دلیل جابجایی و شیفت دندانها چیست؟

دلایل بیشماری برای – به اصطلاح دندانپزشکی – شیفت کردن دندان ها وجود دارد که از آن جمله می توان به مسائل ژنتیکی، سن و سال، دندان قروچه، عادات بد، وجود حفره در دهان، خوابیدن به پهلو و بی توجهی به آن نگه دارنده (Retainer) ای است که سال های سال دست نخورده در کشوی میز خود نگه داشته اید. خوشبختانه، اگر بتوانید هر چه زودتر علت شیفت دندان های خود را شناسایی کنید، قادر خواهید بود تا مانع از بدتر شدن آن شوید.

پیشگیری از جابجایی دندان

امروزه، تکنولوژی های نوین در عرصه دندانپزشکی راه های بی درد متعددی را به منظور صاف کردن دندانها پیش پای شما گذاشته اند و در عرض چند ماه یا نهایتاً یک سال درمان شما بطور موفقیت آمیز انجام خواهد شد. در ادامه، به بررسی عوامل تاثیرگذار در شیفت دندانها خواهیم پرداخت تا با آگاهی از آنها بتوانید از وقوع شیفت دندان پیشگیری کنید:

مسائل ژنتیکی

خبر بد این است که فاکتورهای متعددی از سلامتی و بدن ما در حقیقت، از کنترل ما خارج هستند. نوع خنده هم یکی از این موارد می باشد. حتی اگر شما از اول دندان های صافی داشته باشید، اگر ژن های شما تعیین کنند که دندان هایتان باید در مقطعی از زمان شیفت کنند، این اتفاق بطور قطع رخ خواهد داد.

حفره یا Cavity

زمانی که دندانپزشک حفره های دندان شما را پر می کند، کامپوزیت کار گذاشته شده در دندان شما می تواند تغییراتی را در دندان های شما ایجاد کرده و حتی در مواردی روی فرایند گاز زدن در دندان های شما تاثیر بگذارد. اگر پوسیدگی دندان های خود را به موقع درمان نکنید، این پوسیدگی به لثه ها و استخوان های فک شما نیز سرایت می کند و موجب ساییدگی و شل شدن استخوانی می شود که دندان های شما را در سر جای خود نگه می دارد.

سن و سال

با بالا رفتن سن، فضاهای بین دندانی شروع به تحلیل رفتن می کنند و در نتیجه آن، مینای دندان به تدریج نازک و نازکتر می شود. از آنجایی که دندان های پایینی بطور ذاتی نازک تر هستند، سریع تر ساییده می شوند. هر چقدر استهلاک دندان های پایینی بیشتر باشد، قدرت آنها در تحمل نیروی دندان های بالایی در اثر گاز زدن کمتر شده و این امر موجب شیفت دندان ها خواهد شد.

دندان قروچه

دندان قروچه با اعمال نیرو فک را به سمت جلو رانده و دندان های بالایی را تحت تنش قرار می دهد. اعمال مداوم این نیرو منجر به تغییر موقعیت قوس بالایی شده و آن را از راستای صحیح خارج می کند. علاوه بر این، دندان قروچه خطرات دیگری نیز برای دندان های شما دارد. دندون قروچه باعث ساییدگی لبه های دندان هایی که در گاز زدن غذاها نقش دارند شده و صورت شما را پیرتر نشان می دهد. دندان قروچه همچنین می تواند عامل سر درد یا درد عضلانی در صورت شما باشد.

افتادن دندان

اگر یکی از دندان های پایینی شما افتاده باشد، دندان بالایی آن شروع به رشد کردن به سمت پایین می کند؛ زیرا هیچ عامل نگه دارنده ای برای مهار آن وجود ندارد. این موضوع در مورد نبود دندان های بالایی شما نیز صدق می کند. به همین ترتیب، دندان های کناری نیز شروع به حرکت به سمت محل دندان افتاده می کنند. بنابراین، غیاب یکی از دندان ها منجر به شیفت قابل توجه سایر دندان ها خواهد شد.

بیماری های لثه یا پریودنتال (Periodontal)

ساختار استخوانی اطراف لیگامان های دندان که دندان های شما را در بر می گیرد به حفظ موقعیت دندان های شما کمک شایانی می کند. عواملی نظیر بهداشت نامناسب دهان و دندان، بی توجهی به شستشوی منظم دندانها، انسداد آسیب زا و حتی موضوع وراثت می توانند روی ابتلا به بیماری های پریودنتال اثرگذار باشند. این بیماری ها استخوان های اطراف دندان را تضعیف و حتی تخریب می کند. با این تفاسیر، می توان گفت شل شدگی و حرکت دندان ها زمینه را برای شیفت کردن آنها مساعد می کند.

با اینحال، نگران نباشید زیرا اگر هر یک از مشکلات فوق را داشته باشید با بکارگیری درمان هایی موثر می توان آنها را برطرف کرده و حتی دندان به موقعیت اولیه خود بازگرداند. اما، بهترین راه این است که مانع از بوجود آمدن مشکل شوید تا اصلاً نیازی به درمان پیدا نکنید. دندانپزشکان همواره توصیه می کنند تا بیماران هر ۶ ماه یکبار جهت معاینه مراجعه کنند تا مشکلات احتمالی به موقع تشخیص داده شوند.

بیماری Tongue Thrust

اگر شما هم عادت دارید هنگام بلع غذا زبان خود به سمت دندان های بالایی یا پایینی خود فشار دهید، درگیر پدیده ای به نام Tongue Thrust هستید. این بیماری ممکن است ریشه در عادات دوران کودکی شما داشته باشد و یا می تواند در نتیجه آلرژی های مزمن، استرس یا تورم لوزه ها و آدنوئید بوجود آمده باشد. این عادت حتی می تواند در موقع خواب هم به سراغ شما بیاید. مشکل اینجاست که وقتی شما دندان های خود را چک نمی کنید، امکان دارد دندان ها رو به جلو خم شده و بین آنها فضای خالی ایجاد شود. بنابراین، این عادت می تواند دلیلی بر اعمال نیرو و شیفت دندان های شما باشد. خوشبختانه، درمان ارتودنسی می تواند بطور موقت مشکل را حل کند.

عدم استفاده از نگدارنده های دندان یا Retainer

حتی اگر از آخرین باری که از بریس دندان استفاده کرده اید سالها می گذرد، باز هم دلیل محکمی برای استفاده از نگهدارنده وجود دارد. یکی از علل شایع به هم چسبیدن یا فاصله گرفتن دندان ها در افرادی که قبلاً ارتودنسی شده و به دندان هایی صاف رسیده اند این است که توجه چندانی به استفاده از نگهدارنده پس از اتمام دوره درمان خود نداشته اند. دندانپزشکان همیشه این جواب را از بیماران خود می شنوند که “من فکر کردم به مدت کافی از نگهدارنده استفاده کرده ام و دندان های من کاملاً صاف شده اند”. بنابراین، اگر پزشک به شما توصیه کرده تا شب ها از نگهدارنده استفاده کنید، حتماً به این توصیه عمل کنید تا دندان های شما صاف باقی بمانند.

استفاده از نگه دارنده دندان برای جلوگیری از شیفت کردن دندان ها

اگر می خواهید از میزان تاثیرگذاری نگهدارنده مطمئن شوید کافیست یک شب آن را در دهان خود نگذارید. اگر شب بعد که آن را در دهان خود قرار دادید حس کردید که برای دهان شما تنگ شده نشان می دهد که دندان های شما حرکت جزئی دارند و باید به استفاده از نگهدارنده ادامه دهید. در این بین، مراجعه به دندانپزشک خود را فراموش نکنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت دهان و دندان با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.