روش‌های تأثیرگذار برای درمان خانگی زگیل

اصولاً زگیل‌ها مسطح و صاف هستند و هیچ دردی هم ندارند و به‌ مرور زمان خودشان خود به ‌خود از بین می‌روند. اگر زگیل کم باشد و سایز کوچکی هم داشته باشد به هیچ درمانی نیاز ندارد و با روش های درمان خانگی زگیل که به آن اشاره خواهیم کرد درمان می شوند. ولی اگر شما را اذیت می‌کند به پزشک مراجعه کنید.

زگیل‌ها یک زائده پوستی مسطح می‌باشند که رشد می‌کنند و اکثراً در نواحی گردن، صورت، پاها، بازوها و پشت دست‌ها و جاهایی که بیشتر و به ‌صورت مرتب اصلاح می‌شود به وجود می‌آید.

زگیل‌های برآمده حدوداً اندازه برآمدگی‌شان بین 1 تا 5 میلی‌متر است و تعدادشان هم زیاد است. زگیل‌ها توسط ویروس پاپی لؤم انسانی یا HPV ایجاد می‌شوند. این ویروس واگیردار می‌باشد و می‌تواند با کوچک‌ترین خراش وارد بدن شود و زائده‌های پوستی زیادی ایجاد کند.

هنگامی‌که این ویروس وارد پوست می‌شود روی سلول‌های پوستی تأثیر می‌گذارد و تکثیر می‌شود.

درمان خانگی زگیل

نام دیگر زگیل‌های مسطح زگیل جوانی است که در کودکان و نوجوانان بیشتر دیده می‌شود. عواملی مانند صدمه دیدن پوست، استفاده از تیغ، عرق کردن، بهداشت ضعیف در ایجاد زگیل مسطح می‌توانند نقش داشته باشند. در زیر به برخی مواد غذایی که می تواند به درمان زگیل کمک کند اشاره می کنیم:

1-سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل دارا بودن اسید استیک با هرگونه رشد سلول‌ها و بافت‌های غیرعادی پوست مقابله می‌کند. سرکه سیب سرشار از خواص ضد ویروسی می‌باشد و درمان زگیل‌ها را سرعت می‌دهد. یک پارچه نخی را درون سرکه بزنید تا کاملاً مرطوب شود. بعد پارچه را روی نواحی زگیل دار بمالید و محل را باند پیچی کنید و بگذارید شب تا صبح بماند. این کار را هرروز انجام دهید تا زگیل‌ها نابود شوند البته باید سرکه سیب و آب را به مقدار مساوی ترکیب و بعد مراحل را انجام دهید.

درمان خانگی زگیل با سرکه سیب

2-نوارچسب کانال دار یا سوراخ‌دار

نوارچسب سوراخ‌دار نیز برای درمان زگیل مناسب است و می‌تواند زگیل را کوچک و نابود کند. این نوارها ناحیه زگیل دار را تحریک می‌کند و سیستم ایمنی بدن را به مبارزه با ویروس‌ها دعوت می‌کند اول محل زگیل را تمیز و خشک‌کنید و کمی نوار به‌اندازه مناسب ببرید و روی زگیل بچسبانید و بعد از دو روز نوار را جدا کنید و پوست‌های مرده را جدا کنید این کار را باید هرروز انجام دهید تا زگیل‌ها از بین بروند. این نوار را فقط روی صورت استفاده نکنید.

درمان خانگی زگیل با چسب کانال دار

3-پوست موز

پوست موز به دلیل دارا بودن آنزیم پروتئولیتیک سبب از بین رفتن زگیل‌ها می‌شود. شب‌ها قبل از خوابیدن پوست موز را روی زگیل‌ها قرار دهید و تا صبح به حال خود رها کنید. این کار را باید تا زمانی که زگیل‌ها نابود شوند ادامه دهید. خوردن موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید چون موز سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

در طبیب لند بخوانید  انواع زگیل و روش‌های درمانی آن

درمان خانگی زگیل با پوست موز

4-سیر

سیر خاصیت ضدویروسی قوی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. یک حبه سیر را له کنید و روی زگیل‌ها بمالید پانسمان کنید و 20 دقیقه بعد محل را بشویید. این کار را باید روزی 2 بار انجام دهید تا زگیل‌ها نابود شوند. در پخت ‌و پز نیز از سیر استفاده کنید.

درمان خانگی زگیل با سیر

5-روغن درخت چای

چند قطره از روغن چای را در یک قاشق روغن ‌زیتون ریخته و مواد به‌ دست ‌آمده را روی زگیل‌ها بمالید و 2 ساعت به حال خود رها کنید. سپس محل را با آب گرم بشویید. این کار را روزی دو بار انجام دهید.

درمان خانگی زگیل با روغن درخت چای

6-آسپرین:

آسپرین دارای اسید سالیسیلیک می‌باشد که پوست را تحریک می‌کند و سیستم ایمنی بدن را برای درمان پوست آسیب‌دیده فعال می‌کند. این کار باعث نابود شدن زگیل می‌شود. مقداری آسپرین را له کنید و مقداری به آن آب اضافه کنید و بعد خمیر به‌دست‌آمده را روی زگیل‌ها بمالید بعد از 10 دقیقه بشویید و خشک‌کنید و بد پانسمان کنید و اجازه دهید تا صبح با پانسمان بماند این کار را باید 2 هفته و روزی دو بار انجام دهید.

درمان خانگی زگیل با قرص آسپرین

7-پماد زینک

پماد زینک دارای اسیدلاکتیک و اسید سالیسیلیک می‌باشد که برای درمان زگیل مسطح مفید می‌باشد. ابتدا محلی که زگیل دارد را تمیز کنید و بعد پماد را روی آن بمالید و بعد از نیم ساعت پوست را تمیز کنید.

درمان خانگی زگیل با پماد زینک

8-روغن پونه کوهی

برای انجام درمان خانگی زگیل با این روغن، 7 قطره روغن پونه کوهی را با یک قاشق روغن‌زیتون و نارگیل و کرچک ترکیب کنید. محلول به‌دست‌آمده را روی زگیل‌ها بمالید و بعد از چند ساعت بشویید. این کار را باید 2 هفته و روزی 2 بار انجام دهید.

درمان خانگی زگیل با روغت پونه کوهی

9-روغن کرچک

روغن کرچک نیز برای درمان خانگی زگیل مناسب است این روغن از رسیدن هوا و رطوبت به ویروس جلوگیری می‌کند و زگیل کم‌کم نابود می‌شود. برای انجام این کار با یک پارچه نخی روغن را به زگیل‌ها بمالید و بگذارید به حال خود باشد و نیاز به شستن هم نیست.

درمان خانگی زگیل با روغن کرچک

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.