درمان ملاسما در مردان و زنان

 

ملاسما یک نوع عارضه ی پوستی می باشد که این عارضه بیشتر در زنان باردار رایج است و به صورت لکه های پوستی ظاهر می شود . اصولا این لکه های پوستی به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی می باشد چون اکثر افراد بعد از زایمان بهبود پیدا می کنند .

این لک های ناشی از ملاسما بیشتر در روی گونه ، پل بینی ، پیشانی ، چانه و بالای لب ، نوک سینه و شکم دیده می شود و قسمت هایی مانند مچ ، ساعد دست و گردن که در معرض نور خورشید است هم دیده می شود .

این عارضه در زنان باردار رایج و به ماسک بارداری معروف است . این لک ها می تواند به دلیل استفاده از قرص های جلوگیری ایجاد شود وقتی زنان زایمان می کنند یا قرص جلوگیری را متوقف می کنند این لک ها کم کم و خود به خود از بین می روند .

درمان ملاسما در مردان و زنان

لکه های قهوه ای ملاسما بعد از زایمان کم رنگ می شود اما کاملا از بین نمی رود . افرادی که پوست های تیره تری دارند در مغرض عارضه پوستی پلاسما بیشتر قرار می گیرندبه دلیل اینکه ملانوسیت های فعال در پوست آنها بیشتر از افراد با پوست روشن است .

ملاسما به دلیل این در زنان باردار بیشتر است که دچار تغییرات هورمونی می شوند یعنی سلول های تولیدکننده رنگ در پوست بدن رنگ بیش از حدی را تولید می کند .

علائم شایع عارضه پوستی پلاسما

  • ژنتیک
  • استرس
  • اختلالات هورمونی
  • رژیم ناکافی
  • حذف نکردن سلول های مرده
  • استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی
  • کمبود خواب
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • درمان های خانگی برای درمان پلاسما

 

درمان ملاسما در مردان و زنان

 

1-بادمجان

– بادمجان و سرکه : 2 بادمجان را خوب بشویید و بعد برش دهید و با مقداری سرکه در یک کاسه بریزید . صورتتان را بشویید و برش های بادمجان را روی صورت بگذارید و بعد از یک ربع با آب سرد بشویید این درمان را باید هفته ای دو بار انجام دهید .

– بادمجان و لیمو : لیمو یک عنصر عالی و بی نظیر برای مراثبت از پوست می باشد . لیمو سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین c می باشد که به درمان ملاسما کمک می کند .
یک بادمجان را خوب شسته و کاملا له کنید و کی به آن آبلیمو اضافه کنید و هم بزنید و صورتتان را خوب بشویید و ترکیب بادمجان و لیمو را به صورتتان بمالید و 5 دقیقه آرام ماساژ دهید و بعد از 20 دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید.

در استفاده از این روش زیاده روی نکنید زیرا استفاده بیش از حد لیمو پوست را نازک می کند .این درمان را 2 تا 3 هفته بیشتر انجام ندهید .

– بادمجان و ماست : یک بادمجان را خوب بشویید و له کنید و به آن ماست اضافه کنید و خوب هم بزنید . حالا صورتتان را خوب بشویید و ترکیب ماست و بادمجان را به صورت مالیده و حدود 5 دقیقه آرام ماساژ دهید و بعد از 20 دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید . این روش را هفته ای 3 ذبار انجام دهید .

– بادمجان و سرکه سیب : سرکه سیب دارای خواص زیادی از جمله ضدقارچ ، ضدالتهابی و خواص آنتی باکتریال می باشد و یک درمان عالی و بی نظیر برای پوست می باشد .
یک عدد بادمجان را شسته و له کنید و کمی سرکه به آن اضافه کنید بعد ترکیب بادمجان و سرکه را ه صورت بمالید و به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید و بعد از 20 دقیقه با آب سرد بشویید . این روش را باید 3 بار در هفته تکرار کنید .

 

2-لیمو

– لیمو : یک عدد لیمی تازه را برداشته و خوب بشویید و اب لیمو را بگیرید و با یک پنبه پوست بزنید و حدود 5 دقیقه ماساز دهید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد بشویید . این روش را باید 3 بار در هفته انجام دهید .

 

– لیمو و سفیده تخم مرغ : سفیده تخم مرغ حاوی ویتامین و مواد معدنی می باشد برای درمان ملاسما ترکیب لیمو و سفیده تخم مرغ فوق العاده می باشد .سفیده تخم مرغ را با کمی آبلیمو مخلوط کنید و صورتتان را خوب بشویید و 5 دقیقه خوب ماساژ دهید و بعد از 20 دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید .
این روش را باید سه بار در هفته انجام دهید .

– لیمو و عسل : عسل خواص زیادی دارد خواص پاک کنندگی و مرطوب کنندگی دارد . عسل در بیشتر لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود . ترکیب عسل و لیمو برای درمان عارضه پوستی پلاسما توصیه می شود.

Hبلیمو و عسل را با هم مخلوط کرده که یک مواد غلیظ به دست می آید . این مواد را به صورت مالیده و 5 دقیقه آرام ماساژ دهید . و بعد از 20 دقیقه صورتتان را بشویید . این روش را باید 3 بار در هفته انجام دهید .

– لیمو و آرد گندم : آردم گندم غنی از مواد معدنی و ویتامین ها می باشد آرد گندم سبب تغذیه سلول های پوست می شود و به سفید و صاف و نرم شدن پوست کمک می کند.

آبلیمو و آرد را به مقدار مساوی ترکیب و هم بزنید و روی صورت مالیده و 5 دقیقه ماساژ دهید و بعد از 20 دقیقه بشویید . این روش را 2 بار در هفته انجام دهید .

 

3-سفیده تخم مرغ

– فقط سفیده تخم مرغ : سفیده را انقد هم بزنید تا زمانی که مانند فوم شود . صورتتانرا خوب بشویید و با استفاده از یک پنبه روی پوست بمالید و 5 دقیقه ماساژ دهید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم بشویید . این روش را باید 2 بار در هفته انجام دهید .

– سفیده تخم مرغ و عسل : سفیده تخم مرغ و عسل را با هم مخلوط کنید و به صورتتان بمالید .