نکات مهمی که پیش از اقدام به لیزر مو‌های زائد باید بدانید.

اصلاح و حذف مو‌های زائد با اپیلاسیون و سایر روش‌های خانگی هم برای بانوان و هم برای آقایان یک فرایند زمان‌بر، هزینه‌بر، دردناک و خسته کننده است که می‌تواند آسیب‌هایی را نیز برای پوست به‌دنبال داشته باشد. به همین دلیل این روز‌ها لیزر مو‌های زائد با استقبال زیادی مواجه شده است. اما گاهی افراد با ذهنیت غلط در این مسیر گام برمی‌دارند که همین ذهنیت غلط می‌تواند سبب درمان ناقص و عوارض نامطلوب شود. در ادامه به ذکر مواردی می‌پردازیم که هر فردی پیش از اقدام به لیزر مو‌های زائد خود بایستی از آن‌ها آگاه باشد.

عملکرد دستگاه لیزر مو‌های زائد

اجسام مختلف بر اساس ویژگی‌های فیزیکی خود، طول موج‌های مختلف نور را به خود جذب می‌کنند. برای مثال اجسام سیاه تمام طیف‌های رنگی را جذب می‌کنند، ولی در مقابل اشیای سفید رنگ همه طیف‌های رنگی را بازتاب می‌دهند. اشعه‌های نوری انرژی دارند و اگر جذب یک جسم شوند، این انرژی را به آن انتقال داده و سبب گرم شدنش می‌شوند، به همین دلیل اجسام تیره زودتر از اجسام روشن گرم‌ می‌شوند.

لیزر موهای زائد نیز بر همین اساس کار می‌کند. در این لیزر، جسم هدف ملانین فولیکول‌های مو است که به رنگ مشکی می‌باشد. دستگاه لیزر از طولی موجی استفاده می‌کند که ملانین مو به‌خوبی آن را جذب می‌کند و از این طریق فولیکول مو آسیب‌دیده و در نهایت از بین می‌رود. تنها نکته مهم این است که طول موج لیزر باید به نحوی تنظیم شود که به بافت‌های اطراف و ملانین پوست صدمه‌ای وارد نکند.

مشاوره با پزشک متخصص پیش از لیزر

تأثیر لیزر بر پوست و موهای مختلف یکسان نیست و رنگ، جنس و ماهیت پوست و موی بدن شما در نتیجه‌گیری از درمان با لیزر بسیار مؤثر است. نوع و تنظیمات دستگاه لیزر و همچنین تعداد جلسات بسته به نوع پوست و موی شما تفاوت دارد. پس بایستی پیش از اقدام از طریق مشاوره با پزشک خود از کل روند درمان و بهترین دستگاه موجود برای خود مطلع شوید.

حذف مو‌های زائد با ریشه قبل و در طی جلسات لیزر ممنوع است.

24 ساعت پیش از مراجعه به مرکز لیزر بایستی مو‌های زائد خود را با تیغ اصلاح کنید ولی به خاطر داشته باشید که حداقل دو هفته پیش از لیزر مو‌های زائد خود، به هیچ عنوان از روش‌هایی مانند وکس، بند و اپیلاسیون که مو‌ها را از ریشه از بین می‌برند، نباید استفاده کنید. چرا‌که همان‌طور که در بخش قبل به آن اشاره شد، لیزر برای از بین بردن موهای زائد به فولیکول آن‌ها نیاز دارد.

معمولاً برای تکمیل درمان لیزر به 4 تا 7 جلسه نیاز است. باید توجه داشته باشید که در فاصله بین جلسات نیز نباید از روش‌هایی استفاده کنید که مو‌ها را با ریشه از بین می‌برند و اصلاح با تیغ را نیز به حداقل ممکن برسانید.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب و سولاریوم

لیزر و پوست برنزه به هیچ عنوان با یکدیگر سازگار نیستند. چرا‌که همان‌طور که پیش از این به آن اشاره شد، تفاوت رنگ ملانین فولیکول مو با ملانین پوست در این لیزر اهمیت دارد و اگر پوست شما تیره باشد، تنظیم دستگاه دشوار شده و احتمال سوختن پوست وجود دارد.

بنابراین حداقل 1 ماه پیش از شروع درمان با لیزر از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب و برنزه کردن پوست با سولاریوم اجتناب کنید. همچنین توصیه می‌شود که در ماه‌هایی که تابش نور خورشید کمتر است مانند زمستان و پاییز برای لیزر مو‌های زائد اقدام کنید.

زمان کافی برای هر جلسه از درمان در نظر بگیرید.

مدت زمان انجام لیزر بسته به وسعت ناحیه تحت درمان و جنس موی افراد تفاوت دارد. برای مثال قسمت‌هایی مانند صورت، زیر بغل یا بیکینی زمان کمی نیاز دارند، اما سایر اعضا مانند پا، کل بدن، لیزر مردان به زمان بیشتری نیاز دارند، اما به‌طور تقریبی هر جلسه بین 30 دقیقه تا یک ساعت زمان خواهد ‌برد.

لازم به ذکر است که لیزر کل بدن در یک جلسه تنها توسط دستگاه‌های بسیار معدودی امکان پذیر است و اکثر قریب به اتفاق دستگاه‌های لیزر مو‌های زائد نمی‌توانند در یک جلسه تمام مو‌های بدن را از بین ببرند. پس فریب تبلیغات نخورید و بدون تحقیق چنین کاری را انجام ندهید، چرا‌که بدن انسان قابلیت تحمل مقدار مشخصی از اشعه لیزر را دارد و بیش از آن مقدار آسیب‌رسان است.

 دوره درمان را تکمیل کنید.

برای درمان با لیزر بسته به ناحیه موردنظر و جنس مو و پوست شخص به 4 تا 7 جلسه درمان نیاز است و بهترین فاصله زمانی بین دو جلسه لیزر حدود ۴ تا ۶ هفته است. در فاصله بیم جلسات، موهای مرده از بین می‌روند و امکان رشد موهای جدید فراهم می‌شود که برای اثر‌گذاری لیزر اهمیت زیادی دارد.

توجه داشته باشید که در جلسات اول ممکن است هیچ نتیجه‌ای مشاهده نکنید یا مو‌های شما بیشتر شوند. بنابراین در مورد نتیجه لیزر زود قضاوت نکنید و دوره درمان خود را کامل کنید.

کمی احساس درد و اذیت شدن جزء لاینفک درمان با لیزر است، ولی به قول قدیمی‌ها مرگ یک‌بار شیون یک‌بار. با این روش برای همیشه از شر مو‌های مزاحم راحت می‌شوید، پس ارزشش را دارد.

مراقبت‌های پس از لیزر را جدی بگیرید.

پس از هر جلسه از یک کرم ضدآفتاب باSPF  30 به بالا و متناسب با پوست خود استفاده کنید. چرا‌که در طی لیزر جذب اشعه ماورا بنفش از طریق پوست بسیار بالا بوده و پس از لیزر، پوست بالاترین حساسیت را به نور خورشید دارد و ممکن است موجب سوختگی در نواحی تحت درمان شود.

۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان با لیزر از اسپری، عطر، دئودورانت و لوازم آرایشی مختلف استفاده نکنید و تا یک هفته از استحمام با آب داغ اجتناب کنید، زیرا می‌تواند باعث تحریک و سوختگی پوست شوند و روند از بین رفتن موهای زائد را مختل نمایند. همچنین از مالش و دستکاری نقاط تحت درمان بپرهیزید.

 

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.