کشش عضلات کف دست و پا را جدی بگیرید

همه ما بدون شک از اهمیت کشیدن دست، پاها و کمر خود آگاه هستیم و در بسیاری از موارد آن ر‌ا اجرا می کنیم. اما، آیا می دانستید که کف دستها و پاهای شما هم نیاز به کشیده شدن دارند؟ هدف از انجام حرکات کششی حفظ دامنه حرکاتی کامل در مفاصل بدن است. زمانیکه دامنه حرکتی ما مشکلی نداشته باشد، مجبور نیستیم برای جبران نواقص ایجاد شده تغییری در الگوهای حرکتی بدن خود بوجود آوریم. این تغییر حرکات می توانند زمینه ساز اختلالاتی در عضلات، نوع راه رفتن و در نهایت آسیب زدن به بدن باشند.

کشش عضلات کف دست و پا در باله

پس، به این فکر کنید که کف دستها و پاهای شما چه نقشی در فعالیت های روزانه شما ایفا کرده و تا چه میزان در طول روز در وضعیت خمیده قرار می گیرند. زمانی که راه می روید کف پاهای شما خم می شوند. دست های شما نیز به هنگام رانندگی، تایپ کردن و … خم می شوند. بنابراین، همانطور که متوجه شدید، دست ها و پاهای شما در دامنه حرکتی کامل خود حرکت نمی کنند.
در اینجا، سعی داریم به برخی حرکات کششی مفید برای کاهش فشارهای ناخواسته (فشارهایی که تا قبل از کشش متوجه حضور آنها نبودیم) از روی کف دست و کف پا اشاره می کنیم:

حرکات کششی برای کف دست

  • در وضعیتی راحت بنشینید. دستهای خود را به سمت طرفین باز کنید. حال، با نزدیک کردن نوک انگشت اشاره به نوک انگشت شست خود یک O تشکیل دهید. سپس، مابقی انگشتان را یک به یک به شست همان دست تماس داده و شکل O را تا جایی که ممکن است گردتر کنید. پس از اینکه این کار را با همت انگشتان خود انجام دادید، هر انگشت را به شست دست خود نزدیک کرده و سعی کنید انگشتان خود را تا جای ممکن صاف نگه دارید.
  • دستان خود را به سمت طرفین باز کنید. سپس، شست خود را به سمت داخل برده و بقیه انگشتان را به سمت شست حرکت دهید؛ مثل حالتی که دست خود را مشت می کنید. همینطور که مشت خود را بسته نگه داشته اید، آن را به سمت زمین خم کنید تا در قسمت داخلی ساعد و مچ خود احساس کشش کنید.
  • نوک انگشتان خود را روی زمین و به سمت بدن خود قرار دهید (یعنی در این وضعیت قسمت بالایی دست شما روی زمین است). سپس، کف دست خود را به سمت زمین فشار دهید. این حرکت برای باز کردن بخش بالایی مچ دست که اکثرا در وضعیت خمیده قرار دارد بسیار مفید است.
در طبیب لند بخوانید  آیا ترنسفر چربی در لیپوماتیک گزینه مناسبی است؟

حرکات کششی برای کف پا

  • روی یک صندلی راحت بنشینید و یک حوله روی زمین و جلوی خود قرار دهید. سپس با استفاده از انگشتان پای خود حوله را بگیرید و آن را از سطح زمین بلند کنید. ۳ نفس عمیق بکشید و سپس حوله را روی زمین رها کنید. این حرکت برای افراد مبتلا به فاسیای کف پا بسیار موثر می باشد.

درمان فاسیای کف پا با حرکات کششی با توپ تنیس

  • بایستید و برای حفظ تعادل به جایی مانند کانتر آشپزخانه اتکا کنید. وزن خود را به پای چپ خود منتقل کرده و زانوی خود را خم کنید. پای راست خود را بلند کرده، کف پای خود را خم کرده و سپس به زمین بچسبانید. در این وضعیت، ناخن های انگشت های پای خود را به زمین فشار دهید. نفس عمیق بکشید و پای راست خود را به اندازه چند سانتی متر رو به جلو بکشید. در این حالت، در حین باز شدن مچ پا، کشیدگی فوق العاده ای روی بالای پای خود احساس می کنید.
  • در حالت ایستاده، یک توپ تنیس را زیر پای خود قرار داده و آن را بوسیله کف پای خود روی زمین غلت دهید. اگر نقاطی را یافتید که در آنجا اتصال خوبی بین کف پا و توپ ایجاد شده، به اندازه چند تنفس در آنجا مکث داشته باشید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت وب ام دی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تناسب اندام و تندرستی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.