۴ دلیل استفاده از لاکتیک اسید

شاید لاکتیک اسید به اندازه سایر انواع آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) مانند گلیکولیک اسید محبوبیت نداشته باشد؛ اما این به این معنای کم اهمیت بودن آن در زمینه مراقبت از پوست نیست. در حقیقت، لاکتیک اسید نسخه سبک تر و ملایم تر گلیکولیک اسید می باشد که مزایای بسیاری برای پوست شما دارد. در ادامه شما را با چهار ویژگی این ماده آشنا خواهیم کرد:

پیلینگ لاکتیک اسید

  1. خاصیت مرطوب کنندگی لاکتیک اسید بیشتر از هر نوع AHA دیگر است

لاکتیک اسید یک اسید ملایم است و همزمان با لایه برداری از پوست سطح رطوبت آن را نیز بالا می برد. این ماده در غلظت های بالا خاصیت لایه برداری نسبتاً بالایی دارد و منجر به شکسته شدن اتصالات بین سلول های پوستی می شود؛ در حالیکه، غلظت های پایین آن دارای خاصیت جذب رطوبت می باشد و قادر است آب و رطوبت را به سمت لایه بیرونی پوست بکشد. این اسید در عین قدرت آبرسانی به پوست های خشک، درمانی فوق العاده برای کاهش خطوط ظریف صورت و یا تغییر رنگ های پوست بوده و با لایه برداری از پوست عوارض این دو مشکل را کاهش می دهد.

  1. لاکتیک اسید گزینه ای مناسب برای پوست های حساس می باشد

مولکول های سازنده لاکتیک اسید در مقایسه با گلیکولیک اسید بزرگتر هستند و همین امر از قدرت آن کاسته و موجب قابل تحمل تر شدن آن برای پوست می گردد. لاکتیک اسید نه تنها امکان لایه برداری از پوست را فراهم می سازد؛ بلکه، سطح سرامید را نیز افزایش می دهد. سرامید یک اسید چرب مهم در پوست شماست که نقش سد دفاعی را برای پوست ایفا می کند.

اگرچه لاکتیک اسید ساختار بسیار ملایمی دارد، اما بد نیست قبل از شروع استفاده، آن را روی پوست پشت گوش یا زیر بغل خود امتحان کرده تا مطمئن شوید پوست شما به آن واکنش آلرژیک نشان نمی دهد. پس از تست کردن روی این نواحی به مدت ۲۴ صبر کنید و اگر علائمی از آلرژی دیده نشد با خیال راحت آن را روی پوست صورت خود استفاده نمایید.

در ضمن، در نظر داشته باشید که این ماده جز موادی است که بطور طبیعی در شیر یافت می شود. بنابراین، اگر با خوردن شیر مشکل دارید، باید از لاکتیک اسیدهای مصنوعی یا آنهایی که از نیشکر گرفته شده اند استفاده نمایید.

  1. لاکتیک اسید نباید در کنار برخی از مواد فعال بکار برده شود

متخصصان هشدار می دهند که مصرف لاکتیک اسید نیز مانند هر عضو دیگری از خانواده آلفا هیدروکسی اسیدها قواعد خاص خود را دارد و به منظور پیشگیری از بروز تحریک، التهاب، خشکی، پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست نباید آن را همزمان با رتینوییدها، ویتامین C، بتا هیدروکسی اسید یا آلفا هیدروکسی اسیدهای دیگر بکار برد.

در طبیب لند بخوانید  چگونه از سرم پوست استفاده کنیم؟

بطورکلی؛ مصرف همزمان چندین اسید پوست را حساس می نماید. بنابراین، سعی کنید برای اینکه خللی در روتین فعلی مراقبت از پوست شما بوجود نیاید، استفاده از لاکتیک اسید را با هفته ای یک یا دو بار شروع کنید و زمانی که از عدم بروز حساسیت روی پوست خود مطمئن شدید، دفعات استفاده را متناسب با نیاز پوست خود افزایش دهید.

  1. نام لاکتیک اسید همیشه به چشم نمی آید

محصولات مختلفی در بازار موجودند که در ترکیبات آنها از لاکتیک اسید بهره گرفته شده اما ممکن است فقط تعداد محدودی از آنها نام «لاکتیک اسید» را به شکل چشمگیر و واضح روی محفظه یا جعبه محصول خود ذکر کرده باشند. توجه داشته باشید این بدان معنا نیست که محصولی که نام این ماده به صورت بزرگ روی آن حک نشده و فقط آن را در لیست مواد سازنده آورده محصولی بی کیفیت است.

علاوه بر این، بسیاری از محصولات از تلفیق این اسید با سایر عناصر مانند رتینول، هیالورونیک اسید و … بهره می گیرند تا خواص درمانی محصولی که ارائه می دهند را دو چندان نمایند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.