از هایپرپیگمنتیشن چه می دانید؟

هایپرپیگمنتیشن اصطلاحی است که پزشکان و متخصصان در مورد قسمت هایی از پوست که نسبت به نواحی اطراف خود تیره تر می شوند، بکار می برند. هایپرپیگمنتیشن انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به لکه های پوست ناشی از پیری، ملاسما و هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب اشاره نمود. هر یک از این انواع، علل مختلفی دارند و هر کدام از آنها نیازمند درمان هایی نظیر استفاده از کرم یا عمل های زیبایی می باشد.

درمان لکه های پوست یا هایپرپیگمنتیشن

هایپرپیگمنتیشن چه زمانی بوجود می آید؟

هایپرپیگمنتیشن زمانی بوجود می آید که تولید ملانین -رنگدانه ای که به پوست شما رنگ می دهد- در پوست از حدی تجاوز می کند. این امر موجب شکل گیری لکه های پوستی یا تیره شدن  بخشهایی از پوست می شود.

پدیده هایپرپیگمنتیشن جز مشکلات شایع پوستی که می تواند همه نوع پوستی را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از انواع هایپرپیگمنتیشن از قبیل ملاسما و لکه های ناشی از نور خورشید اغلب در نواحی ای که بیشتر در معرض تابش خورشید هستند (مانند صورت و دستها) ظاهر می گردد. نوع دیگری از هایپرپیگمنتیشن ممکن است پس از وارد شده آسیبی به پوست مانند بریدگی، سوختگی، آکنه با لوپوس بوجود آید. این نوع هایپرپیگمنتیشن می تواند در هر ناحیه ای از پوست ایجاد شود.

افزایش رنگدانه ها در مناطقی از پوست معمولا بی خطر است. اما در پاره ای از مواردی می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد.

چگونه با هایپرپیگمنتیشن مقابله کنیم؟

اگرچه هایپرپیگمنتیشن جز بیماریهای خطرناک برای پوست محسوب نمی شود، اما افراد به خاطر ظاهر شدن این مشکل همیشه بدنبال راهی برای رهایی از این تیرگی هستند. به این منظور، روش های مختلف درمانی وجود دارد که برخی از آن ها را به راحتی می توانید در خانه اجرا کنید.

به منظور پیشگیری و متوقف کردن مسیر پیشرفت هایپرپیگمنتیشن به توصیه های زیر عمل کنید.

 • مراقب اشعه های خورشید باشید: مصرف ضد آفتاب با SPF30 یا بالاتر را هرگز فراموش نکنید
 • از دستکاری پوست خود بپرهیزید: اگر به پوست شما آسیبی وارد شده است، سعی کنید از دستکاری لکه، زخم و جراحت حاصل از آن بپرهیزید تا پوست شما دچار هایپرپیگمنتیشن و تیرگی نشود.

به منظور روشن کردن قسمت های تیره پوست و از بین بردن هایپرپیگمنتیشن می توان راه حل های درمانی زیر را بکار برد:

۱- کرم های موضعی

بسیاری از افراد به منظور رفع هایپرپیگمنتیشن از کرمهای موضعی استفاده می کنند که دارای موادی هستند که پوست را روشن می کنند. برخی از این کرم ها عبارتند از:

 • آسید آزلاییک
 • کورتیکو استروییدها
 • هیدروکینون
 • اسید کوجیک
 • رتینوئیدها مانند ترتینوئین
 • ویتامبن سی C

۲- عمل های زیبایی

برخی از عمل های زیبایی روی روشن شدن پوست و کمرنگ کردن ظاهر هایپرپیگمنتیشن اثر گذارند. از جمله این عمل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان با لیزر
 • IPL یا سیستم های نور شدید پالسی
 • پیلینگ ها یا لایه برداری های شیمیایی
 • میکرودرم ابریژن
در طبیب لند بخوانید  چگونه از شر ترک های پوستی خلاص شویم؟

درمان لکه های پوست با لیزر

افرادی که قصد انجام این اقدامات را دارند باید پیش از شروع آن درباره جنبه های مختلف آن و همچنین عوارض جانبی آن با یک متخصص پوست مشورت کنند.

برای مشاوره در خصوص انجام لیزر و رفع لکه های پوستی با مرکز زیبایی طبیب لند تماس بگیرید.

درمان های خانگی برای هایپرپیگمنتیشن

اگر در رابطه با روشن کردن پوست دچار هایپرپیگمنتیشن با استفاده از درمان های خانگی، تحقیقات جامع و گسترده ای صورت نگرفته، اما می توان برای روشن کردن قسمت های تیره پوست از برخی روشهای خانگی نیز کمک گرفت.

اگر قصد دارید یک روش درمانی جدید را روی پوست خود آغاز کنید بهتر است  ابتدا آن را روی ناحیه کوچکی از پوست امتحان کرده و صبر کنید تا از عدم حساسیت و التهاب پوست پیشگیری نمایید.

طی تحقیقاتی که به تازگی درباره درمان های خانگی هایپرپیگمنتیشن انجام شده، استفاده از موارد زیر به منظور برطرف کردن هایپرپیگمنتیشن تا حدود زیادی موثر است:

۱- آلوئه ورا

آلوئه سین به عنوان یکی از ترکیبات اصلی  موجود در آلوئه ورا می تواند با جلوگیری از تولید ملانین در پوست به روشن شدن هایپرپیگمنتیشن در مناطق مختلف پوست کمک کند. می توانید ژل آلوئه ورا را بطور مستقیم از خود گیاه خارج کرده و روزانه به پوست خود بمالید.

۲- شیرین بیان

عصاره شیرین بیان نیز برای از بین بردن هایپرپیگمنتیشن موثر است. تحقیقات نشان می دهد یکی از عصاره های شیرین بیان تخت عنوان گلابریدین دارای خواص ضد التهاب، آنتی اکسیدانی و سفید کنندگی است. محصولات حاوی گلابریدین در داروخانه ها نیز موجود است.

۳- چای سبز

چای سبز موجب بهبود نسبی هایپرپیگمنتیشن می گردد. تا کنون تحقیقات گسترده ای پیرامون اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی چای سبز صورت گرفته است. اما در رابطه با تاثیر این ماده روی بهبود ملاسما و آفتاب سوختگی مطالعات انگشت شماره انجام شده است. بنابراین، مستندات جامع تری در این رابطه مورد نیاز است.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.