درمان کک و مک با 7 روش کاربردی

 

کک و مک یک مشکل پوستی است . کک مک ها لکه هایی به رنگ قهوه ای روشن می باشد که به دلیل های مختلف روی پوست ایجاد می شوند . لکه ها از سلول های پوستی تشکیل می شوند که سرشار از رنگدانه ملامین می باشند . کک ها روی پوست کاملا مسطح هستند و این لکه های قهوه ای اصلا ضرر و درد ندارند .

کک و مک می تواند ریشه ژنتیکی داشته باشند اما کسی با این لکه ها به دنیا نمی آیند می توان دلیل اصلی کک و مک صورت را قرار گرفتن در آفتاب دانست . متخصصان معتقدند که این لک ها در سن هفت سالگی روی پوست ایجاد می شوند و افرادی که پوست سفید و روشنی دارند بیشتر دچار کک و مک می شوند.

بهتر است بدانید که لک ها با میزان تابش نور آفتاب بیشتر می شود .بهترین کار این است که خود را از نور آفتاب بپوشانید و برای محافظت از پوست در برابر نور از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

روش های درمان کک و مک

 

کرم ضد آفتاب

از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر نور باید استفاده کنید . کرم ضد آفتاب برای از بین بردن لکه هایی قهوه ای نیست اما از پدیدار شدن لکه های جدید جلوگیری می کند .متخصصان پوست و مو معتقدند که حتی در روزهای ابری نیز باید از ضد آفتاب استفاده کنید .

کرم ضد آفتاب باید حداقل spf30 باشد .کرم را باید 15 دقیقه قبل از خارج شدن از خانه به پوست خود بزنید و کرم ضد آفتاب را باید هر دو ساعت یکبار روی پوست تمدید کنید . موردی که حائز اهمیت است پس از شنا و عرق شدید تمدید کرم ضد آفتاب ضروری است .

 

لیزر

در درمان با استفاده از لیز از پالس ها متمرکز و فشرده نور استفاده می شود که ناحیه ی آسیب دیده پوست را در نظر می گیرد . کار آمد ترین و موثرترین لیزر برای درمان لک های پوست لیزر 1064 Q-switched nd yag می باشد.

روش های درمان با استفاده از لیزر بی خطر و امن است. عوارض جانبی که می تواند لیزر داشته باشد خارش ، تورم ، قرمزی ، خشکی ، پوست انداختن ، تغییر رنگ صورت ، عفونت .

اگر سابقه ی تبخال دارید میتوانید قبل از لیزر از داروهای ضد ویروس استفاده کنید . اگر احتمال زدن تبخال دارید از پزشک بپرسید چه دارو و کرمی را باید قبل از لیزر استفاده کنید .

 

کرایوسرجری

در کرایوسرجری سلول های پوستی آسیب دیده را با سرمای شدید فریز می کنند این روش امن و بی خطر است البته عوارضی که می تواند داشته باشد خونریزی ، تاول و یا از دست دادن رنگدانه است و زخم در کرایوسرجری کم پیش می آید .

کرم محو کننده موضعی

برخی کرم های محو کننده یا سفیده کننده را باید با تجویز دکتر بخرید البته مدل هایی از این کرم ها وجود دارد که نیاز به تجویز کردن دکتر نیست. کرم های محو کننده دارای هیدروکینون هستند که روند تولید ملانین را متوقف ولک ها و نواحی تیره را روشن می کند.

عوارضی که کرم های محو کننده که دارای هیدروکینون هستند می توانند داشته باشند عبارتند از خشکی ف التهاب ، تاول ، سوزش ، تغییر رنگ پوست.

 

کرم رتینوئید موضعی

کرم رتینوئید از ترکیب های ویتامین A هستند و برای درمان آسیب های پوستی ناشی از نور آفتاب و کک و مک استفاده می شود .رتینوئید با جذب کردن اشعه فرابنفش Bاز پوست در برابر نور خوشید محافظت میکند .و از ایجاد لک های جدید جلو گیری می کند .

عوارضی که کرم های رتینوئید موضعی می تواند داشته باشد عبارتند از خشکی ، سوزش پوست ، قرمزی ، پوست انداختن ، حساسیت

 

پیل شیمیایی

در این روش با تراشیدن و لایه برداری نواحی آسیب دیده با  استفاده از مواد شیمیایی انجام می گیرد . برای لایه برداری از ترشکلراکتیک یا گلیکولیک استفاده می شود که به لایه های میانی پوست نفوذ می کند .

عوارض موقتی که پیل شیمیایی دارد عبارتند از تورم ، خشکی پوست ، قرمزی ، پوست انداختن ، سوزش و ایجاد زخمهایی شبیه گزیدگی

دوران بهبودی این روش دو هفته است و باید هر روز با صابون و پمادهای موضعی استفاده کنید و از نور آفتاب هم دوری کنید .