6 راهی که متخصصان پوست برای محو شدن اسکارها توصیه می کنند

اسکارها در حقیقت، ریشه در وقایع و مقاطع مختلف زندگی همه ما دارند. ممکن است اسکار صورت شما یادگاری از آکنه دوران بلوغ و یا مربوط به بخیه جراحی چند سال پیش شما باشد. فارغ از منشا ایجاد اسکار، متخصصان یک نظر مشخص درباره برنامه درمان اسکار آن دارند. در قدم اول، باید بستر مناسب برای فرایند التیام زخم را فراهم کرده و با مراجعه به یک متخصص پوست نوع زخم خود را در درجه اول تعیین کنید. اگر این کار را در مراحل ابتدایی تشکیل زخم نجام ندهید، ریسک ایجاد اسکار افزایش خواهد یافت. به محض اینکه زخم بهبود یابد یا پوست بسته شود، با اجرای اقداماتی خاص می توانید فرایند التیام را ارتقا بخشیده و احتمال ظهور اسکار را به حداقل برسانید. هر چند به گفته متخصصان، از بین رفتن اسکار ممکن است حتی تا یک سال طول بکشد. بنابراین، صبر کلیدی ترین نکته است!

درمان اسکار جوش

در ادامه، به 6 ترفند مورد تایید متخصصان پوست برای کمرنگ و محو شدن اسکارها اشاره خواهیم کرد:

  1. ضد آفتاب

اگر اسکار شما رنگ دارد، آفتاب قطعاً آن را تیره تر می کند. بنابراین، حفاظت از اسکار در برابر آفتاب در ۶ ماه اول ایجاد آن، در فرایند التیام نقش کلیدی دارد. استفاده از ضد آفتاب و همچنین لباس های دارای UPF یا «فاکتور محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش» (Ultraviolet Protection Factor) می تواند تاثیر چشمگیری در پیشگیری از تشکیل رنگدانه ها در اسکار داشته باشد. در چنین مواردی، بهتر ایت از ضد آفتاب های فیزیکی با پایه زینک یا تیتانیوم استفاده کنید.

  1. اسید

شاید به نظرتان عجیب باشد اما اسیدها می توانند به سفید شدن اسکارهای پوستی کمک شایانی کنند. اسید آزلائیک – که استفاده از آن حتی در دوران بارداری نیز بلامانع است – در کنار اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک این توانایی را دارند تا فرایند محو شدن اسکار را تسریع بخشند. اگر اسکار شما قهوه ای رنگ است، استفاده از یک محصول حاوی اسید آزلائیک یا اسید گلیکولیک رنگ اسکار شما را به شدت کمرنگ می کند.

  1. مکمل ها

نیاسینامید خوراکی یک ویتامین از خانواده ب (B3) است که دارای خواص ضد التهاب و ضد باکتریایی می باشد. این مکمل نه تنها به درمان آکنه فعال کمک می کند؛ بلکه، در درمان اسکار های قرمز نیز بسیار کارساز می باشد. بهتر است دز ۵۰۰ میلی گرم این مکمل را روزانه دو بار مصرف کنید.

  1. کرم ها و ژل های اسکار

همانطور که می دانید، محصولات متنوعی در داروخانه ها وجود دارند که ادعا می کنند می توانند اسکارهای پوستی شما را به سرعت محو کنند. با این حجم از تنوع و فراوانی، انتخاب محصول مناسب قطعا چالش برانگیز خواهد بود. اگر اسکار شما ضخیم است، یک کرم اسکار با پایه سیلیکون خریداری نمایید و آن را روی موضع مورد نظر ماساژ دهید تا به بافت اسکار نفوذ کند. البته، برخی از محصولات سیلیکونی دارای ضد آفتاب نیز هستند که ایده فوق العاده ای به نظر می آید.

در طبیب لند بخوانید  میکرونیدلینگ و آنچه در مورد آن باید بدانید

در صورتی که اسکار شما قرمز است، از ژل آرنیکا برای رفع قرمزی آن استفاده کنید. عناصر ضد قرمزی دیگری مانند گیاه بشقابی (Centella Asiatica) نیز وجود دارند که اضافه کردن آن به محصولات دارای سیلیکون و ضد آفتاب، آن را به یک محصول مفید و همه کاره تبدیل می کند.

  1. ویتامین C

ویتامین C حکم نیروگاهی را دارد که استفاده از آن را در موارد درمان اسکار نباید فراموش کرد. ویتامین C با اسکارهای تیره مبارزه کرده و همچنین موجب ساخت کلاژن های جدید می شود و در نتیجه، اسکارهای ناشی از آکنه را مسطح می کند. هر چند، به هنگام خرید محصولات حاوی ویتامین C به این نکته توجه داشته باشید که در فرمولاسیون این محصول نبایدویتامین E وجود داشته باشد، زیرا ویتامین E آکنه را تشدید می کند.

  1. درمان های کلینیکی

اگر درمان های خانگی که به کار بسته اید توقعات شما را برآورده نکرده اند، می توانید به درمان های تخصصی که در مطب پزشک انجام می شوند رجوع کنید. میکرو نیدلینگ همراه با PRP راه حلی فوق العاده برای بازسازی اسکار بوسیله تحریک کلاژن سازی می باشد. لیزر و تزریق استرویید در موضع اسکار نیز بخشی از التیاام موفقیت آمیز آن می باشند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید. اسکار