در مورد سفید شدن زود رس موها چه می دانید؟

سفید شدن مو یک روند طبیعی و اقتضای گذر زمان است. اما در مواردی مشاهده می شود حتی در سنین جوانی نیز موهای سر سفید می شوند. ممکن است شما در دهه سوم زندگی خود باشید و متوجه وجود تارهای سفید بین موهای خود باشید.

بدن انسان دارای میلیون ها فولیکول یا کیسه های کوچک در سطح پوست می باشد. فولیکول ها عامل تولید مو، رنگ و سلول های رنگدانه ای حاوی ملانین به حساب می آیند. به مرور زمان، فولیکول های مو سلول های رنگدانه ای خود را از دست داده و مو سفید می شود.

دلایل سفید شدن موها در جوانی

در ادامه سعی داریم به برخی از علل شایع سفید شدن زود رس مو اشاره کنیم.

علل سفید شدن مو

علاوه برسن، عوامل دیگری نیز در روند سفید شدن مو نقش دارند:

  1. نقص مربوط به ویتامین های بدن

هر گونه نقص یا کمبود ویتامین B-6، B-12، بیوتین، ویتامین D یا ویتامین E می تواند در سفید شدن زود رس مو نقش داشته باشد. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان داده کمبود مواد مغذی در بدن روی رنگدانه ها (Pigmentation) تأثیر می گذارد. بدین ترتیب، اگر موی شما در اثر کمبود مواد مغذی سفید شده باشد، مصرف مکمل ها می تواند نتیجه را معکوس کرده و از تعداد موهای سفید شما بکاهد.

  1. ژنتیک

مهم ترین عاملی که روی سفید شدن مو در سن پایین نقش دارد، مسائل ژنتیکی است. قومیت و نژاد نیز روی این موضوع تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، سفید پوست ها از حدود 20 سالگی، نژاد آسیایی ها از 25 سالگی و آفریقایی ها از 30 سالگی شروع به مشاهده موهای سفید روی سر خود می کنند.

  1. استرس اکسیداتیو

اگرچه عوامل ژنتیکی مهم ترین نقش را در سفید شدن مو ایفا می کنند، اما وقتی فرایند سفیدی مو در سنین پایین تر اتفاق می افتد، استرس اکسیداتیو نیز می تواند روی روند آن تأثیر بگذارد.

زمانی که میزان آنتی اکسیدان ها برای مقابله با اثرات مخرب رادیکال های آزاد کافی نباشد، استرس اکسیداتیو می تواند موجب عدم تعادل شود. رادیکال های آزاد مولکول هایی ناپایدار هستند که سلول های بدن را تخریب کرده و روند پیری و بیماری را تسریع می کنند.

استرس اکسیداتیو بیش از حد می تواند موجب بروز بیماری های مرتبط با رنگدانه های پوستی نظیر پیسی شود. در بیماری پیسی، سلول های ملانین می میرند یا عملکرد خود را از دست می دهند. در نتیجه، سفید شدن مو نیز می تواند یکی از عوارض این بیماری باشد.

  1. برخی از بیماری های خاص

برخی از بیماری ها نظیر اختلالات تیروییدی یا بیماری های خود ایمنی می توانند روی سفید شدن مو اثر گذار باشند. در افراد مبتلا به بیماری طاسی منطقه ای (Alopecia Areata) –که موجب ریزش موی قسمت هایی از سر، صورت یا بدن می شود– این شانس وجود دارد موهایی که از نو روییده می شوند سفید باشند.

  1. استرس های روزانه

طبق باورهای عام، استرس یکی از عوامل مهم در سفید شدن زود هنگام موهاست. با اینحال، تحقیقات انجام شده در این زمینه گاهاً متناقض هستند و این موضوع هنوز به اثبات علمی نرسیده است.

در طبیب لند بخوانید  راهکارهای مؤثر برای پاک کردن رنگ مو

نتیجه برخی از این مطالعات حاکی از آن است که سلول های مسئول رنگ مو تحت تأثیر استرس تخلیه می شوند و مو رنگ خود را از دست می دهد. اگرچه، سایر مطالعات با تأیید اثر استرس روی سفیدی مو، تأثیر گذاری آن نسبت به سایر عوامل را (ژنتیک، بیماری یا…) نا چیز می شمارند.

  1. سیگار کشیدن

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید طبق یکی از تحقیقات انجام شده دراین زمینه، امکان سفید شدن مو قبل از 30 سالگی در افراد سیگاری 21 برابر افراد غیر سیگاری می باشد.

  1. رنگ ها و محصولات شیمیایی مو

بطور کلی، کلیه محصولات بهداشتی و آرایشی مو می توانند در صورت دارا بودن مواد اولیه مضر، میزان ملانین را کاهش داده و موهای شما را سفید کنند.

هیدروژن پروکساید یکی از این مواد شیمیایی خطرناک است که در ترکیب اکثر رنگ موها بکار می رود. همچنین، استفاده بیش از حد از مواد بی رنگ کننده مو می تواند منجر به سفید شدن دائمی تارهای موی شما گردد.

در مقالات بعد راه های پیشگیری از سفید شدن موها رو بیان خواهیم کرد

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت مو با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.