راهنمای مراقبت از پوست در دهه ۳۰ سالگی

از آنجایی که دنیای مراقبت از پوست برای بسیاری از افراد دنیایی پیچیده و بعضاً ترسناک به نظر می آید، ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا آن را برای شما شکافته و توضیح دهیم با توجه به سن خود چگونه می توانید چه در خانه و چه در مطب پزشک به پوست خود به بهترین شکل رسیدگی کنید.

ابتدا قصد داریم به نکات مراقبتی دهه 30 سالگی بپردازیم:

مراقبت از پوست

مهم ترین نکته مراقبتی برای افرادی که در دهه سوم یا چهارم زندگی خود به سر می برند استفاده روزانه از رتینول می باشد. این ماده اعجاب انگیز تولید کلاژن را افزایش داده، نرخ تجدید سلول های پوستی را تسریع نموده و ظاهری سلامت و روشن به پوست می بخشد. برخی از افراد تصور می کنند استفاده از رتینول را در فصل تابستان باید متوقف کنند چرا که این ماده پوست را در مقابل تابش خورشید آسیب پذیرتر می کند. اما، باید بدانید که به منظور حصول نتایج مطلوب باید در تمام طول سال از رتینول استفاده نمایید.

ضد آفتاب را جدی بگیرید

اگر به سی سالگی رسیده اید و همچنان خود را به مصرف روزانه از کرم ضد آفتاب عادت نداده اید، دهه سوم از زندگی آخرین فرصت برای جا انداختن این عادت است. به منظور محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب، استفاده از کرم ضد آفتاب، کلاه نقاب دار و بالم لب دارای SPF را فراموش نکنید.

با این حال، متخصصان پوست بر این باورند که اگرچه SPF عاملی محافظتی مهم و غیر قابل چشمپوشی می باشد، اما مصرف آن به خودی خود کافی نیست. به عبارت دیگر، علیرغم ضرورت استفاده مداوم از ضد آفتاب نباید تنها به آن اتکا کرد. به همین دلیل است که باید مصرف روزانه از یک آنتی اکسیدان را نیز در برنامه مراقبت از پوست خود بگنجانید. آنتی اکسیدان ها پوست را از رادیکال های آزادی که در اثر تابش طولانی مدت آفتاب در پوست بوجود آمده اند، خالی ساخته و بدین ترتیب، سپر محافظتی پوست در برابر آفتاب را تقویت می نمایند.

به منظور بهره مندی از مزایای آنتی اکسیدان روی پوست، لازم نیست از چندین نوع آنتی اکسیدان استفاده کنید. محصولی را انتخاب کنید که فرمولی سازگار با پوست شما را دارد. محصولات با پایه ویتامین C یا E اغلب ملایم و خنثی هستند و با پوست های جوان سازگار می باشند.

در طبیب لند بخوانید  شایع ترین بیماری های پلک چشم کدامند؟

درمان

سموم عصبی یا Neurotoxin ها قطعاً بخشی از معادلات درمانی در این مقطع سنی به شمار می روند. شاید لازم باشد از مقداری فیلر برای حفظ حجم نواحی زیر چشم و خطوط بین بینی و لب خود بهره بگیرید. درمان هایی نظیر تزریق بوتاکس، دیسپورت یا زئومین می توانند اثر پیشگیرانه ای در این دهه ایفا کرده و مانع از شکل گیری زود هنگام خطوط و چروک ها شوند.

رژیم غذایی و مکمل ها

غذاها و خوراکی هایی که می خورید روی سلامت پوست شما تاثیر بسزایی می گذارند. پیروی از یک رژیم غذایی ضد التهابی – که میزان شکر، آرد سفید و لبنیات در آن کم است – کیفیت پوست شما را به وضوح ارتقا می دهد. متاسفانه، در اثر حضور عواملی نظیر مواجهه با نور خورشید، آلودگی های مختلف، استرس و از بین رفتن حمایت زیر جلدی (در میان سایر عوامل)، تشکیل چین و چروک تبدیل به جزئی طبیعی از روند پیری می شوند. در این حین، علاوه بر تشکیل چین و چروک ها، پوست شما زبر و خشک نیز می شود که منجر به قرمزی و یا بروز جوش های بزرگسالی خواهد شد. بنابراین، سعی کنید به اندازه کافی از منابع طبیعی یا مکمل های غذایی حاوی اسیدهای چرب مانند امگا-۳ بهره بگیرید. متخصصان به افراد بالای ۳۰ سال توصیه می کنند تا از روغن ماهی استفاده نمایند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند و راهنمای مراقبت از پوست در دهه ۳۰ سالگی را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.