درمان ترک های پوستی

تغییر ناگهانی وزن یکی از علت های ترک روی پوست است و ممکن است در تمام بدن ایجاد شود . درمان هایی برای ترک پوست وجود دارد . خطوط و ترک های پوستی بصورت موازی و یکسات روی پوست ایجاد می شود .

رنگ ترک های پوستی با رنگ پوست طبیعی فرق دارد که به رنگ بنفش و خاکستری و صورتی کمرنگ تغییر می کند. این خطوط و ترک های با دست کشیدن برآمدگی ها و تو رفتگیهایش احساس می شود . امکان درد و خارش در خطوط و ترک های پوستی وجود دارد.

اصولا این ترک ها با تغییرات ناگهانی وزن و یا بعد از بارداری ایجاد می شود.نگران نباشید چون ترک های پوستی خطرناک نمی باشند و بعد از مدتی از بین می روند.

امکان ترک در همه ی قسمت و ناحیه ی بدن وجود دارد اما در روی شکم ، بازو ، سینه ، ران و باسن بیشتر ایجاد می شود .

درمان ترک های پوستی

 

ترک های پوستی شبیه هم نیستند این ترک بر اساس مدت زمان ی که تشکیل شدند و علت ظاهر شدن و نوع پوست متفاوت هستند .
-خطوط سیاه ، قرمز ، بنفش ، کبود و صورتی
-رگه ها و خطوط فرو رفته پوستی
-خطوط رنگ روشن که روشنتر هم می شوند
-ترک ها و خطوط روی سینه ، شکم ، ران ، باسن و پهلو
-خطوطی که قسمت های زیادی از بدن را می پوشاند .
احتمال ظاهر شدن خطوط و ترک های پوستی برای همه ما اتفاق افتاده است اما بعضی از این ترک ها احتمال دارد خطر ناک باشند احتمالات عبارتند از :
داشتن سابقه خانوادگی یا فردی
جنسیت مونث
اضافه وزن یا چاقی
کاهش و یا افزایش سریع وزن
جراحی های زیبایی مانند بزرگ کردن سینه
بارداری در سنین کم
ابتلا به سندروم کوشینگ ،اختلالات ژنتیکی
تشخیص ترک های پوستی : پزشک به راحتی می تواند این ترک های پوستی را با انجام معاینات ساده و پیشینه ی پزشکی شما تشخیص دهد .اگر پزشک به ترک های پوستی شک کند و علت بروز ترک ها را بیماری جدی تر بداند برای شما آزمایش خون و ادرار یا تصویربرداری را تجویز می کند .

درمان ترک های پوستی :

اصولا ترک های پوستی بد از زمان طولانی از بین می رود اما اگر عجله دارید و نمی توانید صبر کنید می توانی از روش های زیر برای از بین بردن ترک ها استفاده کنید.
1-کرم ترتینوئین : این کرم برای ترمیم و بازسازی پوست بسیار مفید است .همانطور که گفته شد این کرم با بازسازی کلازن ترک های پوستی را ترمیم می کند.کلاژن یک پروتئین است که به خاصیت کشسانی پوست کمک می کند .کرم را باید روی ترک هایی که تازه ایجاد شدند بمالید .بعد از استاده ممکن است پوست دچار التهاب شود .این کرم برای خانم های باردار توصیه نمی شود .

2-لیزر پالسدار رنگی : تولید کلاژن و الاستین با این روش تحریک می شود . از این روش برای ترک ها و خطوطی که تازه ایجاد شده توصیه می شود .


3-میکرودرم ابریژن : در این روش توسط تعدادی کریستال پوست ساییده می شود بافت و پوست قدیمی برداشته و بافت جدید ایجاد می شود .
4-لیزر فوتوترمولیز فرکشنال : این روش مانند لیزر پالسدار رنگی می باشد ولی در این روش نقاط کوچکتری انتخاب و صدمه کمتری به پوست وارد می شود.


5-لیزر اکسمر : با روش لیزر اکسمر ملافین یا رنگ پوست تحریک می شود . به همین طریق خطوط و ترک های پوستی با نواحی پوست همرنگ می شد .


پیشگیری از ایجاد ترک های پوستی
هیچ روشی برای جلوگیری از ترک های پوستی وجود ندارد حتی استفاده از لیزر و کرم و لوسیون های خوب هم نمی توانند از ظاهر شدن آن جلوگیری کند . اما با ورزش کردن و داشتن تناسب اندام ، تغذیه مناسب و موارد این چنینی می توانید ایجاد ترک های پوستی را کاهش دهید .