امروز با بررسی دلایل ایجاد جوش و ارائه درمان های خانگی برای جوش های پوستی که توسط متخصصان پوست و زیبایی طبیب لند آماده شده است در خدمت کاربران گرامی هستیم.

دلایل ایجاد جوش

یکی از مشکلات پوستی جوش است که در انتهای بخش های تولید کننده چربی پوست به وجود می آید. این بخش ها به دلایلی که در ادامه خواهیم گفت بیش فعال می شوند و مقدار زیادی چربی تولید می کنند. به طور معمول روی پوست ارگانیسم های زنده میکروسکوپی وجود دارد که در این حجم از این چربی ها به دام می افتند و سبب آلودگی شده و ترشحاتی را تولید می کند. این اتفاق که روی پوست بصورت نقطه ای برآمده ایجاد می شود، جوش نامیده می شود.

جوش چیست؟

یک بیماری پوستی که بصورت زائده روی پوست ظاهر می شود که در محل تلاقی فولیکول های مو با سلول های مرده پوست و روغن پوست بوجود می آید. نقاطی از بدن هستند که بیشتر جوش میزنند مثل: صورت، بالای کمر، سینه و شانه

انواع جوش یا آکنه

جوش های زیرپوستی کمودون: دو نوع جوش کمودون داریم جوش کمودون سر سفید و جوش کمودون سرسیاه

جوش سرسفید: که نام دیگر آن کمودون بسته است برای اینکه چربی و سلول های مرده نمی گذارند مجرای بسته شده باز شود و التهابات  در زیر پوست می ماند و این التهابات بیرون می آید شبیه به دانه کوچک یا حبابی از چرک  است .

برای درمان این جوش تکه ای یخ را در پارچه ای پیچیده و در محلی که جوش زده چند ثانیه قرار دهید و یک فاصله ی یک دقیقه ای بدهید و مجددا تکرار کنید.

جوش سرسیاه به نام کمودون باز شناخته می شود این جوش ها به راحتی دیده می شوند چون رنگ تیره ای دارند و روی پوست ظاهر می شود.

سفت دانه یا پاپول: سفت دانه ها یا پاپول ها برآمدگی های سفت و سخت روی پوست هستند که مایع در آن وجود ندارد .این جوش ها به رنگ قرمز یا بنفش و اکثرا صورتی هستند اگر به آن ها حتی به آرامی دست بزنید ممکن است دردناک باشد .اصلا این جوش ها را فشار ندهید چون ممکن است جای جوش باقی  بماند.

پاسچول: پاسچول ها دارای چرک هستند و به صورت واضح روی پوست دیده می شود.این جوش ها قرمز و چرک آلود هستند. دست کاری این جوش ها جای جوش تیره رنگ را روی پوست به جا می گذارد. رنگ این چرک ها سفید یا زرد رنگ است.

ناب: جوش ناب شبیه به سفت دانه ها اما بزرگتر است این جوش ها دردناک است و در زیر پوست قرار دارد.

کیست: این نوع جوش ها به راحتی روی پوست دیده می شوند این جوش پر از چرک است و جای جوش روی پوست می ماند.

درمان های سریع خانگی برای رهایی از جوش

1-خیلی سریع از یخ استفاده کنید

راحت ترین و بی دردسرترین راه برای درمان جوش یخ است. البته برای جوشی که هنوز کاملا عفونی نشده است. استفاده از یخ التهابات جوش را کاهش می دهد و چربی ها از پوست بیرون می زند.

2-عسل

عسل خواص بسیار زیادی دارد که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. عسل به از بین بردن عوامل میکروپی اطراف غدد چربی کمک می کند. یک پنبه استریل را در ظرف عسل طبیعی ببرید و روی پوست بمالید و آن را به مدت 30 دقیقه به حال خود بگذارید و بعد با آب گرم بشویید.

3-آبلیمو

یک راه دیگر برای از بین بردن جوش استفاده از آبلیموی تازه است. آبلیمو میکروب کش است لیمو باعث می شود چربی های جمع شده در زیر پوست بیرون رانده شود. می توانید یک تکه پنبه را به آبلیمو آغشته کنید و پیش از خواب روی جوش بمالید. برای جوش های شدیدتر می توانید آبلیمو و دارچین را با هم مخلوط کنید و قبل از خواب روی جوش بگذارید  و اجازه دهید تا صبح روی پوستتان بماند.

در طبیب لند بخوانید  کرم، لوسیون، ژل، سرم؟ کدام یک برای کدام نوع پوست؟

4-خمیردندان

خمیردندان برای برطرف کردن جوش نیز فوق العاده است. مخصوصا اگر قبل از مالیدن خمیردندان یخ بگذارید. بیشتر از خمیردندان های سفید رنگ استفاده کنید و توصیه می شود از خمیردندان های ژل مانند استفاده نکنید.

5-بخور آب گرم

بخور  به دلیل گرما باعث می شود منافذ پوست باز شود و مواد زاید بیرون ریخته شود. می توانید اگر دستگاه بخور ندارید یک ظرف را پر از آب داغ کنید  و صورت خود را نزدیک آن ببرید بصورتی که بخار به پوستتان برسد. باید به مدت 30 دقیقه این بخور را انجام دهید و سپس کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

6-روغن درخت چای

روغن درخت چای برای درمان جوش بسیار موثر است. چون خاصیت ضد باکتری دارد و به جنگ میکروب ها می رود. استفاده از روغن درخت چای به دلیل خواص تسکین دهنده، قرمزی و وخامت جوش را کم می کند. می توانید پنبه ای را اغشته به روغن درخت چای کرده و به مدت 20 دقیقه روی جوش بمالید  و بعد پوستان را بشویید.

7-سیر

سیر فواید پزشکی بسیاری دارد. سیر یکی از بهترین درمان ها برای جوش های رسیده است. یک سیر را دو نیمه کنید و آن را روی جوش بمالید. بعد از 5 دقیقه محل جوش را با آب ولرم بشویید. این کار را چند بار  در روز تکرار کنید.

8-جوش شیرین

از ترکیب جوش شیرین با آب و آبلیمو یک خمیر بوجود می آید. قبل از استفاده از این خمیر، پوست خود را بشویید و در محل جوش که نم دار است بمالید و وقتی خمیر خشک شد، صورتتان را با آب گرم بشویید. برای نتیجه گیری بهتر این کار را روزی دوبار انجام دهید. این یک درمان خانگی است که با لایه برداری پوست و باز کردن راه تخلیه  چربی و سلول های مرده، جوش را از بین می برد.

9-خیار

خیار خواص خنک کنندگی و تسکین دهندگی پوست را دارد. خیار را خرد کرده و روی آن آب بریزد و اجازه دهید تا 60 دقیقه بماند تا مواد مغذی خیار در آب منتشر شود. آب به دست آمده را صاف کرده و صورتتان را با آن بشویید.

10-سرکه سیب

سرکه سیب می تواند میکروب و جوش های پوستی را از بین ببرد. صورتتان را بشویید و یک پیمانه سرکه را با سه پیمانه آب مخلوط کنید و با پنبه روی پوست بمالید. اجازه دهید تا صبح روی پوست بماند. هر روز این کار را چند مرتبه انجام دهید تا همیشه پوستی شاداب و بدون جوش داشته باشید.

11-ماست

ماست فواید زیادی دارد و برای درمان جوش بسیار عالی است. ماست و آبلیمو را باهم مخلوط کنید و روی پوست بمالید و بعد از 5 دقیقه بشویید.

12-آسپرین

آسپرین یک داروی مسکن است که برا درمان جوش نیز موثر است. اما راه استفاده برای درمان جوش ساختن خمیری با یک آسپرین و یک قاشق غذاخوری آب است. زمانی که قرص در آب حل شد آن را روی جوش بمالید و اجازه دهید حدود 30 دقیقه روی جوش بماند تا خشک شود و بعد محل جوش بشویید.

13-ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا التهابات پوستی را کاهش می دهد و قرمزی جوش را از بین می برد و پوستتان را صاف و درخشان می کند. ژل را به جوش ها بزنید و بگذارید 15 دقیقه روی محل جوش بماند. سپس صورتتان را بشویید.

14-روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل داشتن ویتامین ها، آنتی اکسیدان و آهن خاصیت تسکین دهندگی پوست را دارد و به ترمیم جای جوش کمک می کند. مقداری روغن زیتون را قبل از خواب به صورتتان بمالید و چند دقیقه ماساژ دهید و بعد از اینکه جذب پوست شد، پارچه یا حوله ای را در آب گرم فرو ببرید و روی صورتتان بگذارید تا گرما به صورتتان برسد و در سپس چربی را از پوست پاک کنید.