دلیل خم شدن (فر شدن) ناخن چیست؟

ناخن های شما حکم آینه ای را دارند که نمایی از سلامت کلی بدن شما را نشان می دهند. تغییر در رنگ، شکل و قدرت آنها اطلاعات مفیدی را درباره وقایعی که در بدن شما در جریان است، آشکار می سازد. خم شدن بیش از حد ناخن ها یا به اصطلاح فر شدن آنها فقط یک نقص در مبحث زیبایی ناخن ها و دست محسوب نمی شود. این تغییر ظاهری می تواند علامتی از وجود اختلال تنفسی، برونشیت مزمن، آسم یا حتی سرطان ریه باشد. علت این عارضه در حقیقت کمبود اکسیژن است که ناخن ها را مجبور به خم شدن می کند.

خم شدن ناخن نشانه از عدم سلامتی بدن

با ایجاد تغییراتی کوچک در سبک زندگی خود و مد نظر قرار دادن توصیه هایی که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد، می توانید مانع از خم شدن ناخن های خود شوید.

برای جلوگیری از خم شدن ناخن هایتان این نکات را رعایت کنید:

  1. کمبود ویتامین ها و مواد مغذی بدن را جدی بگیرید

خم شدن ناخن ها می تواند مبنی بر کمبود مواد معدنی و مغذی – بویژه ویتامین B12، ویتامین Dو آهن – در بدن شما باشد. بنابراین، سعی کنید مصرف مواد غذایی نظیر اسفناج، پنیر و ماهی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. اگر باز هم کمبود دربدن شما وجود داشت، با پزشک مشورت کرده و در صورت صلاحدید وی از قرص های مکمل به مدتی استفاده کنید.

  1. مصرف پروتئین را افزایش دهید

پروتئین جز عناصر واجب برای حفظ سلامت کلی بدن به شمار می رود. مصرف به اندازه و کافی از پروتئین برای رسیدن به پوست و موی سالم نیز ضروری است. همچنین، ثابت شده که پروتئین ناخن ها را صاف تر می کنند.

  1. به کوتیکول ناخن ها برسید

برای داشتن ناخن هایی زیبا و سالم باید توجه ویژه ای به کوتیکول های ناخن داشته باشید. سعی کنید مرتباً آنها را به سمت عقب برده و آنها را ماساژ دهید. این اقدامات نیز به پیشگیری از خم شدن ناخن ها کمک می کنند.

  1. مصرف مواد شیمیایی را کم کنید

ما می دانیم که شما علاقه زیادی به آراستگی دست ها و ناخن های خود دارید و همیشه سعی می کنید با لاک های رنگارنگ جلوه ای زیبا به ناخن های خود ببخشید. اما اگر بطور جد به دنبال مبارزه با ناخن های خمیده خود هستید، باید استفاده از این مواد شیمیایی را حداقل تا مدتی محدود یا قطع کنید. مواد شیمیایی عملکرد بیوتین طبیعی موجود در ناخن های شما را با مشکل مواجه کرده و باعث خم شدن ناخن های شما می شود.

در طبیب لند بخوانید  علائم آنیکولیسیس و راه‌های درمان آن

ناخن های زیبا و سالم

  1. ناخن های خود را کوتاه نگه دارید

ناخن های کج و خمیده علاوه بر ظاهر ناخوشایند می توانند خطر زا نیز باشند و با گیر کردن به اشیا مختلف باعث دردسرهای بیشتر برای شما شوند. بهترین راه حل این است که ناخن های خود را مرتباً کوتاه کنید.

  1. تا حد امکان ناخن های خود را پوشیده نگه دارید

زمانی که مشغول تمیز کاری خانه یا شستن ظرف ها هستید، حتماً دستکش بپوشید. علاوه بر مواد شیمیایی (مانند شوینده ها) که هم به پوست دست و هم ناخن ها آسیب می زنند، گرد و غبار نیز می تواند PHناخن های شما را تغییر داده و آنها را ترد و شکننده تر کند. بنابراین، استفاده از دستکش را در مواقع ضرورت فراموش نکنید.

  1. بیوتین بخورید

بیوتین یک ویتامین محلول در آب است. در نتیجه، ساختار سبکی دارد و مصرف آن خطری برای بدن ندارد. حتماً می دانید که این ویتامین محبوب و شناخته شده برای رشد مجدد مو به وفور تجویز و استفاده می شود. اما به تازگی ثابت شده که این ویتامین با خم شدن بیش از حد ناخن ها نیز مقابله می کند. افرادی که آن را مصرف کرده اند تغییرات مثبتی را در ظاهر ناخن های خود مشاهده کرده اند. بنابراین، قرص بیوتین گزینه ای کارساز در رفع خمیدگی ناخن ها به حساب می آید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت بالی وود شادیس مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت ناخن با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.