درمان های خانگی شپش سر

 

شپش نوعی حشره است که در مو و ابرو و پوست انسان دیده می شود و تغذیه خود را از خون انسان می گیرد این حشره فقط در صورتی می تواند زنده بماند که با پوست انسان در تماس باشد .

اصلی ترین راه انتقال شپش :

  • تماس با رختخواب و لباس فردی که شپش دارد
  • استفاده از روسری و کلاه فرد مبتلا

چگونه متوجه شپش در موی سر شویم :

  • برآمدگی و برجستگی های قرمز و کوچک روی سر شانه و گردن
  • خارش زیاد و ناراحت کننده
  • دیدن شپش ها که بصورت ذره های سفید هستن و از مو به سختی کنده می شوند .

 

درمان های خانگی از بین بردن شپش سر

1-استفاده از سرکه سیب :

به مقدار مساوی آب گرم و سرکه سیب را مخلوط کنید و روی موهایتان بریزید بعد موهای خود را با شانه مخصوص شپش یا همان شانه نیت شانه بکشید این کار سبب می شود شپش ها راحت تر نابود شوند.

2-استفاده از روغن های مخصوص :

-می توانید روغن نارگیل را روی موهایتان بریزید و پوست سر را ماساژ دهید و بعد از شانه نیت استفاده کنید .


-روغن نیم یا چریش نیز برای درمان و از بین بردن شپش ها موثر است که برای انسان ضرری ندارد .روغن نیم را روی موایتان بریزید و ماساژ دهید و اجازه دهید چند دقیقه روی موهایتان بماند و بعد از استفاده از روغن با شانه نیت شپش ها را از مو بیرون بکشید.


-روغن درخت چای را مانند روغن چریش ب موهایتان بمالید این روغن هم حشره کش طبیعی است .

 

3-استفاده از اسانس گیاهان اسطوخودوس ، پونه گیاهی ، نعناع تند ، آویشن ، اکالیپتوس :

یک اسیدی از این گیاهان به صورت اسانس درست کنید .اسپری کردن اسانس ها باعث می شود شپش ها و تخم شپش ها سست می شوند و سریع نابود می شوند .

4-تمام لباس های استفاده شده را بشویید :

تمام لباس و ملافه ، حوله و بالش و هر چیزی که قابلیت آبکش دارد را در آب داغ بیندازید شپش در آب داغ ب دمای 54 درجه سانتی گراد به مدت 5 دقیقه از بین می روند.

 

5-مهر و مور کردن وسایلی که امکان آب کشیده شدن ندارند :

می توانید وسایلی که نمی توانید بشویید را در کیسه های پلاستیکی به صورت 8 ساعت مهر و مو کنید شپش ها در صورت نبود هوا می میرند.

6-استفاده از سس مایونز :

مایونز را شب به موهایتان بمالید و یک شب تا صبح به سرتان پلاستیک بکشید شپش ها با این کار خفه می شوند.می توانید شب به موهایتان مایونز بمالید و با یک کلاه حمام موهایتان را بپوشاند و روی کلاه نیز پلاستیک بکشید و تا صب بماند صبح موهایتان را با شامپو شسته و با سشوار خشک کنید . برای گرفتن نتیجه بهتراین کار را باید هفته ای دو بار انجام دهید.

 

7-استفاده از پیاز :

چهار عدد پیاز را در خرد کن بریزید تا به شکل خمیر در بیاید خمیر را در صافی بریزید تا آب آن بیاید حالا با آب پیاز سرتان را ماساز دهیذ و با کلاه حمام موهایتان را بپوشانید و باید حداقل دو ساعت روی سرتان بماند و بعد از زمان گفته شده موهایتان را با شامپو و آب ولرم بشویید . این روش را سه روز پشت سر هم باید انجام داده و بعد هفته ای یک بار به مدت دو ماه انجام دهید.

 

8-استفاده از روش قدیمی اسپند :

یکی از بی خطرترین روش ها برای نابود کردن شپش ها استفاده از اسپند است حتی اگر موهایتان شپش ندارد مخصوصا برای کودکانی که مدرسه میروند این کار را انجام دهید. یک قاشق اسپنذ خشک را آسیاب کنید و با یک لیوان اب جوش ترکیب کنید و بگذارید به مدت دقیقه دم بکشد و بعد روی موهایتان بمالید و بگذارید دقیقه روی مو بماند و بهتر است مانند سایر روش ها روی موها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و بعد موهایتان را بشویید.

9-استفاده از حنا :

حنا را مثل همیشه با کمی اب گرم درست کنید و به موهایتان بمالید و یک پلاستیک روی موهایتان بکشید و باید حنا به مدت 3 ساعت روی مو بماند و بعد موهای خود را شسته و با استفاده از شانه نیت موهایتان را شانه بکشید.