درمان خشکی و ترک های پا

 

زمانی که پاهیتان خشک می شوند کف پاهایتان ترک می خورند علت خشکی و ترک کف پا می تواند شرایط آب و هوایی سرد ، نوع کفش و حتی بالا رفتن سن باشد .هرچند که این مشکل خطرناک نیست اما راهکارهایی برای درمان آن وجود دارد.

علت اصلی ترک پا ها خشکی است که باید درمان شود اگر ترک ها برطرف نشوند روز به روز بدتر و بدتر می شوند و ممکن است نتوانید به درستی راه بروید. اگر جلوی ترک پا را نگیرید ممکن است مشکلات دیگری نیز پیش بیاید مانند عفونت چون آلودگی به آسانی به پاهایتان منتقل می شود و سبب عفونت می شود.

درمان خشکی و ترک های پا

روغن گیاهی

یکی از راه های درمان خانگی مشکلات پوستی پا و رفع خشکی و ترک پا استفاده از روغن گیاهی جامد است.اول پاهایتان را خوب بشویید تا عاری از آلودگی باشند.بعد پاهایتان را با حوله تمیز خشک کنید و بعد از خشک کردن یک لایه ضخیم روغن را روی ناحیه ترک خوره و خشک پا بمالید روغن باید شب تا صبح روی پا بماند و جذب پا شود و سلول های مرده پوست را ترمیم کند البته این کار را باید هفته ای سه بار انجام دهید.

سنگ پا

پاهایتان را به مدت 15 دقیقه در آب گرم بگذارید و بعد بخش های خشک و ترک خورده پا را با سنگ پا بمالید.این کار پوست ها و سلول های مرده پا را جدا می کند .وقتی سلول ها و پوست های مرده از پا جدا شوند باعث زیبایی پا می شود.و بعد پاهایتان را با حوله خشک کرده و مرطوب کننده بزنید برای گرفتن نتیجه بهتر این کار را هفته ای دو بار انجام دهید و بهتر است از جوراب نخی استفاده کنید .

 

لایه برداری

مقداری روغن زیتون و شکر قهوه ای را با هم مخلوط کنید و آن را به تمام سطح پا بمالید و 15دقیقه ماساژ دهید  و بعد پاهایتان را با آب سر بشویید و سپس خشک کنید.

 

وازلین

برای محافظت از پوست پا وازلین بمالید .مقدار زیادی وازلین را به تمام پا بمالید و توصیه می شود این کار را در شب انجام دهید تا چربی و رطوبت به عمق پوست پایتان برسد.می توانید بعد از زدن وازلین جوراب بپوشید.

 

خمیر موز

دو عدد موز رسیده را در مخلوط کن ریخته تا کاملا پوره شود و خمیر غلیظی به دست آید حالا پاهایتان را با آب بشویید و خشک کنید و لایه ی نازکی از خمیر را روی ناحیه ترک خوره پا بمالید  و باید حدود 15 دقیقه بماند و بعد آب گرم بشویید  این کار  را حداقل هفته ای یک بار باید انجام دهید .

 

گذاشتن پا ها در مخلوطی از آب و عسل

این کار پوست خشک را نرم می کند . یک فنجان عسل را در تشت آب حل کرده  و پاهایتان را 15 دقیقه در آن بگذارید .عسل سرعت بهبود را سریع می کند و پوست را هم نرم می کند .

 

ترکیب آبلیمو و وازلین

یک قاشق وازلین و یک فنجان آبلیمو را مخلوط کنید .اول پاهایتان را در مقداری شامپو و آب بگذارید تا خیس شود و بعد پاهایتان را با آب ولرم بشویید  و با حوله خشک کنید  و بعد ترکیب وازلین و آبلیمو را به پاهایتان بمالید . این کار را هر روز انجام دهید.