دلایل بروز حساسیت فصلی کدامند؟

آلرژی یا حساسیت فصلی مانند انواع دیگر حساسیت ها زمانی بروز می کند که سیستم ایمنی بدن به عاملی محیطی واکنش مضاعف نشان می دهد. این رخداد اغلب در فصل های بهار، تابستان، پاییز و بویژه به هنگام گرده افشانی گیاهان روی می دهد.

علل شایع آلرژی فصلی

اگر در مواقع خاصی از سال سرفه یا عطسه می کنید، این احتمال وجود دارد که شما آلرژی فصلی داشته باشید. البته باید بدانید، شما مجبور نیستید با آلرژی های گاه و بیگاه زندگی کنید. متخصصان دلایلی را برای این نوع آلرژی بر شمرده اند که شما با دانستن آنها می توانید راه حلی برای مشکل خود بیابید.
آلرژی بهاری معمولاً از اواسط زمستان شروع شده و تا اوایل فصل تابستان ادامه پیدا می کند. گرده افشانی درختان زودتر از سایر انواع گیاهی آغاز گردیده و به دنبال آن گرده افشانی علف های دیگر در بهار و تابستان رخ می دهد.
در آب و هوای استوایی، علف ها در بازه های بلندتری از سال گرده افشانی می کنند. دمای معتدل در زمستان می تواند عامل گرده افشانی زود هنگام گیاهان شود. بارش فراوان در فصل بهار نیز می تواند رشد گیاهان را تسریع بخشیده و منجر به افزایش قارچ ها شده که موجب تداوم علائم آلرژی تا پاییز می شود.
عامل اصلی بروز آلرژی پاییزی “ابروسیا” می باشد. این علف بطور طبیعی تقریباً همه جا می روید. ابروسیا از اواسط تابستان تا اواسط پاییز گرده افشانی می کند.

اگرچه زمان و شدت آلرژی به عوامل متعددی وابسته است. عوامل اقلیمی ذیل می توانند روی علائم شما تأثیر بگذارند:

⦁ گرده های درخت، چمن و ابروسیایی که در شب های خنک و روزهای گرم رشد می کنند.
⦁ قارچ هایی که به سرعت در گرما و رطوبت بالا رشد می کنند
⦁ به اوج رسیدن سطح گرده ها در صبح
⦁ با این که باران گرده ها را با خود می برد اما تعداد آنها پس از بارش اوج می گیرد
⦁ در روزهایی که بادی نمی وزد، عوامل آلرژی زای موجود در هوا به زمین فرود می آیند
⦁ در روزهای بادی و گرم تعداد گرده ها افزایش پیدا می کند
⦁ نقل مکان کردن به منطقه ای با شرایط اقلیمی متفاوت برای فرار از آلرژی غالباً کارساز نیست. آلرژی در همه نوع آب و هوایی دیده می شود.

مدیریت و درمان آلرژی فصلی

اگر شما همیشه حس مریضی، سرفه و سنگینی سر دارید بهتر است مشکل خود را با یک متخصص آلرژی در میان بگذارید. ممکن است شما فکر کنید فقط گرده ها موجب بروز حساسیت در شما شوند، اما احتمال دارد مواد دیگری نیز تأثیر گذار باشند. بیش از دو سوم افرادی که از آلرژی بهاری رنج می برند علائمی را تجربه می کنند که در سراسر سال آنها را درگیر خود می کند. بنابراین، بهترین منبع برای کشف عامل بروز آلرژی (و نه صرفاً درمان آن) مشورت با یک متخصص آلرژی می باشد.
می توان با همکاری یک متخصص، استراتژی هایی را برای اجتناب از عوامل آلرژی زا اتخاذ نمود:
⦁ سطح گرده ها و قارچ ها را تحت نظر قرار دهید. این اطلاعات معمولاً در گزارشات هواشناسی، روزنامه ها، رادیو و تلویزیون منتشر می شوند.
⦁ در فصول آلرژی، از باز گذاشتن در، پنجره ها و شیشه ماشین خود هنگام رانندگی پرهیز کنید.
⦁ به منظور اجتناب از گرده ها، ابتدا باید گرده هایی که به آنها حساس هستید را شناسایی نموده و سطح آنها را کنترل کنید. در بهار و تابستان، سطح گرده های درختان و علف ها به هنگام عصر در بالاترین حالت می باشد. در تابستان و اوایل پاییز، سطح گرده ابروسیا به هنگام صبح در اوج قرار می گیرد.
⦁ زمانی که از ببرون به خانه می آیید دوش بگیرید و لباس های خود را عوض کنید.
⦁ هنگامی که از خانه بیرون می روید از ماسک های محافظتی و داروهای ضد حساسیت مناسب استفاده کنید.

درمان های دارویی

متخصص شما همچنین ممکن است داروهایی را برای کنترل علائم به شما توصیه کند. اکثر آنها بدون نسخه از داروخانه ها قابل خریداری می باشند. برخی دیگر از این داروها مانند قطره های بینی ممکن است به نسخه پزشک نیاز داشته باشند.
اگر شما سابقه مشکلات فصلی داشته باشید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند دو هفته قبل از زمان بروز اولین علائم شروع به مصرف دارو کنید.

درمان دارویی حساسیت فصلی

یکی از مؤثرترین راه ها برای درمان آلرژی های فصلی مرتبط با گرده ها ایمنی درمانی است. در این روش تزریق هایی برای شما تجویز می شود که شما را به تدریج در معرض عوامل محرک آلرژی زا قرار می دهد. بدین ترتیب، بدن شما به جای واکنش نشان دادن (عطسه، سرفه، خارش چشم و …) یاد می گیرد تا آن عامل را تحمل کند.

درمان حساسیت فصلی با مواد غذایی 

پس از ابتلا به حساسیت معمولا پزشک ها برای شما داروهای ضد حساسیت یا آنتی هستامین تجویز می کنند. اما پس از اینکه علائم حساسیت را تا حدی کاهش پیدا کرد سعی کنید با رژیم غذایی مناسب  علائم حساسیت فصلی را کاهش دهید. در زیر مواد خوراکی مفید برای مقابله با حساسیت را معرفی می کنیم:

امگا ۳ 

امگا ۳ بدلیل دارا بودن خاصبت ضد التهابی برای درمان آلرژی فصلی بسیار مناسب است. زیرا بدن انسان به محض تحریک با مواد حساسیت زا هستامین تولید می کند که التهاب از نشانه های آن است. اسید چرب امگا ۳ در کاهش این التهاب موثر است. از منابع اصلی امگا ۳ می توان  ماهی، تخم مرغ، گردو، روغن آفتابگردان، تخم کدو، تخم کتان، کنجد و فندق را نام برد. قرص روغن ماهی را می توان بدون تجویز پزشک استفاده کنید. اما در میزان مصرف آن دقت کنید

محصولات پروبیوتیک

محصولات پروبیوتیک بدلیل دارا بودن باکتری های محافظ میکروبیوم روده دارای خاصیت ضد التهابی هستند. و همانطور که اشاره شد مواد ضد التهاب نقش مهمی در درمان حساسیت فصلی دارند.

میوه‌های آلرژی‌زا مصرف نکنید

مصرف برخی میوه ها موجب خارش گلو و علائم حساسیت مانند عطسه کردن و آبریزش بینی می‌شود. افرادی که به گرده افشانی گیاهان حساس هستند، احتمال بروز حساسیت به هویج، مغز آجیل، کرفس و هلو در آنها وجود دارد. کسانی که به سبزه و چمن حساسیت نشان می‌دهند، بعد از مصرف گوجه فرنگی، خربزه و طالبی، پرتقال و موز دچار نیز دچار علائم حساسیت و آلرژی می شوند.

میوه و سبزیجات (به غیر موارد بالا) زیاد مصرف کنید

خوردن میوه و سبزی به دلیل آنتی اکسیدان و ویتامین سی موجود در آنها یکی از روش های مبارزه با حساسیت فصلی است. ویتامین سی یک آنتی هیستامین طبیعی است و از بروز علائم بیماری و حساسیت فصلی جلوگیری می کند.

عسل

در عسل طبیعی میزان کمی گرده گل بدلیل آماده شدن عسل، توسط زنبور عسل وجود دارد. این میزان گرده تا حدودی موجب مقاومت بدن به دانه ها و گرده های گل می‌شود.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت کالج الرژی آمریکا مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.