چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

بیبی چک سریع ترین راه برای تشخیص بارداری در خانم هاست. بیبی چک را می توان به راحتی در منزل انجام داد. نتیجه این تست در 99% موارد درست و قابل اعتماد است. مکانیزم عملکرد بیبی چک بر اساس اندازه گیری هورمونی به نام HCG کوریونیک گونادوتروپین است. این هورمون پس از 10 تا 14 روز از زمان لقاح در ادرار و خون خانم های باردار دیده می شود.

تشخیص خانگی بارداری با بیبی چک

میزان ترشح هورمون HCG که به نام هورمون بارداری نیز شناخته می شود، در طی بارداری افزایش یافته و در هفته هشتم تا یازدهم بارداری به اوج خود می رسد. زیرا، این هورمون توسط سلول هایی که جفت را می سازند، بوجود می آید و جنین در حال رشد را تغذیه می کند. همچنین، این هورمون به هنگام اتصال تخمک بارور شده به جداره رحم نیز ترشح می شود.

اگر شاهد عقب افتادن پریودهای خود یا وقفه طولانی بین آنها هستید، بد نیست که یک بیبی چک خریداری کرده و تست بارداری را در خانه انجام دهید. یکی از مزایای این روش این است که می توانید در سریع ترین زمان ممکن متوجه بارداری خود شوید و برای ادامه کار فوراً به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

چگونه از بیبی چک استفاده کنم؟

تشخیص بارداری اغلب به دو روش آزمایش خون یا ادرار صورت می گیرد. مزیت آزمایش از طریق ادرار یا همان استفاده از بیبی چک این است که می توان آن را بدون هر گونه مداخله پزشکی و در خانه انجام داد. اما، آزمایش خون حتماً باید در آزمایشگاه و بوسیله فرد متخصص انجام شود.

استفاده از بیبی چک بسیار ساده است. فقط کافیست نوار شیمیایی آن را در تماس با ادرار خود قرار دهید. نتیجه پس از یک تا دو دقیقه مشخص می شود. به همین سادگی!

می توانید این نوار را هنگام ادرار کردن در مسیر ادرار خود قرار دهید. اگر با این روش راحت نیستید، در یک ظرف کوچک (مانند ظرف های کوچک آزمایش ادرار که در آزمایشگاه ها می بینید) ادرار کرده و سپس نوار مربوطه را داخل ظرف فرو کرده و منتظر جواب بمانید.

نحوه نمایش پاسخ در برندهای مختلف بیبی چک ممکن است تفاوت های جزئی داشته باشد. بنابراین، قبل از استفاده از حتماً دستورالعمل آن را مطالعه کنید. نتیجه تست اغلب به یکی از شیوه های زیر نمایش داده می شود:

 • تغییر رنگ
 • تغییر در علائم یا خطوط کاغذ یا ظاهر شدن یک علامت مانند «مثبت» یا «منفی»
 • حک شدن جواب مانند «باردار» یا «غیر باردار» روی کاغذ

چه زمانی می توانم از بیبی چک استفاده کنم؟

زودترین زمانی که می توانید از بیبی چک را استفاده کنید 14 روز پس از رابطه جنسی مشکوک و بدون محافظت می باشد. زمانی که پریود شما عقب افتاده و شما نسبت به حاملگی خود مشکوک شده اید، بهترین زمان برای انجام تست بیبی چک می باشد. البته، برخی بیبی چک ها حساس ترند و می توان قبل از 14 روز از آنها استفاده کرد.

سعی کنید بیبی چک را صبح و بلافاصله پس از اینکه از خواب بیدار شدید استفاده کنید. زیرا اگر این تست را پس از مصرف حجم زیادی از مایعات انجام دهید، ممکن است نتیجه را به اشتباه منفی نشان دهد.

در طبیب لند بخوانید  عوارض رنگ کردن موی خانم‌های باردار

پس از استفاده از بیبی چک چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفتیم بیبی چک در 99% موارد پاسخ درست را نشان می دهد. البته برخی عوامل خارجی ممکن است روی نتیجه تأثیر بگذارد. اگر جواب تست مثبت باشد یعنی HCG در ادرار شما وجود دارد. در حالیکه، اگر نتیجه منفی باشد تفاسیر مختلفی دارد. منفی بودن نتیجه به این معنی است که شما باردار نیستید یا می تواند نشانگر این باشد که شما از بیبی چک به درستی استفاده نکرده و آن را زودتر از موعد (قبل از 14 روز) بکار برده اید.

مثبت بودن جواب بیبی چک

اگر نتیجه مثبت باشد باید سریع تر به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و تا پایان مدت حاملگی تحت نظر وی باشید. اگر نتیجه منفی باشد ولی احساس می کنید علائم بارداری در شما وجود دارد پس از یک هفته مجدد از بیبی چک استفاده کنید و یا برای آزمایش خون به آزمایشگاه مراجعه کنید.

کدام داروها روی نتیجه بیبی چک اثر می گذارند؟

برخی از داروها می توانند روی نتیجه بیبی چک تاثیر بگذارند از جماه:

 • پرومتازین؛ که در درمان آلرژی هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد.
 • داروهای درمان بیماری پارکینسون
 • قرص خواب
 • بعضی از داروهای ضد روان پریشی مانند کلروپرومازین
 • داروهای مخدر مانند متادون
 • قرص های آرامبخش
 • داروهای ضد تشنج مانند داروهای درمان صرع
 • داروهای درمان ناباروری
 • داروهای مدر (ادرار آور)

اگر در خون شما الکل وجود داشته باشد روی نتیجه تست اثر نمی گذارد. زیرا الکل تداخلی با اندازه گیری هورمون های شما ندارد. اگرچه، اگر واقعاً قصد باردار شدن را دارید باید از مصرف الکل بپرهیزید زیرا الکل می تواند روی رشد جنین اثر منفی بگذارد و شانس سقط جنین، تولد زود هنگام و کم وزن شدن نوزاد را افزایش دهد.

سایر عواملی که روی HCG تاثیر می گذارند …

در برخی موارد ممکن است نتیجه استفاده از بیبی چک مثبت باشد ولی شما باردار نباشید. در این صورت، HCG بدن شما به دلایل دیگری بالا رفته است. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • نقص ایمونوگلوبین A یا IgA که یک آنتی بادی مهم در عملکرد سیستم ایمنی بدن می باشد.
 • بیماری تروفوبلاستیک بارداری که یک تومور نادر مربوط به بارداری است.
 • نئوپلاسم تروفوبلاستیک بارداری که یک تومور نادر در رحم است.
 • سرطان های مختلف از جمله سرطان کلیه، پروستات، سرطان های دستگاه گوارش و …

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.