درمان شوره سر در فصل زمستان

شوره سر یکی از مشکلات پوستی محسوب می شود که این مشکل در فصل زمستان بیشتر می شود چون در معرض خشکی قرار می گیرد هوای سرد رطوبت پوست را نابود می کند . خشکی پوست سر باعث مشکلاتی مثل شوره سر و خارش پوست سر می شود.اما نگران نباشید می توانید درمان کنید.

درمان شوره سر در فصل زمستان
هر چند که زمستان زیباست اما مشکلاتی برای هر فرد ایجاد می کند مث شوره سر که مانند برف از سر می ریزد .سلول های مرده سر باعث به وجود آمدن شوره سر می شوند.اگر مشکل شوره سر در فصل زمستان برایتان ایجاد می شود می توانید راه حل های ساده و تاثیرگذاری را برای درمان شوره سر در فصل زمستان انجام دهید.

شستن منظم مو

 در فصل زمستان به دلیل سرمای زیاد کمتر از روزهای گرم تابستان موهای خود را می شویید.اما باید بدانید که کثیفی مو و سر می تواند شرایط شوره سر را بدتر کندو حتی می تواند باعث خارش پوست سر شود.

توصیه می شود که سر خود را منظم بشویید اما شستشوی بیش از اندازه باعث خشکی پوست سر و شوره سر می شود.شامپو نقش مهمی در برطرف کردن موی سر دارد . زمانی که شامپو را روی موی خود می ریزد پوست سرتان را خوب ماساژ دهید حداقل یک دقیق شامپو باید روی سر بماند بعد آن را بشویید.بهتر است آب کشی را با آب ولرم انجام دهید از آب داغ هم استفاده نکنید زیرا رطوبت پوست و مو را از بین می برد و باعث خشکی بیشتر پوست می شود.


ماساژ منظم با روغن

یکی از بهترین روش ها برای درمان و پیشگیری از شوره سر ماساژ دادن مو و پوست سر با روغن ولرم است.این ماساژ دادن هم رای موی خشک و هم موی چرب مفید است.روغن رطوبت مورد نیاز پوست خشک را برطرف می کند روغن تولید بیش از اندازه چربی پوست سر را کنترل می کند و برای پوست سر خشک بسیار مفید است.

اما با این کار مو و پوست سر چرب می شود در صورتی که پوست سر خشک است.وقتی موهای خود را چرب می کنید به چربی پوست سر خود کمک می کنید.مقداری روغن نارگیل یا زیتون یا بادام را گرم کرده و روی ریشه های مو خود بمالید و از نوک انگشتانتان برای ماساژ دادن پوست سر به مدت 10 دقیقه کمک بگیرید.و بگذارید یک ساعت روغن روی سرتان بماند و بعد موهای خود را با شامپو بشویید . این کار را هفته ای دو یا سه بار انجام بدهید.


استفاده از شانه و برس

همیشه موهایتان را شانه کنید موی به هم ریخته ظاهر زیبایی ندارد و باعث شوره سر می شود.برای پیشگیری از شوره سر بهتر است هر روز موهای خود را شانه کنید.شانه کشیدن مو با برس یا شانه جریان خون به سمت پوست سر را تحریک می کند که برای داشتن موی سالم و بدون شوره اهمیت دارد.حتما از تمیز بودن شانه سر اطمینان حاصل کنید.شانه خود را با آب گرم بشویید تا آلودگی و چربی های پوست از بین برود.


درمان شوره سر با سرکه سیب

سرکه سیب را منظم به پوست سر خود برای پیشگیری و بهبود شوره سر بمالید.سرکه سیب منافذ بسته پوست و فولیکول های مو را تمیز و به عنوان پاک کننده طبیعی عمل می کند. دو قاشق غذاخوری سرکه سیب خام را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید.این محلول را روی پوست بریزید و ماساژ دهید و این باید حدود پنج دقیقه روی پوستتان بماند و بعد موهایتان را با آب ولرم بشویید . این روش را هفته ای دو یا سه بار انجام دهید.


استرس خود را مدیریت کنید

یکی از دلایل شوره سر می تواند استرس زیاد باشد.تعادل شیمیایی به وسیله ی استرس تغییر می کند که باعث ترشح زیاد چربی روی پوست سر می شود و باعث ایجاد شوره سر می شود.برای اینکه استرستان را مدیریت کنید هر روز صبح مدیتیشن انجام دهید تا به آرامش دست یابید و یا می توانید پیاده روی یا یوگا را انجام دهید.


لذت بردن از نور خورشید

کمی نور خورشید به پیشگیری از شوره سر کمک می کند تولید ویتامین Dبا نور خوشید انجام می شود و پوست سر را به تولید چربی تحریک می کند.برای جلوگیری از شوره سر صبح یا اواخر بعد ظهر چند دقیقه ا در معرض نور خوشید قرار بگیرید .اما در ساعاتی که نور خورشید بیشترین قدرت را دارد مانند ظهر دوری کنید.برای محافظت از پوست کرم ضد آفتاب و لباس مناسب بپوشید.

درمان شوره سر در فصل زمستان
6-از دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید : همانطور که گفتیم هوای خشک زمستان پوست سر را خشک و باعث بیشتر شدن شوره سر می شود .برای افزودن رطوبت می توانید از دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید.


7-توجه به تغذیه : یک تغذیه ناسالم می تواند دلیل اصلی مشکل شوره سر شود.از مواد غذایی حاوی ویتامین B6استفاده کنید مانند فلفل های قرمز و سبز خام؛بوقلمون،فندق،سیب زمینی،ماهی های چرب،بادام هندی . و مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3مانند بذر کتان،گردو،زیتون و تخم مرغ اشاره کرد.


8-خوردن آب زیاد : میزان خوردن آب می تواند مشکل شوره سر را حل و درمان کن.آب هم مانند تغذیه اهمیت زیادی دارد.