هر آنچه لازم است درباره بوتاکس و فیلر بدانید…

انتخاب مرطوب کننده مناسب دشوار است. انتخاب یک درمان غیر تهاجمی در مطب پزشک حتی دشوارتر هم هست، بخصوص اگر بار اولی باشد که سراغ این درمان ها می روید. با وجود برندهای مختلف موجود در بازار، درک تفاوت بین نورو مدولاتورها و فیلرها برای بیماران کاری نسبتاً سخت است. بیماران اکثراً به این دلیل که نام یک برند را به کرات شنیده اند، خواستار استفاده از آن هستند؛ بدون اینکه اطلاعات کافی درباره آن داشته باشند. به منظور رمز گشایی از چنین مشکلاتی، بر آن شدیم تا در ادامه به تفاوت های انواع درمان ها در حوزه جوانسازی پوست بویژه بوتاکس و فیلر اشاره کرده و به برخی از شایع ترین سوالات بیماران در این زمینه پاسخ دهیم:

روش های جوانسازی پوست
بوتاکس یا فیلر؟ مقایسه روش های درمانی جوانسازی پوست

چگونه عملکرد هر یک از درمان ها را بخاطر بسپاریم؟

قشر عظیمی از بیمارانی که به مطب ها و کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند، نسبت به تفاوت های فیلرها و نورو مدولاتورها آگاهی کافی ندارند و نمی دانند کدام یک حجم دهنده و کدام یک کاهش دهنده حرکت عضلات می باشد.

برای اینکه همیشه به یاد داشته باشید که کدام درمان چه کاری برای صورت شما انجام می دهد، یک قانون بسیار ساده وجود دارد: “نورو مدولاتورها از قبیل بوتاکس (Botox Cosmetic)، دیسپورت (Dysport) و زئومین (Xeomin)، عضلاتی که موجب شکل گیری چین و چروک می شوند را ریلکس می کنند. در صورتیکه، فیلرها حجم از دست رفته در صورت را پر و جبران می کنند”.

برای ترمیم چروک ها و جوانسازی پوست باید از کدام درمان استفاده کنم؟

همانطور که گفتیم، نورو مدولاتورها با ریلکس کردن عضلات صورت باعث از بین رفتن چروک های انتهای چشم، پیشانی و سایر خطوط صورت می شوند. از طرف دیگر، فیلرها حجم از دست رفته صورت، لب ها  و دست ها را جبران می کنند.

فیلرها در حقیقت، محلول های تزریقی حاوی هیالورونیک اسید هستند که نواحی از صورت مانند اطراف دهان، گونه ها و … را پر می کنند. جوودرم (Juvederm)، جوودرم ولوما (Juvederm Voluma)، جوودرم ولبلا (Juvederm Volbella)، رستیلن (Restylane)، رستیلن لیفت (Restylane Lyft) و رستیلن سیلک (Restylane Silk) نمونه هایی از فیلرهای با پایه هیالورونیک اسید می باشند. البته، فیلرهایی هستند که اثر بخشی بلند مدت یا دائمی دارند مانند رادیس (Radiesse)، بلافیل (Bellafill) و اسکالپترا (Sculptra). همچنین، برخی از بیماران ترجیح می دهند از چربی بدن خودشان به عنوان فیلر بهره بگیرند.

آیا این درمان ها با درد همراهند؟

عموماً، بیماران نگران درد ناشی از تزریق بوتاکس و فیلر هستند. اما، وقتی درمان را انجام می دهند از درد و ناراحتی ناچیز آن تعجب می کنند.

آیا پس از تزریق، بقیه متوجه تغییرات می شوند؟

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس، محل تزریق کمی متورم و شبیه پشه خوردگی می شود. اما، این حالت فقط چند دقیقه باقی می ماند و پس از آن، دیگر کسی نمی تواند تشخیص دهد شما کاری روی صورت خود انجام داده اید.

به همین ترتیب، یکی از علل محبوبیت فیلرها این است که بیماران پس از آن می توانند سریعاً فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند. هر چند در برخی موارد، عوارض جانبی آن نظیر تورم و کبودی دیده می شوند.

در طبیب لند بخوانید  از بین بردن گودی زیر چشم

آیا می توانم همزمان از بوتاکس و فیلر استفاده کنم؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، همه چیز بستگی به ناحیه مورد نظر شما برای درمان دارد. هر دوی این درمان ها، ظاهر خطوط و چروک ها را بهبود می بخشند. با اینحال، نورو مدولاتورها عملکرد بهتری در از بین بردن خطوط ناشی از عادات مختلف چهره (نظیر اخم کردن، بالا انداختن ابروها و …) دارند. در حالیکه، فیلرها تاثیر بسزایی در پر کردن حجم از دست رفته صورت یا نواحی خارج از صورت مانند گوش و دست ها دارد. در مورد بسیاری از بیماران، ترکیبی از نورو مدولاتور و فیلر می تواند بهترین نتایج برای جوانسازی پوست را در بر داشته باشد.

بهترین سن برای این درمان ها چه سنی است؟

بطور کلی، در هر سنی می توان از این درمان ها بهره گرفت و زمان مراجعه، به هدف و شرایط فردی شما بستگی دارد. اما، می توان گفت بهترین سن برای شروع درمان های مربوط به جوانسازی پوست هنگام ظهور اولین نشانه های پیری روی پوست و صورت می باشد. هر چه زودتر درمان را آغاز کنید، احتمال اینکه پوست شما دچار چروک یا افتادگی شود، کاهش می یابد.

اثرات این درمان ها چقدر دوام دارد؟

یک درمان نورو مدولاتوری نرمال حدود ۳ ماه دوام دارد. البته، این زمان بسته به خود بیمار، سایر درمان های موازی و روتین مراقبت از پوستی وی ممکن است کم یا زیاد شود. اگر هر سه ماه یکبار بوتاکس را تکرار کنید، بهترین نتایج را خواهید گرفت.

این زمانبندی در مورد فیلرها کمی متفاوت است. فیلرها می تواند بین سه تا شش ماه و در مورد Juverderm Voluma حتی بین ۱۸ تا ۲۴ ماه دوام داشته باشند. فیلرهای جدیدتر مانند Juverderm Volbella  می توانند تا یک سال در لب باقی بمانند.

آیا عوارض جانبی برای این درمان ها وجود دارد؟

اصولاً این درمان ها با مشکل خاصی همراه نیستند. با این وجود، عوارض جانبی که ممکن است در نتیجه این درمان ها دیده شوند؛ عبارتند از: درد موضعی، عفونت، التهاب، حساسیت، تورم، قرمزی، خونریزی و کبودی. در موارد نادر ممکن است بیمار دچار حالت تهوع، خستگی، علائم مشابه آنفولانزا، سر درد، ضعف شدید عضلانی، افتادگی موقت پلک یا ابرو، عفونت در محل تزریق، عدم تقارن، خارش یا تحریک پوست، اصلاح کمتر یا بیشتر از اندازه یا انسداد عروق شود.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.