چرا با اینکه لاغرم، شکم برجسته ای دارم؟

هر کسی الگوی بدنی خاص خود را دارد که شاید لزوماً با ایده آل های زیبایی پذیرفته شده در جامعه همخوانی نداشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است شما اضافه وزن داشته باشید ولی صورت شما لاغر و استخوانی باشد. برعکس این موضوع نیز به وفور دیده می شود. خانم های لاغر زیادی را دیده ایم که در عین لاغری، شکم برجسته ای دارند. اگر شما نیز از جز نمونه های این حالت هستید، برای رهایی از این برجستگی باید ابتدا منشأ آن را پیدا کنید.

داشتن شکم برجسته در افراد لاغر

ضعف عضلات Core

یکی از محتمل ترین دلایل برجستگی شکم، ضعیف بودن عضلات مرکزی یا عضلات Core می باشد. عضلات Core مجموعه ای از عضلات تنه هستند که فضای بین لگن تا قفسه سینه را اشغال کرده و وظیفه حمایت از شکم، قسمت پایینی کمر و لگن را به عهده دارند. با تقویت این عضلات می توان شکم را به عقب برگرداند.

البته هدف اصلی از تقویت این عضلات نباید صرفاً به دلایل زیبایی باشد. عضلات Core نقش کلیدی در حفظ وضعیت (Posture) مناسب بدن، تعادل و مقاومت نسبت به آسیب هایی که موجب درد در کمر، لگن و پاها دارند، ایفا می کند. علاوه بر این، تقویت این عضلات باید به عنوان جزئی از یک برنامه تناسب اندام جامع در نظر گرفته شود.

*نکته مهم: توصیه می شود که هر بزرگسال در مدت یک هفته، 150 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط یا 75 دقیقه فعالیت هوازی با شدت بالا داشته باشد.

نقش چربی در برجسته بودن شکم

بله! ممکن است شما لاغر باشید اما در شکم شما تجمع چربی عظیمی وجود داشته باشد که البته ممکن است ارثی باشد. باز هم باید تأکید کنیم که فقط نباید از جنبه زیبایی به این موضوع نگاه کنیم. تجمع بیش از حد چربی در شکم یک فاکتور ریسک مهم در ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی – عروقی است.

وجود چربی اضافه در شکم منجر به ترشح هورمون ها و مواد سمی به نام رادیکال های آزاد می شود که موجب التهاب، آسیب به عروق خونی و ایجاد سایر اثرات مزمن روی سلامتی می شود. خبر خوب این است که با اعمال تغییرات نه چندان دشوار در سبک زندگی می توانید ریسک ابتلا به دیابت و سایر مشکلات مربوط به چاقی را بطور چشمگیری کاهش دهید.

«چاقی با وزن نرمال» یا Normal Weight Obesity

این روزها شاهد مشکلی عجیب بین افراد هستیم که به آن عنوان «چاقی با وزن نرمال» یا NWO را داده اند.در نام این بیماری تناقض موج می زند اما باید بدانید که ممکن است وزن مناسبی داشته باشید اما از طرف دیگر نسبتی از چربی اضافه در بدن شما وجود داشته باشد. این مشکل در حدود 30% از زنان و 20% از مردان به چشم می خورد و ریسک بیماری های مرتبط با چاقی را در مبتلایان افزایش می دهد.

NWO را نمی توان یا محاسبه شاخص توده بدن یا BMI تشخیص داد. پزشک می تواند با استفاده از امپدانس بیو الکتریک یا تکنیک جابجایی هوا، ترکیب بدنی یا Body Composition شما را تعیین کرده و ابتلا یه NWO را در شما تشخیص دهد.

دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم در کنار یک برنامه ورزشی مناسب می تواند تأثیرات چشمگیری روی هیکل و همچنین حفظ سلامت کلی بدن شما داشته باشد.

نفخ و سایر مشکلات گوارشی

بسیاری از افراد گه گاه نفخ و احساس وجود فشار گاز در شکم را تجربه می کنند. سوء هاضمه دلیل اصلی نفخ است. اما ممکن است در اثر گاز های تولید شده توسط لاکتوز، نوشیدنی های گاز دار، مواد غذایی با فیبر بالا و جویدن آدامس (که باعث بلعیدن هوا می شود) نیز دچار نفخ شوید.

عوامل دیگری نظیر سیگار کشیدن یا بیماری سندروم روده تحریک پذیر (IBS) می تواند منجر به نفخ شود. اگر دچار نفخ مزمن –از نوعی که به وضوح شکم شما را بزرگ و متورم می کند– شده اید باید به پزشک مراجعه کرده و این مشکل را با وی مطرح کنید.

دلیل دیگر تورم شکم، یبوست مزمن است که بین 15 تا 25 درصد افراد –بویژه خانم ها– به آن مبتلا هستند. اگر شما هم از یبوست رنج می برید، بهتر است به جای استفاده از ملین ها  از مکمل های فیبری استفاده کنید. مصرف مقدار کافی از میوه ها، سبزیجات و غلات را هم فراموش نکنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت لایو استرانگ مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت عمومی بدن با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.