موهای زیر پوستی را چگونه می توان درمان کرد؟

موهای زیر پوستی هنگامی بوجود می آیند که موها بجای رشد کردن به سمت بیرون از سطح پوست، به سمت داخل پوست بر می گردند. موهای زیر پوستی غالباً در نواحی از بدن مانند پاها یا زیر بغل دیده می شوند. با اینحال، ناحیه تناسلی شایع ترین ناحیه برای ظهور این مشکل می باشد. روش های مختلف رفع موهای زائد مانند شیو کردن با استفاده تیغ، اپیلاسیون یا وکس زمینه را برای بروز موهای زیر پوستی –بویژه در ناحیه تناسلی –مساعدتر می نماید.

موهای زیر پوستی باعث می شوند تا برآمدگی های کوچکی تحت عنوان «پاپول» روی پوست شکل بگیرند. اگر این زوائد چرکی شوند، اصطلاح «پاسچول» به آنها اتلاق می گردد. اغلب، پوست اطراف این برآمدگی تیره تر می شود که به این پدیده Hyperpigmentation یا افزایش رنگدانه های پوست گفته می شود. در مواردی ممکن است ناحیه اطراف موی زیر پوستی دردناک و یا دچار خارش نیز شود.

بروز موهای زیر پوستی در برخی افراد محتمل تر است. به عنوان مثال، افرادی که موهای بدن آنها ضخیم و مجعد است نسبت به افرادی که موهای بدن آنها نازک است، موهای زیر پوستی را بیشتر تجربه می کنند. موهای ناحیه تناسلی نیز به علت اینکه از نظر ماهیتی تفاوت بارزی با موهای سر و سایرمناطق بدن دارند و ضخامت به مراتب بالاتری دارند، بیشتر زیر پوستی می شوند.

چه عواملی باعث شکل گیری موهای زیر پوستی می شود؟

زمانی که مو را از ته کوتاه می کنید، این احتمال بوجود می آید که جهت رویش مو از حالت طبیعی خارج شده و مو به سمت داخل پوست رشد کند. البته، اکثر موها بدون هیچ مشکلی فرایند رشد را طی می کنند. اما در این میان، موهایی هستند که زیر پوست رشد می کنند. در این حالت، بدن شما این موهای زیر پوستی را به عنوان جسم خارجی تلقی کرده و علائم اولیه مانند درد، خارش، قرمزی و تورم پدیدار می شوند.

مراحل درمان موهای زیر پوستی کدامند؟

موهای زیر پوستی به درمان خاصی نیاز ندارد و اغلب، به مرور زمان بهبود می یابند. اما، اگر این اتفاق نیفتد و موها پس از گذشت مدتی طولانی همچنان باقی بمانند، می توان از راهکارهای ذیل کمک گرفت:

  1. اصلاح موهای آن بخش را متوقف کنید

از وکس کردن یا شیو کردن ناحیه ای از پوست که موی زیر پوستی دارد، بپرهیزید. اگر به شیو کردن ادامه دهید، ناحیه مورد نظر حساس تر می شود. در ضمن، سعی کنید به هیچ وجه موهای زیر پوستی را دستکاری نکنید؛ زیرا این کار ریسک بروز عفونت، زخم و اسکار را افزایش می دهد.

  1. از کمپرس آب گرم استفاده کنید

گذاشتن کمپرس آب گرم روی موضع مورد نظر اقدامی مؤثر محسوب می شود. همچنین، می توانید از لیف حمام مرطوب و یا مسواکی با موهای نرم استفاده کرده و آن را با حرکات دایره ای روی منطقه مورد نظر ماساژ دهید.

  1. مو را به آرامی بیرون بکشید

به محض اینکه مو از حالت زیر پوستی خارج شد و آن را روی پوست خود مشاهده کردید، با استفاده از یک موچین یا سوزن استریل آن را به آرامی از داخل پوست بیرون بکشید. توجه داشته باشید که هرگز تا زمانی که پوست آن ناحیه التیام پیدا نکرده، مو را خارج نکنید. در ضمن، سعی نکنید موهای زیر پوستی را به زور از زیر پوست بیرون بیاورید. با زخم کردن پوست خود احتمال ایجاد عفونت را بالا می برید.

  1. سلول های مرده پوست را از بین ببرید

پوست ناحیه رشد موهای زیر پوستی را با ملایمت شسته و آن را لایه برداری نمایید. این کار به موها کمک می کند تا راحت تر از پوست خارج شوند. اگر لایه برداری عادی کارساز نباشد، پزشک شما ممکن است دارویی را تجویز کند که به جدا شدن سریع تر سلول های مرده پوست کمک نماید.

  1. از کرم های ضد التهاب استفاده کنید

اگر موهای زیر پوستی شما منجر به التهاب و قرمزی بیش از اندازه روی پوست شما شود، می توانید از کرم های استروییدی روی موضع استفاده کنید. این کرم ها با نسخه پزشک قابل تهیه می باشند و تورم و حساسیت پوست را کاهش می دهند.

  1. رتینوییدها را فراموش نکنید

خانواده رتینوییدها مانند ترتینوین، می توانند فرایند از بین رفتن سلول های مرده پوست را تسریع ببخشند. همچنین، رتینوییدها در رفع تیرگی پوست اطراف موهای زیر پوستی نیز مؤثر می باشند. این کرم ها نیز، باید با نسخه پزشک خریداری شوند و تنها عارضه جانبی که ممکن است ایجاد کنند خشک شدن پوست در آن ناحیه می باشد.

در طبیب لند بخوانید  آنچه باید در مورد جوش هورمونی بدانید

توجه داشته باشید که اگر باردار هستید نباید به هیچ وجه از محصولات رتینوییدی که برای جنین مضر است، استفاده کنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت هلث لاین (خط سلامتی) مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم پاکسازی موهای زیر پوستی ناحیه تناسلی را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.