تفاوت ژل و فیلر | تفاوت فیلر پوستی و ژل چیست؟
تفاوت ژل و فیلر
مراقبت پوست و زیبایی

تفاوت ژل و فیلر | تفاوت فیلر پوستی و ژل چیست؟ 

ژل بهتر است یا فیلر؟

فیلر یا پرکننده‌های پوستی (dermal fillers) شامل ژل‌های تزریقی و چربی می‌باشند.

این مواد در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها، و کاهش عمق فرورفتگی‌های صورت می‌شوند. در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هز­ینه کمتر.

البته این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. بعضی فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد.

محصولات دارای هیالورونیک اسید ازجمله پراستفاده‌ ترین ژل‌های تزریقی در دنیا می‌باشند. اثرات ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید به مدت ۶ ماه تا یک سال و حتی بیشتر باقی می‌مانند.

ماندگاری تزریق ژل و فیلر

ماندگاری تزریق ژل و فیلر به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به سن پوست، شدت آثار پیری و اندازه‌ی منطقه‌ی مورد درمان و نوع ژل تزریقی مورد استفاده اشاره کرد.

دقت کنید که از تزریق ژل و فیلر می توان برای برجسته کردن نقاط تورفته صورت استفاده کرد و گزینه ای مناسب برای ایجاد تغییر در چهره می باشد.

در تزریق ژل و فیلر با استفاده از هیالورونیک اسید می توان فضا های خالی صورت را پر کرد. برای تزریق ژل و فیلر از لیدوکائین برای بی حس کردن استفاده می شود که کمترین میزان ناراحتی را برای بیمار به دنبال دارد.

مدت زمان مورد نیاز برای تزریق ژل و فیلر

برای انجام تزریق ژل و فیلر تنها به 30 دقیقه زمان نیاز است و برخی از افراد پس از انجام تزریق به محل کار خود بازمی‌گردند درحالی‌که برخی دیگر برای بعد از ساعات کاری و یا در تعطیلات آخر هفته وقت می‌گیرند.

در واقع این عمل هیچ ازکارافتادگی در فرد ایجاد نمی‌کند. پس از تزریق ژل و فیلر به مدت 4 تا 8 ماه آثار به جا مانده از آن قابل مشاهده می باشد. در برخی از نقاط مانند لب‌ها لازم است تا جلسات بازسازی پس از حدود ۴ ماه برنامه‌ریزی شوند.

فیلر پوستی چیست ؟

فیلر پوستی یک پرکننده پوستی می‌باشد که برای بازگرداندن حجم بافت از دست رفته و پیشگیری از ایجاد چین و چروک در سنین مختلف است که دارای دو نوع قابل جذب و غیر قابل جذب است،که یک نوع راه درمانی بدون نیاز به جراحی است که اگر این عمل توسط پزشکان متخصص صورت بگیرد نتیجه گیری سریعی خواهد داشت.

فیلر‌ها را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

• فیلر‌های قابل جذب

• فیلر‌های دیر جذب

• فیلر‌های غیر قابل جذب

• فیلرهای قابل جذب

تفاوت ژل و فیلر

تزریق ژل و فیلر تفاوت هایی را باهم دارند که از جمله آن ها می توان به ماندگاری بیشتر تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل اشاره کرد.

درحالی‌که در برخی از نقاط دیگر صورت، پس از گذشت ۸ ماه ممکن است برای حفظ آثار درمان، یک جلسه‌ی بازسازی موردنیاز باشد. معمولاً در جلسه‌ی بازسازی نسبت به جلسه‌ی اولیه، ژل کمتری موردنیاز خواهد بود.

آثار به جا مانده از تزریق چربی ماندگار تر از تزریق ژل می باشد اما در حالت کلی هیچ تضمینی بر دائمی قبودن این روند وجود ندارد.

برای این که تزریق ژل و فیلر شما حالتی ماندگار تر داشته باشد باید به نحوی عمل شود که سلول های آن زنده بمانتد در غیر این صورت ممکن است آسیب های دیگری به بدن شما وارد گردد.

برای اطمینان از زنده ماندن سلول‌های چربی باید این سلول‌ها به نحو صحیح دوباره به بدن تزریق شوند. تزریق این سلول‌ها باید به‌آرامی و خرده‌خرده باشد.

مراقبت پس از تزریق از اصلی ترین مرحله ها برای گرفتن نتیجه ای بهتر و سازگار تر است.

تزریق فیلر در مقایسه با تزریق ژل هزینه بیشتری را داراست که البته این هزینه با توجه به منطقه ی مورد درمان متفاوت خواهد بود. تزریق چربی نسبت به تزریق ژل تهاجمی ‌تر و بسیار زمان ‌بر است ولی می‌تواند نتایج دائمی به همراه داشته باشد که در بلندمدت، مقرون‌ به ‌صرفه خواهد بود.

تزریق ژل روشی سریع تر باشد و تزریق ژل هیچ نوع از کار افتادگی در افراد ایجاد نمی کند. تزریق ژل از کار رفتگی ایجاد نکرده و عوارض بسیار خفیفی را در بر خواهد داشت. در حالت کلی در تزریق ژل و فیلر حتما باید با توجه به نظر پزشک صورت پذیرد.

خطرات تزریق فیلر و چربی

بهتر است بدانید مرغوب ترین نوع فیلر و ژل همان چربی بدن است که به صورت طبیعی به کار می‌رود. موارد پرکاربرد فیلر و ژلی که به منظور تزریق استفاده میگردد  هر کدام خطرات و عوارض خاصی دارند.

به طور مثال فیلر هیالورونیک اسید که پرکاربردترین فیلر این روزهاست، باید از مواد باکیفیت تهیه شوند و توسط افراد متخصص مانند جراحان پلاستیک، متخصصان پوست، جراحان گوش، حلق و بینی به کار گرفته شود، در غیر این صورت باعث عوارضی همچون بسته شدن عروق، خونریزی و کبودی شود.

مجله زیبایی طبیب‌لند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *