امروز با بررسی دلایل ایتجاد جوش و ارائه درمان های خانگی باری جوش های پوستی که توسط متخصصان پوست و زیبایی طبیب لند آماده شده است در خدمت کاربران گرامی هستیم.

دلایل ایجاد جوش

یکی از مشکلات پوستی جوش است که در نهایت اختلال بخش های تولید کننده چربی پوست به وجود آمده است این بخش ها با توجه به عواملی بیش فعال مبی شوند و مقدار زیادی چربی تولید می کنند.به طور معمول روی پوست ارگانیسم های زنده میکروسکوپی وجود دارد که در این حجمی از چربی ها به دام می افتد و سبب الودگی و ترشحاتی را تولید می کند.اتفاقاتی که روی پوست بصورت نقطه ای برامده ایجاد می شود جوش نامیده می شود.

جوش چیست ؟

یک بیماری پوستی که بصورت زائدی روی پوست ظاهر می شود که وقتی فولیکول های مو با سلول های مرده پوست و روغن پوست از بین می رود.نقاطی از بدن هستند که بیشتر جوش میزنند مثل : صورت،بالای کمر،سینه،شانه

انواع جوش یا آکنه

جوش های زیرپوستی کمودون: دو نوع جوش کمودون داریم جوش کمودون سر سفید و جوش کمودون سرسیاه

جوش سرسفید : که نام دیگر آن کمودون بسته است برای اینکه چربی و سلول های مرده نمی گذارند مجرای بسته شده باز نشود و التهابات  در زیر پوست می ماند و این التهابات بیرون می آید شبیه به دانه کوچک یا حبابی از چرک  است .

برای درمان این جوش تکه ای یخ را در پارچه ای پیچیده و در محلی که جوش زده چند ثانیه قرار دهید و یک فاصله ی یک دقیقه ای بدهید و مجددا تکرار کنید.

جوش سرسیاه به نام کمودون باز شناخته می شود این جوش ها به راحتی دیده می شوند چون رنگ تیره ای دارند و روی پوست ظاهر می شود.

سفت دانه یا پاپول : سفت دانه ها یا پاپول ها برآمدگی های سفت و سخت روی پوست هستند که مایع در آن وجود ندارد .این جوش ها به رنگ قرمز یا بنفش و اکثرا صورتی هستند اگر به آن ها حتی به آرامی دست بزنید ممکن است دردناک باشد .اصلا این جوش ها را فشار ندهید چون ممکن است جای جوش باقی  بماند.

3اسچول: پاسچول ها دارای چرک هستند و به صورت واضح روی پوست دیده می شود.این جوش ها قرمز و چرک آلود هستند.دست کاری این جوش ها جای جوش تیره رنگ را روی پوست به جا می گذارد رنگ این چرک ها سفید یا زرد رنگ است.

ناب: جوش ناب شبیه به سفت دانه ها اما بزرگتر است این جوش ها دردناک است و در زیر پوست قرار دارد.

کیست: این نوع جوش ها به راحتی روی پوست دیده می شوند این جوش پر از چرک است و جای جوش روی پوست می ماند.

درمان های سریع خانگی برای رهایی از جوش

1-خیلی سریع از یخ استفاده کنید:

راحت ترین و بی دردسرترین راه برای درمان جوش یخ است البته برای جوشی که هنوز کاملا عفونتی نشده است استفاده از یخ التهابات جوش را کاه می دهد و چربی ها از پوست بیرون می زند.

2-عسل :

عسل خواص بسیار زیادی دارد که خاصیت ضدعفونی کننده دارد و به از بین بردن عوامل میکروپی اطرف  غدد چربی کمک می کند.یک پنبه استریل را در ظرف عسل طبیعی ببرید و روی پوست بمالید و باید عسل را به مدت 30 دقیقه به حال خود بگذارید و بعد با آب گرم بشویید.

3-آبلیمو:

یک راه دیگر برا خلاص شدن از جوش استفاده از آبلیموی تازه است آبلیمو میکروب کش است لیمو باعث می شود چربی های جمع شده در زیر پوست بیرون رانده شود.می توانید یک تکه پنبه را به آبلیمو آغشته کنید و پیش از خواب روی جوش بمالد برای جوش های شدیدتر می توانید آبلیمو و دارچین را با هم مخلوط کنید و قبل از خواب روی جوش بگذارید تاصبح بماند.

4-خمیردندان:

خمیردندان برای برطرف کردن جوش نیز فوق العاده است مخصوصا اگر قبل از مالیدن خمیردندان یخ بگذارید بیشتر از خمیردندان های سفید رنگ استفاده کنید و توصیه می شود از خمیردندان های ژل مانند استفاده نکنید.

5-بخور نیز تاثیرگذار است:

برای بخور  به دلیل گرم بودن منافذ پوست باز می شود  و مواد زاید بیرون ریخته می شود.می توانید اگر دستگاه بخور ندارید یک طرف را پر از آب داغ کنید  و صورت خود را نزدیک آن ببرید بصورتی که بخار به پوستتان برسد.باید به مئت 30 دقیق این بخور را انجام دهید و بعد مرطوب کننده بزنید.

6-روغن درخت چای:

روغن درخت چای برای درمان جوش بسیار موثر است چون خاصیت ضد باکتری دارد و به جنگ میکروب ها می رود.وقتی از روغن درخت چای استفاده می کنید به دلیل خواص تسکین بخش قرمزی و خامت جوش را کم می کند.می توانید پنبه ای را اغشته به روغن درخت چای کرده و به مدت 20 دقیقه روی جوش بمالید  و بعد پوستان را بشویید.

7-سیر:

سیر فواید پزشکی مورد توجهی دارد.سیر یکی از بهترین درمان ها برا جوش های که رسیده است می باشد .یک سیر را دو نیمه کنیدو سیر را روی جوش بمالید . بعد از 5 دقیقه با آب ولرم بشویید.این کار را چند بار  در روز تکرا کنید.

8-جوش شیرین:

یک درمان خانگی است که با لایه برداری پوست و باز کردن راه تخلیه  چربی و سلول های مرده جوش را از بین می برد.جوش شیرین را با آب و آبلیمو مخلوط و مانند یک خمیر می شئد پوست خود را بشویید و و در حای که صورتتان نم دار است خمیر را روی پوست بمالید و وقتی خمیر خشک شد با آب گرم بشویید و برای اینکه زودتر خوب شود روزی دوبار اینکار را انجام دهید.

9-خیار:

خیار خواص خنک کنندگی و تسکین پوست دارد.خیار را خرد کرده و روی آن آب بریزد و 60 دقیقه بماند مواد مغذی خیار در آب منتشر می شود و آب به دست آمده را صاف کرده و صورتتان را با ان بشویید.

10-سرکه سیب:

سرکه سیب می تواند میکروب و جوش های پوستی را از بین ببرد.صورتتان را بشویید یک پیمانه آب و سه پیمانه آب مخلوط کنید و با پنبه روی پوست که مشکل دارد بمالید و می تواند تا صبح روی پوست بماند هر روز این کار را چند مرتبه انجام دهید.

11-ماست:

ماست فایده زیادی دارد و برای درمان جوش بسیار عالی است.ماست و آبلیمو را باهم مخلوط کنید و روی پوست بمالید و بعد از 5 دقیقه بشویید.

12-آسپرین:

یک مسکن است که برا درمان جوش موثر است .اما راه استفاده برای درمان جوش ساختن خمیری با یک آسپرین و سه یک قاشق غذاخوری آب و زمانی قرص آب شد ان را روی جوش بمالیدو حدود 30دقیقه روی وش بماند تا خشک شود و بعد بشویید.

13-ژل آلوئه ورا:

ژل آلوئه ورا التهابات پوستی را کاهش می دد و قرمزی جوش را از بین می برد و پوستتان را صاف و درخشان می کند.ژل را به جوش ها بزنید و 15 دقیقه بگذارید بماند.

14-روغن زیتون:

روغن زیتون به دلیل داشتن ویتامین ها ،آنتی اکسیدان و آهن  خاصیت تسکین دهندگی پوست و به ترمیم جای جوش کمک می کند.مقداری روغن زیتون راقبل از خواب به صورتتان بمالید و چند دقیقه ماساژ دهید و بعد جذب پوست که شد پارچه یا حوله ای را در آب گرم فرو ببرید و بعد روی صورتتان بزارید تا بخار به صورتتان برسدو در نهایت ان چربی را از پوست پاک کنید.