دلایل بروز آکنه کیستیک و تشخیص و درمان آن

آکنه از جمله بیماری‌های پوستی شایع در سراسر دنیا است و علی‌رغم تحقیقات وسیع و معرفی دارو‌ها و روش‌های گوناگون برای درمان آن‌، هنوز هم مبتلایان در جدال با این بیماری با دشواری‌های زیادی رو‌به‌رو هستند. آکنه انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها آکنه کیستیک است. در این مقاله قصد داریم علل بروز، علائم و درمان این بیماری را بررسی کنیم.

آکنه کیستیک چیست؟

آکنه کیستیک، شدید‌ترین نوع آکنه است که به‌شکل برآمدگی‌های بزرگ قرمز رنگ و دردناک در عمق پوست صورت، سینه، بازو، گردن، قفسه سینه و کمر ظاهر می‌شود. آکنه‌های کیستیک به‌سختی درمان می‌شوند و اگر به‌مدت طولانی روی پوست باقی بمانند، باعث بروز لک‌هایی روی آن می‌شوند.

دلایل بروز آکنه کیستیک

آکنه کیستیک زمانی بروز می‌کند که ترکیبی از باکتری‌ها، چربی و سلول‌های مرده، منافذ پوست را مسدود کنند. آکنه در هر شخصی می‌تواند رخ دهد، ولی آکنه کیستیک در افرادی که پوست چربی دارند، ظاهر می‌شود و در نوجوانان، زنان و افراد میانسال با عدم تعادل هورمونی شایع‌تر است.

هورمون آندروژن‌ می‌تواند دلیل ایجاد آکنه کیستیک باشد. در مردان با افزایش میزان آندروژن در سنین نوجوانی احتمال ابتلا به آکنه کیستیک بیشتر می‌شود. در زنان آکنه کیستیک ممکن است به‌دلیل قاعدگی، بارداری، یائسگی و یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که تعادل هورمونی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ایجاد شود.

ژنتیک هم در ایجاد آکنه کیستیک نقش دارد، یعنی اگر والدین فردی از این بیماری پوستی رنج می‌برند، فرزندان نیز احتمالاً به آن مبتلا خواهند شد.

علائم آکنه کیستیک

آکنه کیستیک علاوه بر اینکه شدید‌ترین نوع آکنه است، از نظر اندازه هم جزو بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. آکنه کیستیک با برآمدگی‌های قرمز رنگ و سفت روی پوست آشکار می‌شود.

به‌طور کلی کیست‌های پر از ‌چرک و بزرگ، برجستگی‌های بزرگ سفید، قرمزی و احساس درد در هنگام لمس از علائم این بیماری است.

درمان آکنه کیستیک

معمولاً شدت آکنه کیستیک با افزایش سن کاهش می‌یابد، ولی خود‌به‌خود درمان نمی‌شود. اگر شما مشکوک به آکنه کیستیک هستید، باید بدانید که درمان‌های خانگی روی این بیماری تأثیر چندانی نداشته و می‌بایست به پزشک پوست مراجعه کنید. توجه داشته باشید که گاهی یک درمان واحد اثر نداشته و پزشک مجبور است که از چند درمان‌ به‌صورت هم‌زمان استفاده کند. مهم‌ترین درمان‌های این بیماری پوستی عبارتند از:

ایزوترتینوئین

ایزوترتینوئین (آکوتان) یک داروی قدرتمند است که مؤثر‌ترین اقدام درمانی برای آکنه کیستیک محسوب می‌شود. این دارو که به‌شکل کپسول و از مشتقات ویتامین A می‌باشد، بایستی روزانه به‌مدت حداقل 6 ماه مصرف شود.

مطالعات نشان داده‌اند که در 85 درصد افرادی که این دارو را به‌مدت 6 ماه مصرف کرده‌اند، تا حد زیادی بهبودی حاصل شده است. با این حال، این دارو عوارض زیادی از جمله ریزش مو، درد مفاصل، خشکی پوست و خونریزی بینی دارد که در صورت مشاهده بایستی به پزشک اطلاع داده شود.

آنتی‌بیوتیک خوراکی

اگر آکنه کیستیک بخش بزرگی از پوست فرد را درگیر کرده باشد، معمولاً آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی تجویز می‌شوند. آنتی‌بیوتیک‌ها با کاهش باکتری‌ها و التهاب می‌توانند از ایجاد آکنه جلوگیری کنند. با این حال از آنجایی که تأثیری بر چربی و سلول‌های مرده پوست ندارند و در صورت استفاده طولانی مدت سبب ایجاد مقاومت در باکتری‌ها می‌شوند، تنها به‌صورت کوتاه مدت قابل استفاده هستند.

رتینوئید‌های موضعی

رتینوئید‌های موضعی از مشتقات ویتامین A هستند، ولی قدرت ایزوترتینوئین را ندارند. رتینوئید‌ها با جلوگیری از انسداد فولیکول‌های مو از ایجاد آکنه شدید جلوگیری می‌کنند.

رتینوئید‌های موضعی به فرم ژل، کرم و لوسیون موجود هستند و بایستی به‌صورت روزانه مورد استفاده قرار بگیرند. این دارو گاهی همراه با آنتی‌بیوتیک‌های موضعی مصرف می‌شود تا اثر‌بخشی آن بیشتر شود.

 به خاطر داشته باشید که آداپالن که یکی از انواع رتینوئید می‌باشد و بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسد، تأثیری بر این نوع آکنه ندارد و برای درمان به فرمول‌های قوی‌تر این دارو نیاز است.

اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون (آلداکتون) یکی دیگر از اقدامات درمانی مؤثر برای آکنه کیستیک است. در گذشته از این دارو به‌عنوان یک داروی ادرار آور جهت درمان ورم و فشار خون استفاده می‌شد. ولی به‌دلیل تأثیری که بر سطح هورمون آندروژن بدن می‌گذارد، می‌تواند بر کاهش آکنه‌های التهابی مؤثر باشد. این دارو تنها در زنانی که در خط فک یا قسمت تحتانی صورت آکنه دارند، مؤثر است.

اسپیرونولاکتون ممکن است باعث نقایص هنگام تولد شود، بنابراین اگر قصد دارید که باردار شوید، نباید آن را مصرف کنید. افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی نیز نباید از این دارو استفاده کنند.

محققان با انجام یک مطالعه در سال 2012 تأیید کردند که دوزهای 50 تا 100 میلی‌گرم در روز به بهترین وجه در درمان بیماری عمل می‌کنند. با این حال تجویز دوز 200 میلی‌گرم در روز نیز غیر‌معمول نیست.

دارو‌های ضد بارداری خوراکی

داروهای ضد بارداری خوراکی برای آن دسته از خانم‌هایی که در هنگام نوسانات هورمونی مربوط به چرخه قاعدگی دچار آکنه می‌شوند، مؤثر است. قرص‌های ضد بارداری حاوی استروژن هستند که می‌تواند به تنظیم سطح کلی هورمون‌ها و کاهش آکنه کمک کند.

البته داروهای ضد بارداری برای همه مناسب نیستند. در صورت استعمال سیگار، وجود لخته‌های خون و یا داشتن قصد بارداری این داروها تجویز نمی‌شوند.

 

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.