دلایل جوش زدن در سن بالا چیست؟

این جمله واقعیت دارد: شما در دهه چهارم زندگی خود هستید و هیچ نگرانی بابت جوش زدن های دوران جوانی ندارید، اما یک روز صبح با یک جوش بزرگ روی صورت خود مواجه می شوید! اگر شما هم این شرایط سنی را دارید و جوش هایی می زنید که شما را یاد جوش های دوران نوجوانی می اندازند، در ادامه با ما باشید تا به دلایل احتمالی آن بپردازیم:

درمان جوش های دوران میانسالی

پری منوپاز / Perimenopause چیست؟

اتفاقاتی که در این برهه از زمان برای خانم ها می افتد همگی در اثر هورمون های مزاحم مردانه ایجاد می شوند. بسیاری از افراد نمی دانند که خانم ها نیز در بدن خود هورمون تستسترون دارند. میزان این هورمون مردانه کم است، اما در حین یائسگی و به موازات تغییر در سطح هورمون های زنانه، میزان هورمون تستستورون افزایش می یابد.

این عدم تعادل در هورمون ها عوارض جانبی متعددی با خود به همراه دارد. بدن ما حکم یک بیگانه را پیدا می کند و پوست ما قربانی اصلی یائسگی می شود. انگار بطور ناگهانی با چشم انداز جدیدی از سلامت بدن خود مواجه می شویم که باید در آن سیر کنیم و از طرفی کاملاً با آن حس غریبی می کنیم. این چشم انداز دقیقاً همانجایی است که ترموستات های داخل بدن ما بطور تصادفی داغ می شوند و ما مدام عرق می کنیم. یا زمانی که وزن ما بی دلیل بالا می رود، پوست ما درخشش و انعطاف خود را از دست می دهد، موهای ما نازک تر شده و موهای زائد روی چانه ما شروع به رویش می کنند. تلخ ترین تغییری که با آن روبرو می شوید ابتلا به انواعی از آکنه است که شاید تا قبل آن را تجربه نکرده بودید.

چرا در دوران پری منوپاز پوست ما به هم می ریزد؟

تغییرات هورمونی که در این دوره رخ می دهند، تعادل بین استروژن (هورمون زنانه) و آندروژن (هورمون مردانه) را به هم می زند. حتی کوچک ترین تغییر در این تعادل منجر به تولید چربی و بویژه ایجاد جوش های کیستی عمیق در خط محیطی صورت می شود. ممکن است شما حتی در سنین جوانتر با آکنه درگیر نبوده باشید. اما این عدم تعادل می تواند به جوش زدن دامن بزند.

البته، می توان کورتیزول را هم در این وضعیت مقصر دانست. اگرچه، شیفت نسبی هورمون ها یک فاکتور مهم است. اما، استرس عاطفی هم می تواند در وخامت اوضاع نقش بسزایی داشته باشد. استرس باعث افزایش سطح کورتیزول شده که در نهایت با تحریک غدد چربی همراه است. در این حالت، سرعت بازسازی سلولی کند شده و بنابراین منافذ چربی بیشتری دارند و این چربی با کمک کردن به روند غیر عادی بازسازی سلولی موجب بسته شدن منافذ می شود. از طرف دیگر، گر گرفتگی که در دوران یائسگی تجربه می کنید باعث زیاد شدن واسطه های التهابی (Inflammatory Mediator) و در نهایت تشکیل پاپول روی پوست می شود.

در طبیب لند بخوانید  ماسک زردچوبه برای زیبایی پوست

چه راهی برای درمان وجود دارد؟

متاسفانه، متخصصان بر این باورند که نمی توان جوش زدن های مربوط به دوران پری منوپاز را بطور کامل متوقف کرد. با اینحال، با بکارگیری درمان هایی خاص و تغییراتی در سبک زندگی می توان آن را کنترل کرد. در این رابطه، پیشگیری کردن امری دشوار به نظر می آید زیرا مسائل ژنتیکی در ابتلا یا عدم ابتلا به آکنه دوره منوپاز نقش بسزایی دارند. اما، استرس، خوردن غذاهای دارای چربی و قند فراوری شده و همچنین خوردن شیر گاو می تواند این آکنه را تشدید کند. در برخی موارد، حتی انجام ورزش های خشن نیز ممکن است آکنه را بیشتر کند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم در کنار ورزش منظم عاملی است برای بهتر شدن همه نواقص پوستی.

قرص اسپیرینولاکتون بدون شک یکی از موثرترین گزینه های درمانی است. همچنین، کرم های موضعی نیز در درمان آکنه و اسکار آن نقش مفیدی ایفا می کنند. اگر آکنه شما مقاومت بسیاری به درمان نشان دهد، می توان به درمان با ایزوترتینوین (Isotretinoine) – با نام تجاری راکوتان (Roaccutane) – متوسل شد. حتی دز پایین این قرص تاثیر چشمگیری روی بهبود جوش ها خواهد داشت. درمان هایی نظیر میکرو نیدلینگ و پیلینگ شیمیایی نیز درمان های کمکی کارسازی در کنار نسخه پزشک هستند و بطور مستقیم به بهبود اسکارها کمک می کنند.

نیاز به یک متخصص ماهر و مجرب درست مانند شروع دوره پری منو پاز و منو پاز غیر قابل اجتناب است. این دوران تا مدت ها شما را درگیر می کند و مقابله با عوارض آن کار چندان ساده ای نیست. اما، با کمک گرفتن از یک متخصص پوست می توانید با پیچیدگی های دوره منو پاز مقابله کرده و پوست خود را از شر جوش ها در امان نگه دارید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.