جوانسازی پوست: تفاوت اولتراپی (Ultherapy) با ترماژ (Thermage)

با افزایش سن، پوست شما مقداری از کلاژن و الاستین خود را از دست داده و شروع به افتادگی و شل شدن می کند. کم کم غبغب پیدا می کنید، پوست بالای زانوهای شما ساختاری شل پیدا می کند و سایر نواحی پوست از حالت جوانی و انعطاف پذیری فاصله می گیرند. هیچ راهی برای جلوگیری قطعی از عوارض پیری پوست وجود ندارد اما می توان با بکار گرفتن تدبیرهایی این تغییرات آزار دهنده را اصلاح کرد. اولتراپی و ترماژ دو نمونه از تکنولوژی های برتر و در عین حال غیر جراحی برای مقابله با این مشکلات محسوب می شوند. اما، چه تفاوت هایی بین این دو درمان وجود دارد؟

جوانسازی پوست با ترماژ

تفاوت بارز: انرژی

تفاوت عمده بین این دو روش درمانی مربوط به انرژی است که در هر کدام از آنها به کار می رود. ترماژ از امواج فرکانس رادیویی یا RF بهره می گیرد. در حالیکه، اولتراپی به امواج اولتراسوند متمرکز متکی می باشد. البته، فرق های دیگری نیز بین این دو روش دیده می شود.

سایر تفاوت ها

ترماژ سابقه استفاده طولانی تری به عنوان یک دستگاه جوان کننده پوست دارد. ترماژ با استفاده از انرژی RF تک قطبی یا مونو پلار، فیبرهای کلاژن لایه درم را گرم کرده و فعالیت کلاژن سازی را تحریک می کند. از طرف دیگر، اولتراپی قدرت نفوذ بیشتری دارد و با استفاده از امواج اولتراسوند متمرکز شده شروع به ایجاد زخم هایی بسیار کوچک و نامرئی در پوست می کند. اولتراپی در حقیقت، روی همان لایه ای از پوست کار می کند که در جراحی های لیفت صورت بازسازی می شود. این لایه به SMAS معروف است و در اصل لایه بافت همبندی است که زیر قسمت زیرین درم و بالای عضلات صورت قرار می گیرد.

هر دوی این تکنیک ها رشد کلاژن را در طولانی مدت تحریک می کنند. در برخی حالات، تغییرات در کلاژن سازی بصورت آنی اتفاق می افتند. اکثر متخصصان در زمینه پوست و زیبایی بر این باورند که انتخاب یکی از این متدها برای شما کافیست. آنچه اهمیت دارد، لزوم تجدید درمان در فواصل ۳ تا ۶ ماهه یا حتی یک ساله، بنا به نیاز پوست شماست. در این صورت، می توان گفت ۹۰% بیماران نتیجه دلخواه خود از درمان را خواهند گرفت.

ترماژ بهتر است یا اولتراپی؟

ترماژ را می توان برای درمان صورت، دور چشم، پیشانی، پلک، گونه، غبغب و همچنین نواحی مختلف بدن مانند شکم، بازو و حتی زانوها بکار برد. اولتراپی عملکرد قابل قبول تری در درمان گردن و ناحیه سینه دارد. اما، می توان از آن برای درمان چانه و ناحیه ابروها هم کمک گرفت.

در طبیب لند بخوانید  فیشال کاپینگ چیست و چه فوایدی برای صورت دارد؟

متخصصان پس از سالها کار و کسب تجربه بالینی به این نتیجه رسیده اند که ترماژ گزینه مناسب تری برای افراد دارای پوست ضخیم و چرب است. زیرا میزان پاسخ دهی به RF به مقاومت بافت بستگی دارد و این مقاومت در پوست ضخیم که دارای غدد چربی و فولیکول های موی بیشتری است، بالاتر می باشد. به همین دلیل، آقایان کاندیدهای خوبی برای ترماژ هستند چون پوست ضخیم تری نسبت به خانم ها دارند.

اولتراپی نیز عملکرد خوبی در درمان پوست های ضخیم دارد. اما، ثابت شده عملکرد درمانی آن در مورد پوست های نازک یا نیمه ضخیم به مراتب مقبول تر است. با کمک هدف گیری دقیق در اولتراپی می توان به عمق پوست نفوذ کرد. علاوه بر این، آسیب ناشی از آن (ایجاد زخم های بسیار ریز) حجم نسبتا بیشتری از پوست را اشغال می کند و نتیجه بهتری حاصل می شود.

نکته مهم: مهارت اوپراتور

هر جلسه درمانی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بسته به ناحیه تحت درمان به طول می انجامد. هر دوی این درمان ها برای بیمار درد نسبی ایجاد می کنند. البته، این درد قابل مدیریت است. همچنین، برخی بیماران اظهار می کنند که برخی از نقاط پوست حین درمان دردناک تر هستند. تجربه و حس هر شخص منحصر بفرد است.

با همه این تفاسیر، این دو درمان مانند هر درمان جوانسازی دیگر ممکن است نتایج متغیر و متناقضی داشته باشد. در مورد همه این درمان ها، تجربه اوپراتور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همه چیز به دستان مجرب و کار آزموده وی بستگی دارد. بنابراین، اوپراتور دستگاه باید حتماً یک متخصص پوست و یا جراح پلاستیک باشد تا علاوه بر آگاهی کامل از آناتومی ناحیه تحت درمان، انرژی و توان دستگاه را در حد متعادل و مناسب با پوست تنظیم کند. در ضمن، معمولا پزشکان در کنار این درمان از فیلر و بوتاکس جهت ارتقای نتایج بهره می برند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد جوانسازی پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.