن در بدن می شود.

5-اگر بعد از تزریق مشکلی داشتید حتما با پزشکتان در جریان بگذارید : اگر نشانه هایی مثل کبودی ،درد،خونریزی،التهاب،ورم پلک ها بعد از تزریق مواجه شدید این عوارض عادی است اما اگر دشواری تنفس و مشکل در بلع،ورم و درد در چشم ها،بم شدن صدا ،درد در قفسه سینه و ضعف عضلات داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوتاکس و کاهش عوارض آن