آیا جایگزینی برای دئودورانت وجود دارد؟

این روزها با نزدیک شدن به فصل گرما و افزایش میزان تعریق بدن، همه ما به دنبال خرید انواع و اقسام اسپری های بدن و دئودورانت های زیر بغل هستیم. حتماً شما هم از بازار داغ شایعات مختلفی که درباره مضرات احتمالی اسپری ها یا مام های زیر بغل مطرح می شود، بی خبر نمانده اید.

یکی از حقایق مهمی که در مورد دئودرانت ها وجود دارد این است این محصولات حاوی عطرها و رایحه های مصنوعی هستند که می تواند پوست یا سیستم تنفسی شما را تحریک کند. ترکیبات آلومینیوم جز رایج ترین موادی هستند که در ساخت دئودورانت بکار گرفته می شوند. آلومینیوم با بستن موقت مجاری عرق مانع از ایجاد بوی بد می شود.

آیا استفاده از دئودورانت برای بدن ضرر دارد؟

برخی از محققان بر این باورند که آلومینیوم در بدن مانند استروژن عمل کرده و زمانی که شما آن را با پوست زیر بغل خود در تماس قرار می دهید، امکان رشد سلول های سرطانی در بافت سینه بوجود می آید. به این ترتیب، ممکن است بین استفاده از محصولات ضد تعریق با پایه آلومینیوم و رسیک ابتلا به سرطان سینه ارتباطی وجود داشته باشد.

البته، صحت این موضوع هنوز بطور کامل و بوسیله شواهد علمی تأیید نشده است. با اینحال، امروزه بسیاری از مردم به دنبال جایگزین های طبیعی و بی ضرر برای رفع بوی عرق بدن خود هستند. مواد طبیعی متنوعی در اطراف ما وجود دارند که شاید از لحاظ میزان تأثیر گذاری با اسپری ها یا دئودورانت های شیمیایی قابل قیاس نباشند، اما می توانند همان کار را برای شما انجام دهند. مواد آنتی باکتریال طبیعی ایده آل ترین گزینه هستند، زیرا باکتری ها متهم ردیف اول در ایجاد بوی بد عرق زیر بغل هستند.

به نظر می رسد که خود عرق به تنهایی بدون بو باشد. اما، عرقی که در نواحی مو دار بدن (مانند زیر بغل) ترشح می شود دارای پروتئین هایی است که وقتی بوسیله باکتری ها تجزیه می شود، بوی بسیار نا مطبوعی را تولید می کند. بنابراین، اگر باکتری را از بین ببرید، انگار بوی بد بدن از بین برده اید.

در ادامه به چند مورد از مواد دئودرانت طبیعی به همراه مزایا و معایب هر کدام اشاره می کنیم:

  1. فندق افسونگر

عصاره فندق افسونگر یک قابض طبیعی است که از تقطیر برگ های بوته فندق افسونگر بدست می آید. کاربرد این ماده به عنوان دئودورانت بخاطر عملکرد دو جانبه آن در کشتن باکتری ها و آزاد کردن رطوبت و چربی های محبوس شده در پوست می باشد. استفاده از عصاره فندق افسونگر بسیار ساده است. می توانید آن را با پد پنبه ای روی پوست خود بمالید. البته اگر قصد دارید بطور مدارم از آن استفاده کنید، بهتر است آن را در یک بطری ریخته و آن را روی زیر بغل خود اسپری کنید.

مزایا: هیچ اثری روی پوست یا لباس باقی نمی گذارد. بوی بد را به سرعت از بین می برد.

معایب: خیس شدن زیر بغل که ممکن است حس بدی به شما بدهد. باید به دفعات آن را در طول روز تجدید نمایید.

  1. جوش شیرین

جوش شیرین در از بین بردن بوی بد قدرت فراوانی دارد. به همین دلیل است که جز مواد اولیه مرسوم در ساخت دئودرانت های صنعتی و خانگی محسوب می شود.بهترین شیوه برای استفاده از جوش شیرین این است که آن را با مقداری آب ترکیب کرده و خمیر تشکیل شده را به زیر بغل خود بزنید. البته، باید توجه داشته باشید که اگر مقدار آب کم یا زیاد باشد، خمیر بیش از حد شل یا سفت شده و در نتیجه، استفاده از آن دشوار می گردد.

در طبیب لند بخوانید  آقایان هم باید از پوست خود مراقبت کنند!

مزایا: از بین بردن بوهای متوسط

معایب: استفاده از آن بخاطر غلظت خمیر مشکل است و ممکن است لباس شما را لک کند. در طول روز باید آن را به دفعات تجدید نمایید.

  1. روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خاصیت آنتی میکروبیال می باشد و قادر است باکتری های مولد بوی بد را از بین ببرد. علاوه بر این، بوی مطبوع و خوشایندی نیز دارد. تنها نکته ای که در رابطه با استفاده از روغن نارگیل باید رعایت کنید این است که حجم زیادی از آن را روی زیر بغل خود نزنید تا پوست شما بیش از حد چرب نشود و این چربی به قسمت های دیگر بدن منتقل نشود.

مزایا: استفاده راحت، بوی خوب و توانایی دفع بوی بد

معایب: احساس چربی روی پوست

رهایی از بوی بد عرق در تابستان

نکته طلایی: مخلوط جوش شیرین و روغن نارگیل یک ترکیب فوق العاده برای رفع بوی بد است. توانایی جذب بوی جوش شیرین به همراه خاصیت آنتی باکتریال روغن نارگیل این مخلوط را به دئودورانتی مؤثر تبدیل می کند. علاوه بر این، این مخلوط پوست شما را بیش از حد چرب نمی کند و اثر آن تا مدت طولانی باقی می ماند.

  1. سرکه سیب

سرکه سیب یک عنصر کلیدی در ساخت دئودورانت های خانگی است. زیرا، خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد (به همین خاطر است که در بر طرف کردن جوش های صورت نیز مؤثر است). تنها مشکلی که ممکن است با استفاده از سرکه سیب داشته باشید، بوی تند آن است. گاهاً ممکن است احساس کنید که بوی سس سالاد گرفته اید!!! البته اگر آن را با پد پنبه ای روی پوست بزنید، بوی تند آن پس از چند دقیقه از بین می رود.

مزایا: از بین رفتن سریع بوی تند سرکه سیب

معایب: افزایش مصرف پد پنبه ای

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت بایسیکلینگ مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست در تابستان با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.