درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

سیاهی زیر بغل، گردن، زانوها و آرنج ها معمولا نشانه یا علائم چیز جدی و خاصی نیستند. با این حال، این وضعیت در برخی افراد ممکن است باعث خجالت آنها شود به ویژه در هنگام پوشیدن مایو یا لباس رکابی. سیاهی زیر بغل باعث می شود تا از پوشیدن لباس های بدون آستین و تاپ خجالت و ناراحت شویم. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و مو بهترین درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج را که به طور طبیعی عمل می کنند را ارائه می دهیم.

درمان خانگی برای رفع سیاهی زیر بغل و گردن

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

سیاهی زیر بغل، گردن، زانوها و آرنج ها به واسطه اصلاح، استفاده بیش از حد از ضد عرق و دئودورانت، انباشته شدن سلول های مرده پوست ، عفونت باکتریایی، بارداری و دیابت ایجاد می شود. علاوه بر زیر بغل ، پوست مناطق رایج دیگری مانند گردن، آرنج، زانو و کشاله ران نیز تیره می شوند.

رفع سیاهی زیر بغل با اسکراب بادام

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

بادام غنی از ویتامین E است که باعث روشنی تیرگی پوست گردن می شود و پوست شما را جوان نگه می دارد. همچنین ویژگی های روشن کنندگی برای پوست دارد که به تغییر رنگ پوست کمک می کند. به علاوه، بادام دارای ترکیبات مختلف بیولوژیکی (phytochemicals ) قوی می باشد که برای روشن کردن پوست تیره زیر بغل مفید است.

مواد لازم

 • بادام، 5 تا 8 عدد
 • عسل یک قاشق چایخوری
 • شیر یک قاشق چایخوری

 نحوه مصرف

ابتدا، بادام را در یک کاسه بریزید و شیر را به همراه عسل به آن اضافه کنید. تمام مواد را خوب مخلوط کنید و روی نواحی تیره گردن و زیر بغل بگذارید. بعد از گذشت تقریبا نیم ساعت، با آب بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید.

 اثرات جانبی

خوردن بیش از حد بادام باعث ایجاد حساسیت می شود اما در صورتی که برای پوست استفاده شود، به نظر بی خطر می رسد.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

بلغور جو دوسر

جو دوسر حاوی ساپونین است که برای پاکسازی پوست و از بین بردن سمومی که باعث تغییر رنگ پوست می شوند، مناسب است.  همچنین، غنی از اسید های آمینه است که به محو شدن آثار زخم، رنگ پریدگی و لکه های سیاه پوست کمک می کند. آنتی اکسیدان ها برای ترمیم پوست آسیب دیده مفید هستند. علاوه بر این، از خشکی پوست که سبب تیره شدن پوست گردن می شود، پیشگیری می کند.

روش اول

 مواد لازم
 • جو دوسر دو قاشق غذاخوری
 • گوجه فرنگی تازه دو قاشق غذاخوری
 نحوه مصرف

گوجه فرنگی تازه را به جو اضافه کرده و خوب مخلوط کنید تا  خمیر ضخیمی به دست آید. این خمیر را روی نواحی آسیب دیده بگذارید و باحرکات دایره ای، ماساژ دهید. پس از حدود 20 دقیقه، با آب سرد بشویید. برای کسب بهترین نتایج، این روش را دو بار در هفته تکرار کنید.

 روش دوم

 مواد لازم
 • جو دوسر دو قاشق غذاخوری
 • عسل یک قاشق غذاخوری
 • آب لیمو یک قاشق چایخوری
 نحوه مصرف

آب لیمو، بلغور جو دوسر و عسل را در یک کاسه مخلوط کنید تا خمیر شوند. با استفاده از یک تکه پنبه، آن را بر روی گردن و زیر بغل خود ماساژ دهید و بعد از ده دقیقه با آب گرم بشویید. این روش را دو بار در هفته تکرارکنید.

 هشدار

پس از استفاده از جو دوسر، اگر احساس سوزش و قرمزی داشتید، از آن به هیچ شکلی استفاده نکنید.

رفع سیاهی زیر بغل و گردن با اسکراب گردو

گردوها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می توانند منافذ بسته پوست را تمیز کنند و سلول های مرده پوست را نیز از بین ببرند و در درمان تیرگی زیر بغل، موثر هستند. علاوه بر این، شامل ویتامین ها و مواد معدنی است که همگی باعث تغذیه پوست می شوند. از این گذشته، می تواند پوست را مرطوب سازد و مسائل مختلفی از جمله تیرگی پوست گردن را درمان کند.

گردوها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می توانند منافذ بسته پوست را تمیز کنند و سلول های مرده پوست را نیز از بین ببرند و در درمان تیرگی زیر بغل، موثر هستند. علاوه بر این، شامل ویتامین ها و مواد معدنی است که همگی باعث تغذیه پوست می شوند. از این گذشته، می تواند پوست را مرطوب سازد و مسائل مختلفی از جمله تیرگی پوست گردن را درمان کند.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

مواد لازم

 • گردو، 8 تا 10 عدد
 • کشک دو قاشق چایخوری
نحوه مصرف

ابتدا گردو ها را له کرده و کشک را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا خمیر چسبنده ای به دست آید و آن را روی گردن و زیر بغل خود بگذارید. این خمیر را به آرامی و به مدت 10 دقیقه بر روی نواحی تیره، ماساژ دهید. بعد از حدود 30 دقیقه، با آب بشوئید.

اثرات جانبی

گردو اگر از گردو به طور منظم روی پوست خود استفاده کنید، می تواند باعث سرطان لب شود زیرا دارای یک ماده شیمیایی به نام ژاگلون می باشد. به غیر از این، استفاده موضعی از برگ گردو باعث بروز آکنه، زخم، اگزما همراه با برخی از عفونت های دیگر پوستی می شود.

آرد نخود

استفاده منظم از آرد نخود، برای حذف سلول های مرده پوست و سفید کردن زیر بغل مناسب است. آرد نخود نیز نوعی اسکراب عالی است که باعث محو شدن نواحی تیره پوست می‌شود. همچنین برای از بین بردن سلول های مرده پوست کل بدن مفید است و چربی و چروک زیادی پوست را از بین می‌برد.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

مواد لازم

 • آرد نخود، دو قاشق غذاخوری
 • ماست ترش
 • آب لیمو
نحوه مصرف

آرد نخود و یک قاشق غذاخوری ماست ترش و آب لیمو را درون کاسه ای بریزید و کاملا مخلوط کنید تا خمیر شوند و روی نواحی تیره پوست قرار دهید. بعد از 30 دقیقه با آب گرم بشویید. برای گرفتن نتایج سریع تر، هر روز و به مدت 2 هفته این کار را تکرار کنید.

هشدار

اگر به حبوبات حساسیت دارید، از مصرف آرد نخود اجتناب کنید.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

خیار و تاثیر آن بر سیاهی زیر بغل

خیار اثرات سفید کنندگی طبیعی دارد، که برای روشن کردن سیاهی زیر بغل ، مناسب است. علاوه بر این، ظاهر پوست گردن را نیز بهبود می بخشد. همچنین، به حذف سلول های مرده پوست کمک می کند و به خاطر خواص آرام بخشی که دارد، باعث درخشندگی پوست می شود. همچنین سبب سفیدی پوست شده و به روند بهبودی کمک می کند.

روش اول

آب خیار یا خیار رنده شده را بر روی پوست گردن و زیر بغل خود بگذارید. به آرامی به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید و سپس با آب سرد یا گلاب بشویید.

روش دوم

 مواد لازم
 • 1 عدد خیار
 • آب لیمو دو قاشق غذاخور
 • ی کمی پودر زردچوبه

آب خیار را بگیرید و چهار قاشق غذا خوری از آن را در یک کاسه بریزید. سپس، پودر زردچوبه و آب لیمو را به آن اضافه کنید. این مواد را به خوبی مخلوط کرده و روی نواحی آسیب دیده قرار دهید.  اجازه دهید نیم ساعت بمانند و سپس با آب، بشویید. از این روش درمانی هر روز و به مدت دو هفته استفاده کنید.

هشدار

اگر به خربزه، گرده ابروسیا، دانه های آفتابگردان و موز حساسیت دارید، از مصرف خیار اجتناب کنید.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج
 سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی دارد که باکتری ها را از بین می برد و چرک، چربی بیش از حد پوست و سمومی که باعث تغییر رنگ پوست می شوند را از سطح پوست پاک می کند. همچنین دارای اسید آمینه و هیدروکسیل آلفا است که به حل شدن رسوبات چربی پوست و سلول های مرده پوست کمک می کند. علاوه بر این، اسید استیک موجود در آن می تواند با لایه برداری و روشن کردن پوست، رنگ تیره زانو ها و آرنج ها را از بین ببرد.

مواد لازم
 • سرکه سیب
 • آب
نحوه مصرف

سرکه سیب و آب را خوب مخلوط کنید. با استفاده از یک تکه پنبه، این مخلوط را روی پوست زیر بغل، آرنج و زانوی خود بمالید و پس از 15 دقیقه آن را بشویید. بهتر است این درمان را 3 تا 4 بار در هفته انجام دهید تا تفاوت رنگ را متوجه شوید.

 هشدار

اگر پوست حساسی دارید، از مخلوط یک قاشق چایخوری آب، یک قاشق چایخوری سرکه سیب و جوش شیرین استفاده کنید.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

روغن بادام و رفع سیاهی زیر بغل و آرنج ها و زانوها

روغن بادام یک داروی گیاهی قوی است که برای روشن کردن پوست تیره زیر بغل استفاده می شود. روغن بادام حاوی ویتامین E است که به بهبود پوست اطراف ناحیه زانو کمک می کند و تیرگی پوست را از بین می برد.

مواد لازم
 • آب گرم
 • روغن بادام، یک قاشق غذاخوری
 نحوه مصرف

روغن بادام را به مدت 5 دقیقه، بر روی مناطق آسیب دیده ماساژ داده و اجازه دهید تا حدود 10 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب گرم بشویید. این روش را یک بار و به صورت منظم و به مدت دو هفته تکرار کنید.

 عوارض جانبی روغن بادام

استفاده از روغن بادام برای هر کسی مفید است. اما این هنوز یک نوع از بادام است و افرادی که به آجیل آلرژی دارند، نباید از محصولاتی که حاوی روغن بادام هستند، استفاده کنند.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

گلیسیرین و گلاب

گلاب فواید زیادی برای پوست دارد از جمله روشن کردن پوست، مرطوب کننده، تسکین دهنده، محرک گردش خون و تعادل PH پوست. گلیسیرین نیز یک نرم کننده قوی است که به نرمی شدن پوست خشک، کمک می کند.

مواد لازم
 • گلاب ، ¼ قاشق چایخوری
 • گلیسیرین، چهار قاشق چایخوری
 • آب لیمو، سه قاشق غذاخوری
 نحوه مصرف

تمام مواد را در یک کاسه بریزید و مخلوط کنید و آن را روی  نواحی تیره پوست قرار دهید و پس از خشک شدن، با آب ولرم بشویید.

عوارض جانبی

گلیسیرین گاهی اوقات مصرف مقادیر زیادی از گلیسیرین، باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. برخی از افراد ممکن است به گلیسیرین حساسیت داشته باشند، بنابراین بهتر است از مصرف محصولات حاوی گلیسیرین اجتناب کنند. خارش، جوش و قرمزی پوست بعضی از حساسیت های رایج هستند که بر اثر استفاده از گلیسیرین ایجاد می شوند.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

دلایل تیرگی

 پوست سلول های مرده

پوست سلول های مرده پوست باعث تیرگی زیر بغل شما می شوند. سلول های مرده معمولا در زیر پوست شما تجمع می کنند و منجر به تغییر رنگ پوست می شوند. شما می توانید به مدت دو هفته، با استفاده از یک صابون ملایم، به آرامی پوست زیر بغل خود را لایه برداری کنید اما لایه برداری آنقدر زیاد نباشد که باعث تحریک پوست شود.

تراشیدن و اصلاح

اصلاح فقط باعث کم شدن موهای سطح پوست می شود. اصلاح منظم همچنین می تواند باعث سوزش و تیره شدن پوست شود. برای اصلاح از تیغ استفاده نکنید و سعی کنید برای حذف موهای زائد از لیزر یا موم استفاده کنید.

 پوشیدن لباس های تنگ

لباس های تنگ در اطراف ناحیه زیر بغل می تواند منجر به تیره شدن و تغییر رنگ پوست شود. برای جلوگیری از این مشکل باید لباس های گشاد و آزاد بپوشید.

 دئودورانت ها

اگرچه ضد عرق ها و دئودورانت ها به از بین بردن بوی بدن کمک می کنند، اما مواد شیمیایی مضری دارند که پوست را تحریک کرده و باعث تغییر رنگ آن می شوند. شما می توانید از مواد طبیعی را برای مبارزه با بوی بدن خود استفاده کنید مانند جوش شیرین یا اینکه از  دئودورانت های ملایمی استفاده کنید.

پرفیوژن و سیاهی زیر بغل و آرنج ها و زانوها

پرفیوژن باعث می شود که پوست، بیش از حد، ملانین تولید کند. برای از بین بردن مقدار زیاد ملانین، از کرم سفید کننده پوست استفاده کنید همچنین می توانید برای مبارزه با رنگدانه های پوست، از روش لیزر نیز استفاده کنید.

درمان خانگی سیاهی زیر بغل، گردن، زانو و آرنج

برخی نکات برای پیشگیری از سیاهی زیر بغل

علاوه بر این روش های درمانی، می توانید از یک سری نکات ساده برای پیشگیری از تیرگی زیر بغل، استفاده کنید:

 اجتناب از مصرف دئودورانت ها

دئودورانت ها دارای مواد شیمیایی هستند که باعث تیرگی پوست زیر بغل می شوند. در عوض، شما باید از دئودورانت ها و ضد عرق های طبیعی مانند روغن نارگیل، جوش شیرین یا گلاب استفاده کنید.

 استفاده از مرطوب کننده

بهتر است از مرطوب کننده های طبیعی مانند آلوئه ورا، روغن نارگیل یا لسیتین استفاده کنید و حداقل دو بار در روز پوست زیر بغل خود را مرطوب کنید.

 پرهیز از کرم های موبر

این کرم ها حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند منجر به جوش، سوزش، خارش، و سایر اختلالات پوستی شوند. به جای آن، بهتر است از موم استفاده کنید.

به جای تراشیدن از موم استفاده کنید

تراشیدن، باعث ضخیم شدن مو و  تغییر رنگ زیر بغل می شود. اگر پوست حساسی دارید، از موم های گیاهی مناسب برای پوست های حساس، استفاده کنید.

 کنترل وزن

تجمع چربی در زیر بغل و تماس با لباس، سبب تغییر رنگ و تیرگی پوست زیر بغل می شود.بگذارید پوست شما نفس بکشد.

 لباس های تنگ نپوشید

زیرا باعث اصطکاک شده و منجر به بروز جوش می شوند. بنابراین باید از لباس های پنبه ای و لباس هایی که با پوست شما مهربان هستند، استفاده کنید.

دوش گرفتن

حمام نکردن منجر به تجمع باکتری هایی می شود که مسبب ایجاد رنگدانه ها و عرق هستند. شما می توانید هر نوع روغن مرکبات را بدون اینکه با آب مخلوط کنید، استفاده کنید تا از تیرگی پوست زیر بغل پیشگیری کند.

 رعایت بهداشت

لایه برداری به طور مرتب، کمک می کند تا سلول های مرده پوست که باعث ایجاد لکه های تیره و برآمدگی های زیر پوست می شوند، از بین بروند در زمان لایه برداری ، به یاد داشته باشید که این کار را به ملایمت انجام دهید زیرا پوست زیر بغل بسیار نازک است. لایه برداری شدید ممکن است منجر به خارش و زخم شود.

 

پایگاه سلامت و زیبایی طبیب‌لند