از لیزر فراکسل (Fraxel) چه می دانید؟

«فراکسل» نام درمانی است که امروزه چشم ها را به خود خیره کرده و سلبریتی ها و افراد سر شناس از آن به عنوان معجزه ای یاد می کنند که پوست آنها را کاملاً دگرگون ساخته است. اما، آیا این ادعاها بر مبنای واقعیت است یا فقط یک جنجال تبلیغاتی به حساب می آید؟

در ادامه مطلب سعی داریم تا شما را با جزئیات این تکنیک درمانی نوین آشنا سازیم.

درمان لک صورت با لیزر فراکسل

فراکسل یا Fraxel به معنی درمان یک بخش یا کسر و به اصطلاح انگلیسی یک Fraction از پوست می باشد. در این نوع درمان خاص، یک ناحیه از پوست هدف قرار گرفته و مناطق اطراف آن دست نخورده باقی می مانند. فرایند التیامی که پس از این درمان به جریان می افتد، با سرعتی بیشتر پیشروی کرده و با مدت نقاهت بسیار کمتر، نتایج فوق العاده ای برای شما به ارمغان می آورد.

جادوی فراکسل تا کجا ادامه دارد؟

درمان با لیزر فراکسل برای افراد در محدوده سنی ۲۵ تا ۶۰ سال که خواهان بهبود وضعیت و ساختار پوست خود هستند، گزینه ای ایده آل به شمار می آید. از کارکردهای فرکسل می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • مسطح نمودن خطوط ظریف پوست
  • از بین بردن اسکارهای آکنه (اسکار چکشی، اسکار واگنی، تیرگی ناشی از آکنه)
  • التیام زخم های ناشی از جراحی، آسیب یا سوختگی
  • روشن سازی لکه های پیری و لکه های قهوه ای ناشی از آفتاب
  • متعادل سازی تون پوستی غیر یکنواخت
  • رفع کشیدگی پوست یا Stretch Mark

گفتنی است که برای اجرای این تکنیک، دستگاه های مختلفی وجود دارد و هر یک از این دستگاه ها تنظیمات خاص خود را دارد. این موضوع می تواند روی اثربخشی و همچنین هزینه درمان با فراکسل اثر بگذارد. با اینحال، تکنسین دستگاه می تواند برای هر ناحیه از پوست، تنظیمات منحصر بفردی را انتخاب کند تا نتیجه بهتری حاصل شود.

اگر پوست حساسی دارید یا از مشکلات فعال پوستی نظیر اگزما، آکنه یا روزاسه (قرمزی مزمن پوست) رنج می برید، شاید شما کاندید مناسبی برای لیزر درمانی با فراکسل نباشید.

افرادی که پوست تیره تری دارند، بهتر است از لیزرهای خشن اجتناب کنند. زیرا، چنین لیزرهایی ممکن است موجب بروز مشکلاتی در رنگدانه های پوستی آنها شود. البته، اگر صبر به خرج دهید و از لیزرهای ملایم تر بهره بگیرید، می توانید به نتایج رضایت بخشی دست پیدا کنید.

اگر به دنبال نتایج سریع و قطعی، بویژه برای از بین بردن اسکار و چروک های عمیق پوست خود هستید، فراکسل می تواند به کمک شما بیاید. توجه داشته باشید که پس از این درمان باید صبور باشید و زمان کافی را برای بهبودی و مشاهده نتایج در نظر بگیرید.

جادوی فراکسل به ایجاد آسیب های کوچک روی پوست متکی است

بطور خلاصه: به پوست آسیب می زند، اما از نوع خوب!

بطور کلی، لیزرهای فرکشنال با ایجاد آسیب های بسیار ریز روی پوست موجب تشکیل شبکه ای از الگوهای نور می شود، زیرا در آن هر اشعه به چندین اشعه کوچک تقسیم می شود.

در طبیب لند بخوانید  چرا باید از لاکتیک اسید استفاده کنیم؟

با وجود این آسیب های کوچک، می توان بدون وارد کردن صدمه جدی به پوست، واکنش التیامی را در پوست به راه انداخت. فراکسل نیز مانند تکنیک میکرو نیدلینگ و درما رولینگ (Dermarolling) سیگنالی را به بدن شما ارسال کرده و به بدن شما می گوید تا کلاژن های جدیدی را مستقیاً در محلی خاص تولید کند.

به یاد داشته باشید که همه لیزرها به یک میزان جراحت ایجاد نمی کنند. علاوه بر این، دوره بهبود و نقاهت برای هر لیزر متفاوت است. بطور کلی، لیزرها به دو دسته تقسیم می شوند:

  • لیزرهای Ablative: این لیزرها خشن تر هستند و به دوره بهبودی طولانی تری نیازمندند. لیزرهای Ablative لایه هایی از بافت روی سطح پوست را برداشته و موجب تحریک کلاژن سازی در زیر سطح می شود.
  • لیزرهای Non-ablative: این لیزرها ملایم تر بوده و نتایج کمتری دارند. دوره بهبودی پس از درمان با این لیزرها کوتاه تر است، زیرا بافت سطحی پوست را بر نمی دارد.

آیا درمان با فراکسل بی خطر است؟

فرکسل سابقه درخشانی از نظر ایمن بودن دارد. با اینحال، امنیت شما گاهی اوقات در دستان متخصص و حتی خود شما قرار می گیرد.

اگر به مراقبت های پس از درمان اهمیت ندهید، ممکن است پوست شما حتی از قبل هم بدتر شود. این موضوع در موارد درمان با لیزرهای Ablative پر رنگ تر می شود.

در مواردی گفته می شود که بهره گیری از چندین درمان ملایم تر، کم خطرتر و دارای نقاهت کوتاه تر بهتر است از یک یا دو جلسه درمان خشن تر، پر خطر تر و با نقاهت طولانی تر.

اگر روی پوست خود اسکار کلوییدی، اسکار هایپر تروفیک و یا پیسی دارید، عموماً فراکسل به شما توصیه نمی شود. افراد با پوست تیره ریسک بالاتری برای تشکیل کلویید (اسکار حاصل از تولید بیش از حد کلاژن) دارند.

به جلسات بیشتری از آنچه تصور می کنید نیاز دارید

اکثر بیماران فقط به یک جلسه درمان اکتفا می کنند؛ در حالیکه، لیزر فراکسل در یک جلسه تنها ۲۵% تا ۴۰% از پوست را درمان می کند. بنابراین، منطقی است که حتماً چند جلسه فراکسل انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت هلث لاین مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.