هر آنچه لازم است درباره بکوچیول (Bakuchiol) بدانید

بر همه ما واضح است که رتینول ماده ای با استاندارد طلایی به منظور پیشگیری از اثرات پیری روی پوست است. اگرچه، رتینول برای پوست بسیاری از افراد به عنوان ماده ای خشن محسوب شده و ممکن است پوست را قرمز، ملتهب یا پوسته پوسته کند. بنابراین، تعجب آور نیست که جایگزین های رتینول امروزه در کانون توجه باشند. در حال حاضر، بکوچیول – به عنوان یک جایگزین طبیعی برای رتینول – سر زبان عده کثیری از متخصصان پوست افتاده است. همچنین، برندهای پوستی فراوانی به استفاده از بکوچیول برای ساخت محصولات ضد پیری پوست روی آورده اند.

جوانسازی پوست با استفاده از بکوچیول

به گفته متخصصان پوست، استفاده از رتینول – بویژه طی روزهای اول مصرف – موجب خشکی و تحریک شدن پوست می گردد و اغلب مدتی بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا پوست با اثرات جانبی آن سازگار شود. علاوه بر این، همزمان با اسفاده از رتینول باید روزانه از حجم زیادی از کرم ها و محصولات مرطوب کننده متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. با اینحال، باز هم ممکن است پوست های حساس نتوانند از رتینول استفاده کنند.

بکوچیول چیست؟

بکوچیول در حقیقت یک آنتی اکسیدان با منشا گیاهی است و از طب سنتی چینی ریشه گرفته است. ادعا می شود که بکوچیول دارای خواص ضد التهابی و ضد باکترایی می باشد. بکوچیول همچنین، میزان بازسازی سلولی را افزایش داده و از این طریق کلاژن سازی را تحریک می کند. بنابراین، می توان گفت که این ماده عملکردی دقیقاً مشابه رتینول دارد و با همان مکانیسم با خطوط ظریف، چروک ها و آسیب های ناشی از آفتاب در پوست مبارزه می کند.

پس از اثبات شدن اثرات درمانی بکوچیول که آن را به جایگزینی شایسته برای رتینول می کند، دنیای مراقبت از پوست شاهد یک تحول شد. از آن پس، روز به روز به تعداد محصولات پوستی که نام بکوچیول در مواد سازنده آنها ذکر شده بود، اضافه می شود.

در طبیب لند بخوانید  ماسک زردچوبه برای زیبایی پوست

بکوچیول چه تاثیری روی پوست دارد؟

اگرچه، ساختار مولکولی بکوچیول شباهتی به رتینول ندارد؛ اما این ماده دقیقاً همان ساز و کار رتینول را در پوست هدف می گیرد. در یک تحقیق بطور خاص، محققان به بررسی 0.5% بکوچیول و 0.5% رتینول پرداختند. نتایج حاکی از آن است که جایگزین گیاهی رتینول تاثیر بسیار مشابهی روی کاهش چروک ها، Hyperpigmentation و التیام بافت پوست دارد. چنین تحقیقاتی بدون شک درها را برای مطالعات وسیع تر به منظور شناخت فراتر این ماده می گشایند.

علاوه بر همه مزایای ذکر شده، استفاده از بکوچیول – بر خلاف رتینول – برای خانم های باردار ایمن و بی خطر به شما می رود و چه بسا در پیشگیری و رفع ترک و کشیدگی پوست (Stretch Mark) و همچنین بهبود آکنه نیز نقش کمک کننده داشته باشد.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.