انواع توده ها و برآمدگی های پلک چشم

پلک های شما در حقیقت، ساختارهای ظریفی هستند که نقش محافظت از چشم ها را بر عهده دارند. پوست پلک مانند پوست سایر نقاط صورت  بدن مستعد رویش توده ها و برآمدگی هایی است که همواره شما را به این فکر وا می دارد که «آیا این مورد خطرناکی است؟». بسیاری از افراد بیشتر بیماری های پلک چشم را با تصور اینکه گل مژه است، جدی نگرفته و سعی در درمان های خانگی داریم. اما برآمدگی های چشم بسیار به هم شباهت دارد و تشخیص آن را باید به متخصص سپرد.

درمان گل مژه با کمپرس آب گرم

این توده ها می توانند به تدریج یا بصورت ناگهانی تشکیل شوند. ظاهر آنها نیز می تواند جزئی یا بسیار بزرگ و واضح باشد. این توده ها انواع مختلفی دارند: از موارد خوش خیم از قبیل کیست و شالازیون (گل مژه داخلی) گرفته تا موارد بد خیم مانند سرطان سلول پایه ای (Basal Cell Carcinoma) تا سرطان سلول چربی (Sebaceous Cell Carcinoma). بنابراین، مراجعه به پزشک بهترین راه تشخیص و درمان بیماری های خوش خیم و بدخیم احتمالی می باشد. نکات کلیدی که یک پزشک هنگام تشخیص بیماری های پلک چشم در نظر می گیرد عبارتند از:

  • چه مدت از ظهور توده روی پلک شما می گذرد؟
  • آیا توده دردناک است؟
  • آیا توده خونریزی دارد یا پوسته پوسته شده است؟
  • آیا این توده پلک شما را از شکل طبیعی خارج کرده یا منجر به ریزش مژه های شما شده است؟

شالازیون (Chalazion) یا گل مژه (Stye)

زمانی بوجود می آید که غدد چربی پلک شما مسدود می شوند. با تجمع ترشحات چربی توده ای قرمز، متورم، حساس و قابل لمس روی پلک شکل می گیرد. یکی از بهترین راهها برای از بین بردن این انسداد استفاده از کمپرس آب گرم است. اگر با این کار توده از بین نرفت، به پزشک مراجه کنید. پزشک می تواند در مدتی کوتاه ترشحات داخل توده را خالی کند و در صورت نیاز آنتی بیوتیک خوراکی برای شما تجویز کند.

کیست پلک

در اثر تا شدن بیرونی ترین لایه پوست پلک به سمت داخل بوجود می آید. کیست شکلی بادکنک مانند دارد و معمولاً به مرور زمان بزرگ تر می شود. کیست ها ممکن است بطور خود بخودی بهبود پیدا کنند. در غیر اینصورت، می توانید به پزشک مراجعه کنید تا آن را برای شما بردارد.

در طبیب لند بخوانید  راهنمای مراقبت از پوست در دهه ۶۰ سالگی

ضایعات جامد 

می توانند خوش خیم یا بد خیم باشند. نوع خوش خیم آن شامل خال و کیست چربی می شود. این ضایعات خوش خیم معمولاً به تدریج رشد می کنند، گاهاً مزمن هستند (ممکن است چندین سال روی پوست شما باشند) و تغییر نا چیزی روی ظاهر پلک شما می گذارند (موجب ریزش مژه ها، خونریزی یا پوسته ریزی پلک نمی شوند).

ضایعات خوش خیم 

را به سختی می توان از انواع بد خیم تمیز داد. برخی از گونه های نگران کننده آن شامل ریزش مژه (Madarosis)، تخریب پوست پلک یا خط مژه، خونریزی، پوسته ریزی یا نواحی التیام نیافته می شود. ضایعات بد خیم نیز در مراحل اولیه خود می توانند علائم ضایعات خوش خیم را نشان داده و به تدریج بدتر شوند.

اگر نتوان با معاینات ابتدایی نوع ضایعه را تشخیص داد، باید ضایعه را برداشته و بیوپسی انجام داد. با ارسال نمونه بیوپسی برای آزمایش پاتولوژی می توان ماهیت دقیق توده را مشخص نمود.

اگر توده یا ضایعه علامتی از سرطان پوست باشد، باید حتماً آن را با عمل جراحی برداشت. از آنجایی که بافت حساس پلک پوست اضافی ندارد، جراحی توده سرطانی باید حتماً با در نظر گرقتن تمهیداتی صورت گیرد تا بافت کافی برای ترمیم سایت جراحی باقی بماند. عمل جراحی می تواند توسط یک متخصص پوست مسلط به تکنیک Mohs و یا توسط یک جراح پلک صورت گیرد. در عمل ترمیم، تمرکز اصلی روی بازگرداندن ظاهر و عملکرد مناسب به پلک و همچنین نتایج زیبایی دلخواه می باشد. اگرچه، خلق یک پلک تازه غیر ممکن است، اما با تکنیک های جراحی تازه می توان به نتایج رضایت بخشی رسید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت دیزرت هلث نیوز مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری های پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.