تاثیر میوه و سبزیجات در تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی و عفونی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا ویروس کرونا، اصلاح الگوی غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

زمانی که سیستم ایمنی بدن به اندازه کافی قوی باشد، می تواند با انواع ویروس ها و عوامل عفونی به خوبی مقابله کند.

به همین دلیل هم افرادی با سیستم دفاعی ضغیف تر، بیشتر درمعرض خطر مرگ و میر ناشی از کرونا قرار می گیرند، در حالی که افرادی با سیستم ایمنی قوی تر بهتر می توانند از پس این بیماری بربیایند و پس از ابتلا به بهبودی کامل برسند.

از این رو، در ادامه این مطلب با مهم ترین موارد تغذیه ای که رعایت شان می تواند به شدت باعث سیستم ایمنی بدن شود، آشنا شوید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

۱-افزایش دریافت ویتامین C:

ویتامین C جزو قدرتمندترین ترکیبات آنتی اکسیدان است که دریافت آن کاملا رابطه مستقیمی با بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن دارد.

زمانی که شما ویتامین C کافی در طول روز دریافت می کنید، میزان تولید گلبول های سفید خون افزایش می دهید و همین گلبول ها می توانند مستقیم با عوامل ویروسی و عفونی مبارزه کنند و آنها را ازبین ببرند.

توصیه می شود در این روزها و به منظور افزایش دریافت ویتامین C در بدن، حتما به صورت روزانه مصرف خوراکی هایی مانند گریپ فروت، پرتقال، نارنگی، نارنج، لیمو ترش، کیوی، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و پیاز خام را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

در صورتی که نسبت به دریافت کافی ویتامین C در طول روز اطمینان ندارید، می توانید با مشورت پزشک از قرص های جوشان ویتامین C استفاده کنید.

ویتامین C

۲-دریافت ویتامین A و E:

از دیگر آنتی اکسیدان های بسیار قدرتمند که می توانند باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی در مبارزه با عوامل بیماری زا شوند، ویتامین های A وE هستند.

اگر بتوانید کلم بروکلی، هویج، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، انواع مغزها و دانه های خام را به صورت روزانه در رژیم غذایی خود بگنجانید، در این روزها به بهبود شرایط سیستم دفاعی بدنتان کمک بزرگی خواهید کرد.

۳-مصرف سیر و زنجبیل:

متاسفانه گاهی در مورد برخی خوراکی ها، اغراق زیادی در رسانه های اجتماعی می شود.سیر و زنجبیل جزو همین خوراکی ها هستند که با وجود داشتن ترکیبات بسیار مفید نمی توانند به تنهایی باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی یا ویروسی مانند کرونا شوند.

مصرف سیر و زنجبیل کنار سایر توصیه های تغذیه ای و غیر تغذیه ای به بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن کمک می کند و خطر ابتلا به کرونا یا مرگ ناشی از آن را کاهش می دهد.

سیر حاوی ترکیبات سولفوری مانند (آلیسین) است که این ترکیب می تواند به افزایش قدرت سیستم ایمنی کمک کند.

زنجبیل هم به دلیل داشتن ترکیبات بسیار قدرتمند ضد التهابی می تواند سطح استرس اکسیداتیو در بدن را کاهش دهد و به این ترتیب به بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری زا کمک کند بنابراین متوجه شدیم سیر و زنجبیل به تنهایی جلوی هیچ بیماری را نمی گیرند اما گنجاندن آنها در رژیم غذایی روزانه کمک بزرگی به ارتقای سلامت عمومی بدن می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن
زنجبیل

۴-مصرف سبزی های برگ سبز تیره:

انواع سبزی های برگ سبز تیره مانند اسفناج، نعناع، ریحان، جعفری، و گشنیز، مقادیر قابل قبولی از ویتامینC، فیبر غذایی و ویتامین های گروه B به جز ۱۲B را در خود جا داده اند.

تمامی این ریز مغذی های ارزشمند می توانند به افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن کمک کنند.به همین دلیل هم متخصصان تغذیه توصیه می کنند در این روزها برای بهبود شرایط سیستم دفاعی بدنتان حتما به صورت روزانه حداقل ۲ تا ۴ وعده از سبزی ها کنار وعده های اصلی غذایی یا میان وعده ها استفاده کنند.

اسفناج

۵-نوشیدن چای سبز:

اگر در مصرف هر خوراکی مفیدی حد تعادل را رعایت کنید، می توانید شرایط عمومی سلامت بدنتان را تضمین کنید، مثلا چای سبز حاوی مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدهاست.

این ترکیبات موجود در چای سبز می توانند به تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب در بدن کمک کنند.به همین دلیل هم بد نیست در این روزها برای حفظ سلامت عمومی خودتان حتما مصرف ۱تا ۲ فنجان چای سبز گرم در طول روز داشته باشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن
چای سبز

۶-مصرف تخمه آفتابگردان و بادام خام:

تخمه آفتابگردان، منبع خوبی برای دریافت ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند است.بادام هم منبع غذایی ارزشمندی برای دریافت ویتامین E، منیزیم و منگنز است.

از این رو مصرف روزانه تعداد کمی بادام خام یا تخمه آفتابگردان به دلیل ریزمغذی های ارزشمندی که دارند، می تواند به شدت باعث بهبود عملکرد سیستم دفاعی شود و بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا آماده کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در طبیب لند بخوانید  کرونا ویروس و راه های پیشگیری آن

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.